دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر رونمایی از قدرتمندترین لیزر جهان

قوی ترین لیزر جهان که قادر است گرمای یک ستاره را بازتولید کند در کالیفرنیا رونمایی شد.

به گزارش شبكه خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه، این لیزر قوی که وسیله احتراق ملی نام گرفته است قبل از همه برای ارزیابی امنیت و ثبات زرادخانه هسته ای امریکا طراحی شده است اما دانشمندان اعتقاد دارند این کشف همچنین اجازه خواهد داد تا کشف های دیگری در زمینه گدازش هیدروژن که برای مسائل محیط زیستی امیدوار کننده است انجام گیرد.

این وسیله که در لابراتوار لورانس لیورمور واقع در نزدیکی سانفرانسیسکو قرار دارد می تواند 192 نور لیزر را به یک نقطه بتاباند و بدین ترتیب دما و فشاری را که در مرکز یک ستاره و یا یک سیاره بزرگ وجود دارد باز تولید کند.

تجهیزات این لیزر که به یک کره به بزرگی یک خانه متصل شده است اجازه می دهند تا محیطی را ایجاد کنیم و بدین ترتیب تجربیات و آزمایش های بی سابقه ای را بر روی زمین انجام دهیم.

ادوارد موزز مدیر این برنامه گفت موفقیت این لیزر یک پیشرفت علمی تاریخی خواهد بود. اولین سوخت تولیدی از طریق گدازش بر روی زمین فرایندهایی را که در ستاره ها وجود دارد تولید می کند.

ساخت این لیزر در سال 1997 و با حمایت مالی اداره ملی امنیت هسته ای امریکا آغاز شد.

تام داگوستینو یکی از مدیران این سازمان گفت این لیزر در تلاش های مربوط به حفظ نیروی بازدارندگی هسته ای امریکا بدون انجام آزمایش های مختلف کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد آزمایشگاهی که این لیزر در آن قرار دارد تنها مکان در جهان است که قادر به تهیه فناوری بسیار حیاتی این پروژه برای حفظ بدون خطر زرادخانه هسته ای کشور است.

دانشمندان اعلام کردند که این لیزر قدرتمند امکان انجام پیشرفت های اساسی در زمینه ستاره شناسی و اخترفیزیک با بازسازی شرایطی که در ابر نو اخترها، سیاهچاله ها و حتی درون سیاره های بزرگ وجود دارد خواهد داد.

مسئولان این آزمایشگاه اعلام کردند برق تولید شده از واکنش های گداخت شبیه به گداخت هایی که در خورشید وجود دارد می تواند نیاز فزاینده بشریت را برای دستیابی به انرژی های پاک برطرف کند.