دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر واعظي آشتياني: مغلطه كردن ممنوع!

سرانجام پس از مدتي انتظار كادر فني استقلال با حضور صمد مرفاوي به عنوان سرمربي و همكاري “روته مولر” آلماني شكل گرفت،‌ اميررضا واعظي آشتياني مديرعامل باشگاه استقلال بي توجه به شايعات وعده خود را عملي ساخت تا هواداران همچنان به الگوي انضباط مديريتي وي باور داشته باشند.

آشتياني در گفت‌وگو با ايسنا، برنامه و اهداف “استقلال 88” را تشريح كرد.

* تغييرات در استقلال تنها محدود به كادر فني نبود و به نظر مي‌رسد قصد شما يك تحول عمده در باشگاه بوده است؟

فصل جديد را بايد با نوآوري شروع مي‌كرديم و با نگاه و فكري تازه در كنار تعامل و هماهنگي، البته نكته ديگر در كنار نياز به برنامه جديد ايجاد فضاي كار گروهي است، چرا كه يكي از مسائل مهم براي رسيدن به موفقيت را تفاهم،‌ صميميت و همدلي مي‌دانم. ما اگر تمامي‌ ابزارها را داشته باشيم اما روح تعاون و دوستي را نتوانيم برقرار كنيم موفق نخواهيم بود، بنابراين اين هدف را به عنوان يك رويه جديد در اين فصل به كار گرفته‌ايم و بي ترديد هواداران استقلال اين تغييرات را در آغاز رقابت‌هاي استقلال در ليگ نهم به خوبي حس مي‌كنند.

* از ميان نام‌هاي مختلف سرانجام به صمد مرفاوي رسيديد، پروسه انتخاب سرمربي چگونه طي شد؟

در ابتدا بايد بگويم كه هيچ كدام از اعضاي هيات مديره استقلال مخالفتي با صمد مرفاوي نداشتند و تمامي‌ شايعات در اين زمينه كذب محض است. هيات مديره مسووليت انتخاب سرمربي را به من واگذار كرده بود. البته در طول اين مدت مشورت‌هاي لازم را از اعضا گرفتم و در همان آغاز اين بحث هم گفتم كه كادر فني استقلال تركيبي از مربي داخلي و خارجي خواهد بود كه در نهايت همين اتفاق رخ داد.

* دليل انتخاب روته مولر چه بود؟

اعتقادم بر اين بود كه در كنار مربي ايراني از يك مربي با دانش روز دنيا استفاده كنيم، كاملا مشخص است كه مربيگري ايران دور تسلسل را مي‌گذراند و هيچ پيشرفتي در آن ديده نمي‌شود،‌ در واقع آموزش زماني اثرگذار است كه كاربردي باشد، تنها افتخار حضور در كلاس‌هاي آموزشي كافي نيست و عملي بودن اين آموزش‌ها نيز حائز اهميت خواهد بود،‌ در هر صورت اين شرايط چالش جدي براي فوتبال و آموزش مربيان ايران است و معتقدم بايد اين دوره‌ها جنبه عملي نيز پيدا كند. در هر صورت به همين دليل باشگاه استقلال روته مولر را به عنوان يك مربي كار آزموده و فردي كه دنيا به او اعتماد دارد، دعوت به همكاري كرد تا دركنار صمد مرفاوي يك كادر فني خوب را ايجاد كنيم.

* شاخص‌هاي صمد مرفاوي براي هدايت استقلال چه بود كه اين مسووليت را به او سپرديد؟

مرفاوي ساليان سال مربي استقلال بوده است،‌ ضمن آن كه او در مقطعي سرمربي استقلال نيز بود كه باشگاه فاقد مديريت منسجم و امكانات زير بنايي براي حمايت از كادر فني بود، با اين حال او توانست تيم را در بالاي جدول نگه دارد، قصد ندارم به مسائل آن دوره و پشت پرده‌هايي كه بر ضد اين مربي بود بپردازم اما در كل مرفاوي دانش فني خوبي دارد و ما بايد اين فرصت را در اختيار او قرار دهيم،‌ در واقع مرفاوي يك انتخاب شخصي و دل به خواهي نبود چرا كه صمد تيم را مي‌شناسد و از نظر فني هم روته مولر او را تاييد مي‌كند. صداقت،‌ درستكاري و شخصيت خوب و منطقي او براي من حائز اهميت بود.

