دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر نتايج تيم‌های ليگ برتري هيچ ربطي به ما ندارد

«صلاح نيست كه من به كارنامه ورزش استان نمره بدهم. چون ممكن است بر اساس مستنداتي حرف بزنم كه ديگران از آن انتقاد كنند و يا نظر ديگري داشته باشند.»

اين‌ها گوشه‌اي از مصاحبه تلفني خراسان با مديركل تربيت بدني خراسان رضوي بود. البته افشين داوري كه به علت عمل جراحي دست بستري بود، قول داد در آينده‌اي نزديك و بعد از بهبودي به سؤال‌ها و ابهامات موجود در ورزش استان و نتايج تيم‌هاي ورزشي استان به طور شفاف پاسخ بدهد.

***

بعد از چاپ گزارشي در خصوص كارنامه ورزش استان در روزنامه خراسان كه البته ناراحتي شما را به همراه داشت، اگر قرار باشد خود شما به عنوان متولي اصلي ورزش استان خراسان رضوي نمره‌اي به عملكرد ورزش استان بدهيد به آن چند مي‌دهيد؟

صلاح نيست خودم نمره‌اي بدهم. چون ممكن است بر اساس مستنداتي حرف بزنم كه ديگران از آن انتقاد كنند و يا نظر ديگري داشته باشند. اما در مجموع مي‌گويم كه عملكرد ورزش استان در بعد ورزش حرفه‌اي و قهرماني، توسعه ورزش همگاني و نيز در بحث عمراني خوب بوده و از سوي كارشناسان ورزش سازمان تربيت بدني بعد از اصفهان به عنوان دومين استان برتر كشور انتخاب شده است.

پس نتايج ضعيفي كه تيم‌هاي ورزشي استان در رقابت‌هاي ليگ كشور در فصل گذشته كسب كرده‌اند چه مي‌شود؟

ما زماني مي‌توانيم نسبت به موضوعي حرف بزنيم كه دخالتي در آن‌ داشته باشيم.

اما شما در برخي رشته‌ها مثل بسكتبال دخالت مستقيم داشته و حتي مي‌توان گفت تيم‌داري هم كرده‌ايد اما اين تيم در فصل گذشته با كسب نتايج بسيار ضعيف و كسب 24 باخت از ليگ برتر كنار گذاشته شد؟

شرايط بسكتبال استثنايي بود. در دوره‌اي تعدادي از اعضاي خانواده بسكتبال و همين طور مربيان و بازيكنان مدام اعلام مي‌كردند كه بايد از نماينده بسكتبال استان حمايت كنيم. در مقطعي ما قبول كرديم و مبلغي بالغ بر 150 يا 160 ميليون تومان هم به آن‌ها داديم. اما به خاطر اختلاف زياد بين نماينده بسكتبال خراسان رضوي و ساير تيم‌ها نتوانستيم نتيجه خوبي بگيريم.

اما اين استدلال براي تيمي با 24 باخت زياد قابل قبول نيست. بالاخره اين تيم مي‌توانست حداقل يك برد كسب كند.

تيم گرگان در رقابت‌هاي فصل گذشته نزديك به 800 تومان هزينه كرد كه بعد از تيم خراسان رضوي كمترين ميزان هزينه را در رقابت‌هاي فصل گذشته ليگ برتر بسكتبال انجام داد. اما كل هزينه‌هاي ما 160 ميليون تومان بود. ساير تيم‌ها هم بيشتر از يك ميليارد و تيم قهرمان نزديك 2 ميليارد تومان هزينه كردند. با توجه به اين مقدار هزينه متوجه مي‌شويد كه بسكتبال ما هيچ شانسي در مقابل اين تيم‌ها نداشت.

با توجه به اين نتايج باز هم مي‌خواهيد در بسكتبال تيم‌داري كنيد؟

خير. تا زماني كه اين‌قدر اختلاف بين تيم‌ها وجود دارد در ليگ حاضر نمي‌شويم.

در فوتبال هم نتايج نمايندگان استان بسيار ضعيف بود. آيا پاسخي در قبال آن‌ها نداريد؟

نتايج تيم‌هاي ليگ برتري هيچ ربطي به ما ندارد چون ما هيچ دخل و تصرفي در آن‌ها نداريم و حتي نمي‌توانيم مدير يك تيم را تعيين كنيم. مثلا ابومسلم و پيام هر كاري كه خواستند كردند مگر از ما نظر خواستند كه حالا به خاطر نتايج ضعيفشان ما پاسخ‌گو باشيم. ما تنها در برهه‌اي وقتي ديديم نمايندگان فوتبال استان به وضعيت بدي افتاده‌اند از آن‌ها حمايت كرديم كه از آن شرايط خارج شوند وگرنه وظيفه ما نبود. ما براي حفظ آبروي استان از ابومسلم و پيام حمايت كرديم.

