دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز

رسالت
«مردي از جنس مردم» عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم صالح اسكندري است كه در آن مي‌خوانيد:
اعتماد به نفس و خودباوري نامزدها در اثناي رقابت هاي انتخاباتي به اشكال مختلفي خود را نشان مي دهد و به طور طبيعي بر قضاوت نهايي راي دهندگان تاثيرگذار است.‌

اين آرامش خاطر چنانچه در عين فروتني با فاصله گرفتن از تبختر و تكبر به سرچشمه جريان حكمراني نزديك شود، مي تواند با افكار عمومي ارتباط فعال و مستمري برقرار كند.

دكتر محمود احمدي نژاد يكي از پر اقبال ترين نامزدهاي دهمين دور انتخابات رياست جمهوري طي 4 سال گذشته نشان داده است كه مي تواند تناسب معناداري بين خودباوري و فروتني برقرار نمايد. برآيند تواضع و اعتماد به نفس محمود احمدي نژاد يك كارنامه موفق به همراه پايگاه اجتماعي وسيع بوده است.‌

اعتماد ملي
«مردي كه ريش گرو مي‌گذارد»، عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد ملي به قلم محمد شريف است كه در آن مي خوانيد:
اين نوشته را به لحاظ پذيرش وكالت در قضاياي مرتبط با حقوق فردي و آزادي‌هاي عمومي و حضور به عنوان وكيل در اين پرونده‌ها مي‌توان نوعي خبررساني برشمرد.

در سال‌هاي استقرار مجلس ششم در جايگاه قوه مقننه‌، تعدادي از نمايندگان جهت كاستن از آلام متهمين پرونده‌هاي فوق‌الذكر ياري‌رسان خانواده‌هاي آنان بودند و به اين لحاظ محل رجوع وكلايي بودند كه در اين پرونده‌ها به عنوان وكيل حضور مي‌يافتند. كميسيون اصل 90 در اين دوره از اين حيث كارنامه درخشاني از خود به جاي نهاد. يكي از اين نمايندگان آقاي علي‌اكبرموسوي خوئيني بود. اينجانب به دفعات و گاه همراه با خانواده‌هاي موكلينم به وي مراجعه مي‌كرديم. نقش ايشان در اجتماعي كردن وضعيت زندان 59 محل ذكر است. پس از خاتمه دوره نمايندگي اين نماينده به عناوين اتهامي گوناگون تحت پيگرد كيفري قرار گرفت و اين بار عهده‌دار وكالت خود ايشان شدم.

ابتكار
«قدرت نمايي و قدرت مندي در نگاه احمدي نژاد و موسوي» عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار است كه در آن مي‌خوانيد:
حضور ميرحسين موسوي در يک برنامه تلويزيوني و به شيوه رودررو با مردم سبب شد تا تفاوت نوع نگاه و لحن وي با نامزد جبهه اصولگرايان آشکارتر از قبل شود. به ويژه آنکه محمود احمدي نژاد نيز سه شب بعد با حضور در همان برنامه و نشستن روي همان صندلي مقابل دوربين سخناني به زبان آورد که عمق شکاف هاي نگرشي ميان اين دو را آشکار ساخت.همان قدر که ميرحسين موسوي از حمايت جمع زيادي از فرهيختگان، انديشمندان و هنرمندان کشورش برخوردار است و خود نيز سال ها در ميدان هنر و وادي انديشه حضور داشته است، ديدگاه هاي سياسي و به خصوص نگره بين المللي او نيز بيشتر برخاسته از «رويکرد به داخل کشور» است. به بيان ديگر، موسوي راه رسيدن به دنيا و ايفاي نقش قدرتمندانه در جهان را منوط به «داشتن» ايراني قوي مي داند نه منوط به «فرض» قدرتمند بودن.

كيهان
«تأمل در ترور چند وجهى زاهدان» عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان به قلم سعدالله زارعي است كه در آن مي‌خوانيد:
اقدام تروريستي روز پنجشنبه در مسجد اميرالمؤمنين- عليه السلام- زاهدان که به شهادت نزديک به 25نفر و زخمي شدن حدود 50نفر از نمازگزاران منجر شد، داراي انگيزه ها و عللي است که عليرغم تلاش طراحان و برنامه ريزان مخفي نمانده است. ابتدا به چند رخداد مهم که در اين زمان واقع شده اند نگاهي مي اندازيم.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در سفري 8روزه به استان سني نشين کردستان مورداستقبال گرم و تاريخي مردم متدين و انقلابي اين خطه قرار گرفتند. پس از اين سفر، سران ضدانقلاب که با تبليغات فراوان، کردستان را در مشت خود معرفي مي کردند، بسيار نگران شدند و يکي از آن ها گفته بود اين سفر حاصل 30سال فعاليت ما را هدر داد. اين عصبانيت طبعاً در جايي بايد بروز مي کرد. انفجار در مسجد شيعيان زاهدان در روز شهادت حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها واقع شده است و اين مي تواند تداعي تاريخي داشته باشد و اين درحالي است که اهل سنت در زاهدان به حضرت فاطمه-س- ارادت فراواني دارند و او را از زنان پيامبر برتر مي دانند.