* گويا ويژگي‌هاي اخلاقي سرمربي تيم هم به اندازه مسائل فني براي شما در اين انتخاب اهميت داشته است؟

بله، به هر حال مرفاوي با افراد خاصي مراوده ندارد و تلاش نمي‌كند براي خودش محبوبيت كاذب ايجاد كند،‌ او به دنبال كار كردن است و براي اين موفقيت متوسل به كسي نشده، مرفاوي در اين راه تنها خدا را داشت و خدا به او كمك كرد تا به اين پست برسد. يكي ديگر از دلايل انتخاب صمد هم اين بود كه او فردي بدون حاشيه است و مربي‌اي نيست كه براي تيم حاشيه بسازد و با فضا سازي به استقلال ضربه بزند. در هر صورت ما در ليگ هشتم تمامي ‌شرايط را براي قهرماني تيم فراهم كرديم و بي ترديد در ليگ نهم شرايطي بهتر را براي مرفاوي، روته مولر و مظلومي‌ فراهم مي‌كنيم تا تيم موفق شود.

* پس به مربي جوان تيم خود اعتماد داريد؟

بله،‌ نظرم اين است كه دليلي ندارد يك سري مربيان ثابت همواره در طول فصل هدايت تيم‌ها را بر عهده داشته باشند و به طور دائم تنها جاي خود را با يكديگر عوض كنند و بخواهند براي فوتبال تعيين تكليف كنند، برخي مسائل و تخلفاتي كه درباره‌ي تعدادي از مربيان و حتي مديران مطرح شده نشان مي‌دهد كه فوتبال ما با چالش جدي در بحث‌هاي فني و مديريتي رو به رو است كه براي خروج از آن بايد نيروهاي جديد به عرصه بيايند و موقعيت براي آن‌ها فراهم شود. تاسف من اين است كه چرا يك مربي با دانش كه در هر تيمي ‌حضور داشته، موفق عمل كرده امروز بدون تيم مي‌ماند و افرادي در راس برخي تيم‌ها هستند كه علاوه بر نداشتن دانش، رفتار نامتعارف دارند و همين ويژگي رفتاري سبب مي‌شود تا برخي مديران آن‌ها را به تيم‌هاي خود بياورند. آن وقت مربي با دانش و با اخلاق كشور بايد در زير گروه مربيگري كند. اين مسائل سبب تاسف فوتبال و نشان دهنده‌ي نگراني‌هاي موجود است اما همه با احتياط در اين زمينه صحبت و رفتار مي‌كنند.

* با وجود تاكيد بر استفاده از كادر تركيبي در اين مدت شايعات زيادي پيرامون سفرهاي شما و اطرافيان باشگاه براي انتخاب سرمربي خارجي وجود داشت،‌ آيا اين اخبار واقعي بود؟

خير،‌ اين شايعات نشات گرفته از همان افرادي است كه به دنبال مغلطه كردن در فوتبال هستند و تلاش مي‌كنند تا با حاشيه سازي براي خودشان جايي پيدا كنند،‌ ما از ابتدا روشن و شفاف اعلام كرديم تركيبي از مربي ايراني و خارجي را مدنظر داريم كه همين اتفاق هم رخ داد. هدف‌مان اين بود كه كه با پيمودن راه صحيح و دوري از فرصت سوزي از راه‌هاي متعارف و منطقي كادر فني را انتخاب كنيم، البته شايعات هم از طريق افرادي كه دستي در رسانه‌ها دارند مطرح مي‌شد اما صادقانه مي‌گويم كه تا زمان معرفي روته مولر با هيچ مربي خارجي ديگري مذاكره نكردم. روزي كه به آبادان رفتم تا توافق نامه‌اي را با مدير منطقه آزاد اروند امضا كنم،‌ شايعه شد كه آشتياني در امارات است، در حالي كه من به امارات نرفتم. مردم آبادان كه من را در شهر ديدند و همچنين گذرنامه‌ام گواه اين موضوع هستند. در هر صورت زماني كه استقلال در كوران مسابقات ليگ قهرمانان آسيا بود مطرح كردند كه مشاور آشتياني در ايتاليا به دنبال سرمربي است كه واقعيت نداشت و معتقدم هنوز هم همان افراد به دنبال شايعه سازي هستند.

