دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر تيم‌ملي بدون خبرنگار

در فاصله يك هفته مانده به بازي با كره‌شمالي بالاخره روز گذشته معلوم شد كه فدراسيون فوتبال چندان تمايلي به اعزام خبرنگار و عكاس به پيونگ‌يانگ ندارد و با وجود معطلي 15-10 روزه هنوز فدراسيون فوتبال موضعي شفاف در قبال اين اتفاق ندارد.

به نوشته اعتماد ملی، دو هفته پيش روابط عمومي فدراسيون فوتبال پاسپورت خبرنگاران و عكاسان را براي سفر به چين و پس از آن به كره شمالي تحويل گرفت. اما پس از گذشت 15 روز بالاخره روز گذشته خبر رسيد كه سفارت چين ويزايي براي خبرنگاران صادر نكرده است.

هر چند كه اين خبر در وضعي منتشر شد كه مدير روابط عمومي فدراسيون فوتبال در ايران نبود و همراه با كاروان تيم ملي به چين رفته بود. با اين حساب مديري كه مسوول مستقيم پيگيري ماجراي ويزاي خبرنگاران بود، با سفر به چين اصلا به دنبال كار صدور ويزاي خبرنگاران نبود. اين در وضعي بود كه كاردار سفارت چين هم دو روز پيش درگفت‌و‌گويي با يك روزنامه ورزشي خبر داده بود، اصلا فدراسيون فوتبال در روزهاي گذشته درخواستي براي صدور ويزاي خبرنگاران به سفارت چين نداده بود.

البته بد نسيت بدانيد خبرنگار يكي از روزنامه‌هاي ورزشي كه چند روز پيش مديران فدراسيون فوتبال را تهديد به افشاگري كرده بود، با كمك فدراسيون فوتبال ويزاي چين را گرفت و الان در چين حضور دارد. اين در وضعي است كه يكسري از خبرنگاران هم پس از وقت‌كشي‌هاي فدراسيون فوتبال براي ويزاي كره شمالي اقدام كردند و جالب اينكه ويزا هم دريافت كردند.

اما به خاطر اينكه در روزهاي پرواز مستقيمي از تهران به سوي پيونگ‌يانگ نداريم، اين ويزا هم فايده‌اي نداشت. با اين حساب احتمالا خبرنگاران باز هم در يكي از ديدارهاي حساس تيم ملي غيبت دارند. اين سنتي است كه از دوران سرمربيگري علي دايي در تيم ملي شكل گرفت. او در تمام سفرهاي تيم ملي موضع سختي عليه همراهي خبرنگاران با كاروان تيم ملي داشت.

اما حالا حرف از مخالفت با اعزام خبرنگاران در سفرهاي تيم ملي نيست. پيش از اين در دوران رياست صفايي‌فراهاني در فدراسيون فوتبال يكبار براي اعزام خبرنگاران به عراق چارتر رزرو شد، اما الان گويا ديگر اين نگراني نسبت به خبرنگاران وجود ندارد. با وجود اين تنها بايد به اخباري اعتماد كنيم به صورت شفاهي از پكن به تهران مخابره مي‌شود. تيم ملي در حالي سومين روز اردوي خود در چين را پشت سر مي‌گذارد که به جز مسعود شجاعي ديگر بازيکنان به اردوي اين تيم اضافه شدند.

شاگردان افشين قطبي از پنج‌شنبه اردوي آماده سازي را در شهر «کينگ‌هانگ دوا» واقع در 300 کيلومتري پکن آغاز کرده و روز 11 خرداد در ديداري دوستانه با تيم ملي چين بازي مي‌كنند. آنها که روز پنج‌شنبه تمرينات سبک‌شان را آغاز كردند، جمعه دو جلسه تمرين را داشتند و البته با انتخاب افشين قطبي ديدار دوستانه آلمان – چين را زنده از تلويزيون ملي چين تماشا كردند. از سوي ديگر بازيكنان تيم ملي هم بازي با اندونزي و ديدار رفت با کره شمالي را تماشا كردند تا قطبي نکات جديدي را به آنها گوشزد کند.

اين را هم بايد اضافه كرد از لژيونرهايي كه به تيم ملي دعوت شده‌اند، تنها مسعود شجاعي به خاطر در پيش بودن ديدار اوساسونا – رئال مادريد که يکشنبه انجام مي‌شود، غايب است ومهدي مهدوي‌کيا، وحيد‌هاشميان و البته علي کريمي، عليرضا محمد، ميثاق معمارزاده، پژمان نوري و محسن خليلي پنج بازيکن پرسپوليس در تيم ملي هم از روز گذشته كارشان را آغاز كردند.

اعضاي تيم ملي پس از اينکه هتل محل اقامت خود را عوض كردند، در يک هتل پنج ستاره اقامت دارند و تمريناتشان را در ورزشگاه المپيک پكن دنبال مي‌کنند. البته دوشنبه ساعت 16 به وقت ايران در ديداري دوستانه با چين بازي مي‌كند. اين سومين ديدار تدارکاتي تيم ملي از زمان حضور افشين قطبي روي نيمكت سرمربيگري تيم ملي است.

در دو ديدار گذشته تيم ملي، تيم المپيك ايران را با سه گل و تيم ملي اندونزي را با پنج گل شكست داد. كاروان تيم ملي چهاردهم خرداد راهي پيونگ يانگ مي‌شوند تا شانزدهم با کره شمالي ديدار كنند.