جمهوري اسلامي
«رونق بازار آفتاب نكاهد» عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:
انفجار مسجد علي بن ابيطالب زاهدان قبل از هر چيز نشان داد تاكيد مسئولان نظام جمهوري اسلامي بر وحدت مذاهب اسلامي و برحذر داشتن پيروان مذاهب از اهانت به مقدسات همديگر اقدامي اثرگذار است و درعين حال دشمنان زيادي نيز دارد.

اينكه در پيام تسليت رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي به اين مناسبت بر اين نكته تاكيد شده است كه: «مباشران اين جنايت اگرچه ممكن است بر اثر عصبيت و جهل مرتكب اين گناه بزرگ شده باشند ليكن نمي توان ترديد كرد كه دست طراحان سياسي برخي قدرت هاي مداخله گر و دستگاه هاي جاسوسي آنان نيز به خون بي گناهان اين حادثه خونين آلوده است» اشاره به همين واقعيت است. ترديدي نيست كه وحدت شيعه و سني و همزيستي آنان موجب به خطر افتادن منافع قدرت هاي مداخله گر مي شود و اين قدرت ها براي حفظ منافع نامشروع خود از هيچ جنايتي خودداري نمي كنند. براي آنها مسجد و كوچه و خيابان و منزل تفاوتي ندارد هر جا كه بتوانند مرتكب جنايت مي شوند و افراد جاهل نيز ابزارهاي خوبي براي اجراي اهداف آنها هستند.

دنياي اقتصاد
«کدام شعار اقتصادي؟»عنوان سرمقاله روزنامه دنياي اقتصاد به قلم پويا جبل‌عاملي است كه در آن مي‌خوانيد:
بي‌ترديد، اقتصاد و جنبه‌هاي معيشتي يک جامعه مي‌تواند ابزار تبليغي مناسبي براي کانديداها در انتخابات باشد، اما چگونگي استفاده از اين ابزار براي ثمربخش بودن آن نيز داراي اهميت است. شايد زماني در ايران اين امر کافي بود که کانديدايي تنها بگويد اقتصاد را سامان و بيکاري و تورم را کاهش مي‌دهم، ليکن حال به نظر مي‌رسد مخاطبان کانديداها در وراي اهداف، به دنبال روش‌ها و برنامه‌ها هستند. به نظر مي‌رسد اکثريت راي‌دهندگان پس از عبور از چندين انتخابات به اين واقعيت دست پيدا کرده‌اند که هدف و انگيزه صرف براي رويارويي با موانع اقتصادي، كافي نيست و نمي‌توان به كانديدايي كه برنامه‌اي براي وصول به اين اهداف ندارد، تكيه كرد. بنابراين برنامه و تيم حامي يک کانديدا مي‌تواند علامت‌هاي مناسبي براي ارزيابي يک کانديدا باشد.

سرمايه
«سراب موفقيت و شکنجه اعداد» عنوان سرمقاله روزنامه سرمايه به قلم سعيد شيرکوند است كه در آن مي‌خوانيد:
رئيس دولت نهم در فيلم تبليغاتي خود اشاره به نکته اي کرد که جاي تامل بسيار دارد؛ به سرانجام رسيدن هفتاد هزار پروژه در طول چهار سال گذشته که با يک حساب ساده به رقم حدود 48 پروژه در روز مي رسيم (با احتساب اينکه حتي جمعه ها و روزهاي تعطيل نيز کار کرده شده باشد) که رقمي معنادار در به سرانجام رسيدن پروژه هاي عمراني است.

صرف نظر از اينکه اين رقم از چه محاسباتي به دست آمده است بايد توجه داشت يکي از مهم ترين دغدغه ها و نگراني هاي کارشناسان و صاحبنظران اقتصادي کشور در دوره زمامداري دولت نهم عدم استفاده بهينه از سرمايه هاي اقتصادي و در بسياري از مواقع اتلاف آن سرمايه ها بوده است. سرمايه هاي ريالي، ارزي و تکنولوژيکي کشور در دوران زمامداري دولت نهم به روش هاي غيرکارشناسانه و ناکارا، مورد استفاده قرار گرفته است. اما آنچه لازم است در اين مقطع زماني بيشتر مورد توجه قرار گيرد آسيبي است که به سرمايه اجتماعي کشورمان وارد مي شود. از نظر کارشناسان و خبرگان يکي از اصلي ترين ارکان شکل گيري و تقويت سرمايه اجتماعي ايجاد اعتماد ميان شهروندان، صاحبنظران و فعالان اقتصادي نسبت به اظهارنظرها و خط مشي گذاري دولت هاست که در اين ميان بيان آمار و ارقام سهم بسيار زيادي در اين موضوع دارد.