* تغييرات در باشگاه تنها شامل كادر فني نبود و ساختار اجرايي را هم در برداشت، علت آن چه بود؟

تغييرات به اين دليل است كه قصد داريم در ليگ نهم بدون سرپرست در مسابقات شركت كنيم چرا كه بايد ثابت شود فوتبال ما نيازمند شكل گيري نگاه‌هاي حرفه‌يي است. در كشورهاي توسعه يافته در فوتبال فردي به عنوان مدير تيم و نماينده‌ي مدير باشگاه بر روي نيمكت تيم حضور دارد و البته مسائلي چون پشتيباني تيم جزء وظايف اين مدير نيست. به همين دليل در حوزه پشتيباني “مباشري” تعيين شده است. غلامحسين مظلومي ‌به عنوان مدير تيم يك شخصيت ممتاز است كه از كمك فكري و معنوي به سرمربي دريغ نخواهد كرد و ما پس از هر بازي گزارشي از وي مي‌خواهيم كه در كميته‌ي فني به آن پرداخته مي‌شود.‌ كميته‌ي فني هم بازوي كادر فني است و افرادي را براي اين كميته انتخاب كرديم كه به لحاظ دانش فني در سطح بالايي هستند و مي‌توانند دوستانه و به دور از هيجان كار كنند و كادر فني هم بايد به بهترين نحو از اين كميته‌ي فني استفاده كند. البته كميته‌ي فني هم حق دخالت و تحميل نظرات خود را به كادر فني ندارد اما جذب بازيكنان و همچنين مربي در ‌آينده با نظر كميته‌ي فني انجام مي‌شود.

* گويا قرار است مسعود معيني علاوه بر كميته‌ي فني در آكادمي باشگاه استقلال هم حضور داشته باشد؟

يكي از دلايل انتخاب معيني در كميته‌ي فني استفاده از تجربيات او و همچنين استفاده از تجربيات روته مولر براي برنامه‌ريزي و انسجام تيم‌هاي پايه‌اي استقلال است. اميدوارم با اين حضور ارتباط صميمانه‌اي ميان آكادمي و كادر فني تيم فراهم شود. چرا كه در تمام تيم‌هاي دنيا نيز تيم‌هاي پايه‌اي محلي براي ظهور چهره‌هاي جديد در تيم‌ها هستند و ما اميدواريم اين رابطه را ميان تيم هاي پايه‌اي و بزرگسالان استقلال ايجاد كنيم. بي‌ترديد توسعه يافتن آكادمي باشگاه استقلال كمك مي‌كند تا ما در زمينه‌ي رشد تيم‌ فوتبال استقلال از نظر استعداد پيشرفت كنيم و همچنين در زمينه‌ي معرفي بازيكنان جديد به فوتبال كشور بسيار تاثيرگذار خواهد بود، حتي اين موضوع مي‌تواند به سود تيم ملي و همچنين ترانسفر بازيكنان ايراني به خارج از كشور باشد.

* مسعود معيني اعتقاد دارد سرمربي تيم بايد با نظر كميته‌ي فني انتخاب مي‌شد.

كميته‌ فني را همزمان با اعلام نام سرمربي تيم معرفي كرديم و اين كميته قبلا انتخاب نشده بود، طبيعي است كه اگر اين كميته در گذشته وجود داشت حرف معيني درست بود. اما از اين به بعد در مسائل فني در كميته فني به تحليل مي‌پردازيم.