با توجه به وضعيت نابه‌سامان تيم بانك صادرات و همين طور شانه خالي كردن اين نهاد در حمايت از نماينده واليبال استان در رقابت‌هاي ليگ آتي چه برنامه‌اي براي حضور در اين رقابت‌ها داريد؟

با توجه به اخباري كه دارم احتمال حضور بانك صادرات در ليگ خيلي ضعيف است اما با اين حال هنوز جايگزيني براي آن‌ها در ليگ نداريم.

پس با اين حساب تيم روي زمين مي‌ماند؟

سعي مي‌كنيم تيم را به مجموعه ديگري بسپاريم. البته تا‌كنون نيز يكي، دو مجموعه براي تيم‌داري در واليبال اعلام آمادگي كرده‌اند.

اين روزها اخبار ناخوش‌آيندي در خصوص تيم پيام به گوش مي‌رسد. بالاخره وضعيت اين تيم به كجا كشيد؟

در حال حاضر چند خريدار براي در اختيار گرفتن پيام وارد كار شده‌اند كه البته ما گفته‌ايم براي عقد قرارداد با شاكري وارد مذاكره شوند.

پس اداره كل تربيت بدني به عنوان متولي پيام از زير بار مسئوليت شانه خالي مي‌كند؟

خير. شانه خالي نكرده‌ايم. ما متولي پيام نبوديم و در دوره‌اي كه آقايان نتوانستند تيم‌داري كنند براي حمايت از نماينده استان وارد كار شديم.

حالا بعد از پايان رقابت‌ها و سقوط پيام به ليگ يك اين حرف‌ها را مي‌زنيد؟

از ابتدا هم همين را مي‌گفتيم. در آن دوره شاكري و صلاحي تيم را به دايره حقوقي هيئت فوتبال واگذار كردند و ما تنها به اين تيم كمك كرديم.

پس در واگذاري پيام، اداره كل هيچ نقشي ندارد؟

خير ما تنها كمك مي‌كنيم كه اين موارد زودتر به نتيجه برسد.

چندي پيش مهدي زمان در گفت‌وگو با يكي از خبرگزاري‌ها مدعي شد تيم را در اختيار گرفته است.

در اواخر ليگ مهدي زمان براي گرفتن پيام پيش ما آمد. در آن موقع به وي گفتيم به خاطر بدهي‌هايي كه مديران تيم پيام ايجاد كرده‌اند در صورتي كه بخواهد تيم را در اختيار بگيرد بايد با آن‌ها كنار بيايد و او هم با شاكري مذاكره كرد و حتي توافق‌نامه امضاء كردند اما درنهايت بعد از سقوط پيام خبري از آن توافق و اجراي آن نشد.

در گذشته صنايع فولاد خراسان قصد داشت تيم پيام را در اختيار بگيرد. آن ماجرا به كجا رسيد؟

زماني با تلاش مجموعه استان تمايلي براي خريد پيام از سوي صنايع فولاد ايجاد شد اما مديران پيام به گونه‌اي عمل كردند و مبالغي را براي واگذاري مطرح كردند كه اين مجموعه خيلي زود خود را كنار كشيد. الان هم ديگر حاضر نيستند تيم پيام را بگيرند.

چرا؟

چون پيام سقوط كرده است.

چندي پيش گروهي از سازمان بازرسي كل كشور براي بررسي مالكيت ابومسلم به مشهد سفر كردند. آيا از نتايج آن سفر مطلع هستيد؟

خير. تنها مي‌دانم آن گروه با خواست شفق به مشهد آمدند. آن‌ها از ما مداركي هم خواستند كه در اختيارشان قرار داديم.

چندي است كه شايعه‌هايي در خصوص تخلفات مالي در برخي هيئت‌هاي ورزشي كه درآمد خوبي دارند شنيده مي‌شود. به عنوان متولي اصلي ورزش استان، آيا نظارتي بر عملكرد مالي هيئت‌ها داريد.

سه مجموعه نظارتي بر عملكرد هيئت‌ها نظارت مي‌كنند. اول بازرسي اداره كل تربيت بدني، دوم سازمان بازرسي كل كشور و سوم ديوان محاسبات.

آيا خودتان هم شايعه‌هايي پيرامون اين موضوع شنيده‌ايد؟

شكاياتي شده است كه ما هم دستور بررسي و پي‌گيري داده‌ايم.

آيا در گذشته موارد مشابه وجود داشته؟

در سال 87 تعدادي شكايت از تخلفات مالي در برخي هيئت‌ها صورت گرفت كه البته با بررسي معلوم شد حقيقت ندارند.