* آيا پورحيدري به جمع اعضاي كميته‌ي فني اضافه مي‌شود؟

ما به تمامي پيشكسوتان باشگاه احترام مي‌گذاريم و به احتمال زياد از حضور يك نفر ديگر در كميته‌ي فني استفاده مي‌كنيم كه ممكن است منصور پورحيدري و يا يكي ديگر از پيشكسوتان محترم باشگاه باشد، البته در بخش ديگري هم كه مسووليت آن به جواد قراب واگذار شده است تلاش داريم تا از حضور تمامي پيشكسوتان باشگاه استفاده كنيم و حلقه‌ي صميميت را در ميان آنها با باشگاه ايجاد كنيم. معتقدم حمايت و رابطه‌ي دوستانه‌ي باشگاه با پيشكسوتان الزامي است و باشگاه استقلال قصد دارد تا از اين پس در هر كدام از بازي‌هاي خانگي خود در تهران از يكي از پيشكسوتان باشگاه استقلال قدرداني كند.

* آيا تغيير در رياست آكادمي باشگاه نشان دهنده‌ي اختلاف شما با منصوريان بود؟

خير، منصوريان خودش به اين نتيجه رسيد كه وارد بحث مربي‌گري شود و به كلاس‌هاي مربي‌گري برود. من نيز او را تشويق كردم چرا كه منصوريان فرصت‌هاي بسيار زيادي پيش رو خواهد داشت. البته او به عنوان مشاور در كنار من خواهد بود تا از تجربياتش استفاده كنم.

* گويا به مسائل رواني بازيكنان نيز تاكيد خاصي داريد.

استقلال هر از گاهي از بحث نبودن روانشناس ضربه خورده است و تبعات منفي براي تيم داشته است. به همين دليل بحث حضور روانشناس را در باشگاه پيگيري كرده‌ايم و در برنامه‌هاي مرفاوي و روته مولر نيز گنجانده شده است كه بازيكنان را در كلاس‌هاي روانشناسي حاضر كنند. حتي كادر فني ما نيز در اين كلاس‌ها شركت مي‌كند تا بتوانيم فضاي تيم را شاداب كنيم. ضمن آن كه هر بازيكني كه در طول فصل حتي به دوره‌هاي انفرادي نيز نياز داشته باشد گروه روانشناسي باشگاه براي او جلسه تشكيل مي‌دهد. از سوي ديگر با همكاري يكي از كارشناسان داوري فوتبال كشور قصد داريم تا دوره‌هاي ويژه‌اي را براي بازيكنان و كادر فني برگزار كنيم تا با خطاها و محروميت‌هاي فوتبال بيشتر آشنا شوند و ديگر در مسابقات غافلگير نشوند. به هر حال بازيكني كه پول حرفه‌يي مي‌گيرد بايد رفتارهاي حرفه‌يي را نيز آموزش ببيند.

* فصل پر حاشيه‌اي را پشت سر گذاشتيد، براي مهار حاشيه در فصل پيش رو چه برنامه‌اي داريد؟

در اين ارتباط ما بايد تلاش كنيم به سمتي برويم كه خودمان از درون ايجاد حاشيه نكنيم، در بحث‌هايي چون ماجراي مايلي كهن يا زرينچه و نوازي ما متوجه شديم حاشيه سازي‌ها از درون آغاز شد و به بيرون تسري يافت. اين موضوع را با بازيكنان و كادر فني در ميان خواهيم گذاشت كه چه رفتارهايي حاشيه‌ساز است اما اطمينان داشته باشيد امسال باشگاه استقلال رفتارهاي مبتني بر اخلاق را از خود به نمايش خواهد گذاشت.

در واقع حاشيه سازي از بيرون زماني آغاز مي‌شود كه كليدش از درون خورده باشد اما وقتي در درون مجموعه‌ي استقلال كسي از وظايف خود كوتاهي نكند ديگر مشكلي پيش نمي‌آيد. ما هم تلاش مي‌كنيم كه با كمك خداوند و نگاهي منطقي اين آ‌رامش را پيش ببريم. در واقع استقلال نياز به يك هارموني كامل دارد تا مانند يك سرود به سمت موفقيت پيش برود. ما اميدواريم اين سرود موفقيت شادماني را در ميان مجموعه‌ي استقلال ايجاد كند.

* وضعيت كانون هواداران باشگاه چگونه خواهد شد؟

كانون هواداران باشگاه استقلال در اين زمينه تدابير لازم را انديشيده و از طريق سايت باشگاه فراخوان داده كساني كه علاقمند هستند تا بر روي سكوها نقش هدايت خوب و منطقي استقلال را داشته باشند اعلام آمادگي كنند. بي‌ترديد ما در فصل آينده از نيروهاي متعهد و آگاه براي تشويق تيم استفاده مي‌كنيم. البته از تمامي هواداران استقلال تشكر مي‌كنم كه در فصل گذشته به خوبي تيم را تشويق كردند و از آنها مي‌خواهم تا از توجه به حاشيه‌ها پرهيز كنند. در اين فصل ممكن است عده‌اي فرصت طلب به دنبال استفاده از احساسات پاك تماشاگران جوان استقلال باشند و بي‌ترديد هواداران استقلال آن قدر فهيم هستند كه اجازه‌ي فرصت طلبي را به اين افراد ندهند.

* به نظر عزم شما در برخورد با تماشاگرنماها جدي است.

نمي‌خواهم به مسائل گذشته بپردازم، دليلي كه باعث شد تا به بحث “لمپن”‌ها ورود كنم اين بود كه همگي دست به دست هم دهيم تا فوتبال‌مان را سالم كنيم و افرادي كه تلاش مي‌كنند تا فضاي فوتبال را به سمت و سويي ببرند كه دلال‌ها در آن رشد كنند و بي‌اخلاقي فوتبال را بگيرد دست شان كوتاه شود. در واقع اگر پست و مقام ماندني بود به ما نمي‌رسيد. ما نبايد براي ماندن در سمت خود دست به كارهاي ناشايست بزنيم. امانتي را كه به دست ما رسيده است بايد با صداقت به موفقيت برسانيم. البته طبيعي است كه در اين راه مقاومت‌هايي را خواهيم ديد اما سعي مي‌كنيم با تلاش اين مقاومت‌ها را برطرف كنيم. حاصل فوتبال قوي تيم ملي قدرتمند‌تر و حتي حضور بيشتر بازيكنان ايران در ليگ‌هاي خارجي است.

* سياست استقلال در فصل نقل و انتقالات چيست؟

تلاش ما اين است كه هم با اخلاق و هم حرفه‌يي برخورد كنيم و از ايجاد قيمت‌هاي كاذب جلوگيري كنيم. متاسفم كه برخي تيم هاي صنعتي پول‌هاي گزاف را در فصل نقل و انتقالات هزينه مي‌كنند و بدتر آن كه اين پول‌ها را براي افرادي مي‌پردازند كه به هيچ عنوان قيمت‌ واقعي‌شان در آن اندازه نيست. بي ترديد اين مساله را از طريق مسوولان وزارت صنايع پيگيري مي‌كنم و معتقدم اكنون كه من اين توانايي را دارم تا اين موضوع را پيگيري كنم اگر اين كار را انجام ندهم جفا در حق فوتبال كرده‌ام. همچنين انجام ندادن اين كار ظلم در حق آن بازيكن جواني است كه چون يكسري شرايط خاص را ندارد كنار مي‌ماند و بازيكنان ديگر با استفاده از رابطه‌هاي خود و با قيمت‌هاي گزاف تيم پيدا مي‌كنند.

* گفته مي‌شود به طور مستقيم با علي سامره و رضا عنايتي مذاكره كرده‌ايد، آيا اين موضوع را تاييد مي‌كنيد؟

هيچ صحبتي با سامره نداشته‌ام اما با رضا عنايتي تماس گرفته‌ام. او بازيكن با اخلاقي است كه البته به دليل بيماري پدرش به مشهد رفته است. قرار است امروز (شنبه) نشستي با عنايتي داشته باشيم و بتوانيم درباره‌ي حضور او در استقلال صحبت‌هايي را انجام دهيم. البته طبيعي است كه هر مذاكره‌اي قرار نيست به نتيجه برسد اما در كل عنايتي را بازيكني خوب و با اخلاق مي‌دانم.

* شرايط بازيكنان استقلال چگونه است؟ آيا اسكلت اصلي تيم را حفظ مي‌كنيد؟ شنيده مي‌شود به بازيكنان بدهكار هستيد؟

همه مي‌دانند كه باشگاه استقلال همواره بدهكار است اما بخشي از بدهي ‌ها را پرداخت كرده‌ايم. بي‌ترديد تلاش مي‌كنيم تا بازيكناني را كه با آنها قرارداد داريم حفظ كنيم. همه‌ي بازيكنان قابل احترام هستند و تلاش ما اين است تا به زودي مسائل مالي بازيكنان را حل كنيم.

* آيا جان واريو از استقلال جدا مي‌شود؟

تمامي مسائلي كه در اين باره مطرح مي‌شود غير واقعي است. جان واريو اكنون در برزيل حضور دارد و هيچ مشكلي با باشگاه استقلال ندارد. ما تلاش مي‌كنيم تا تمامي بازيكنان استقلال را حفظ كنيم، مگر آن كه شرايطي به سود استقلال در زمينه‌ي ترانسفر كردن آ‌نها به وجود بيايد كه اين كار را انجام مي‌دهيم.

* گويا برهاني و اكبرپور قصد جدايي از استقلال را دارند؟

همانطور كه گفتم تلاش مي‌كنيم تا تمامي بازيكنان استقلال را حفظ كنيم اما طبيعي است كه اگر شرايطي براي ترانسفر شدن آنها به تيم هاي خارجي فراهم شود ما شرايط را مي‌سنجيم. اگر واقعا اين پيشنهاد در سطح قابل قبولي براي بازيكن باشد و براي استقلال هم مقرون به صرفه باشد زمينه‌ي ترانسفر شدن آنها را فراهم مي‌كنيم.

* آيا پولي از حامي مالي خود در ليگ قهرمانان آسيا دريافت كرده‌ايد؟

در روزهاي آينده مراسمي را برگزار خواهيم كرد كه در اين مراسم با استفاده از درآمد حاصله از حامي مالي خود در ليگ قهرمانان آسيا پاداش بازيكنان را به ميزاني كه در قرارداد شان تفاهم شده است ميان آنها توزيع مي‌كنيم.

* اسپانسر فصل آينده‌ي استقلال انتخاب شده است؟

فعلا هيچ بحثي در اين رابطه نشده است و طبيعي است كه ما با حامي‌هاي مالي مختلف وارد مذاكره شويم اما هنوز تصميمي نگرفته‌ايم.

* سرانجام مشخص نشد آن صورت جلسه‌اي كه قلعه نويي صحبتش را مي‌كرد چه شد، برخي روزنامه‌ها آماده بودند تا آن را منتشر كنند.

من هم بسيار خوشحال مي‌شوم اگر آن صورت جلسه منتشر شود. در هر صورت اگر مدركي در اين رابطه وجود داشته است حتما بايد مكتوب باشد و من هم قبلا گفته‌ام اين چه صورت جلسه‌اي است كه ما از آن خبر نداريم، در واقع قلعه نويي هيچ گاه بحث هشدار در زمينه‌ي ليگ قهرمانان آسيا مطرح نكرد و تنها گفت كه عنايتي را مي‌خواهد و اميدواريم اگر مدركي درباره‌ي ادعاهاي خود دارد آن را ارائه دهد.

* مسلما عده‌اي هستند كه آ‌رزو دارند استقلال با شما در اين فصل ناكام شود، چه پاسخي به آنها داريد؟

تنها يك جمله مي‌گويم همان خدايي كه در پايان ليگ هشتم با قهرماني استقلال به عده‌اي خنديد، در فصل آينده هم به آنها مي‌خندد.