دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر گمشدگان!

هشتمين دوره ليگ حرفه اي فوتبال ايران به لحاظ پديده سازي و معرفي ستاره ها با فصل قبل قابل مقايسه نبود.

به نوشته قدس؛ بسياري از جرقه‏هاي سال گذشته در ليگ هشتم خاموش شدند و ستاره ها هم از دوران اوج فاصله داشتند.

سياهه زير اشاره اي دارد به نمايش کم فروغ نمونه هايي که انتظار داشتيم در زمره برترينهاي مسابقات باشند، اما به حضورهاي کم اثر، حاشيه نشيني و توجيه پياپي ناکاميها بسنده کردند.

محمد منصوري(ابومسلم/پرسپوليس)
فصل قبل در سيستم 1 – 3 – 2 – 4 ابومسلم تحت هدايت پرويز مظلومي يک گوش چپ فوق العاده بود و همگان را به اين نتيجه رساند که پرسپوليس با به دست آوردن او ستاره بزرگي را شکار کرده است، اما هر هفته که از ليگ هشتم مي گذشت، نگاههاي آميخته با ترديد به منصوري بيشتر شد. زيرا او نتوانست اعتماد افشين قطبي، افشين پيرواني و حتي نلو وينگادا را به دست آورد. منصوري فصل قبل يکي از 3 پاسور گل برتر ليگ بود اما اين فصل…

سيد محمد علوي(پاس/پرسپوليس/پاس)
مرکز ثقل پاس فصل قبل به قدري خوب ظاهر شد که خيلي ها معتقد بودند بايد دوباره به تيم ملي دعوت شود. علوي فصل قبل 31 حضور کامل براي پاس داشت که با در نظر گرفتن سه بار محروميتش نشان مي دهد چه عنصر بدون جانشيني بوده، اما در پرسپوليس روزگار فوق العاده بدي را سپري کرد، هرگز نتوانست جاي خالي آشوبي را پر کند و در بازگشت دوباره به پاس بيشتر به يک بازيکن کاملاً معمولي شبيه بود تا آن مرد کليدي فصل قبل.

فرانک آتسو(ابومسلم/پرسپوليس)
حضور 1817 دقيقه اي او با پيراهن ابومسلم در فصل قبل ناگهان به حدود 476 دقيقه در اين فصل رسيد، يعني فقط يک چهارم.آتسو يک مدافع کامل با تخصص بازيسازي از خط دفاعي بود. آنچه او را از مدافعان ايراني متمايز مي کرد، اما هرگز مشخص نشد چرا در پرسپوليس بازيکني که 90 دقيقه در جام جهاني مقابل تيري آنري هم زير توپ نزده بود نتوانست گوي رقابت را از امثال حيدري، رضايي،شيري و باقري ها ببرد و به نيمکت زنجير شد.

هادي اصغري(راه آهن/سپاهان)
آقاي گل فصل قبل را مي توانستيد روي سکوهاي فولادشهر پيدا کنيد. هادي اصغري اوايل فصل قبل نتوانست اعتماد ميثاقيان را به دست آورد اما در تک فرصتها آن قدر خوب بازي کرد و آن قدر گل زد که بالاخره مرد اول خط حمله راه آهن لقب گرفت. از مرد 18 گله فصل قبل در سپاهان هيچ اثري نبود و او پس از اولين بازي فرهاد کاظمي به طور کامل از ترکيب خارج و به حضورهاي چند دقيقه اي آن هم نه در تمام هفته ها بسنده کرد.

احمد جمشيديان(راه آهن/سپاهان)
اکبر ميثاقيان او را بهترين بازيکن فوتبال ايران ناميد، اما جمشيديان در سپاهان هر بار با محرم نويدکيا مقايسه شد و بيشتر از قبل زير سؤال رفت به طوري که کم کم از دايره مردان تيم ملي هم خارج شد. البته اين اتفاق براي هر بازيکن ديگري هم مي افتد چرا که پر کردن جاي نويدکيا در سپاهان محال است حتي اگر احمد جمشيدياني باشي که فصل قبل يک تنه موتور حرکتي راه آهن بود، او بود که آن قدر پاس گل داد تا اصغري آقاي گل شود.

بهمن طهماسبي(مقاومت/سپاهان)
طهماسبي استاد زدن گلهاي حساس به استقلال و پرسپوليس به شمار مي رود و اين موضوع را بارها در مقاومت، پيکان و حتي ايرسوتر نوشهر ثابت کرد، اما قضيه سپاهان کاملاً فرق داشت. سپاهاني ها هميشه به مهاجمان سرعتي اعتقاد داشتند و در اين قاب بود که امثال پرنس کبير بيلو و مهدي سيد صالحي به خاطر تفاوت سبک بازي شان به عنوان مهاجم مکمل مورد توجه قرار گرفتند، اما طهماسبي که به مراتب نسبت به اين دو نفر با کيفيت تر بود فرصت خودنمايي پيدا نکرد و کم فروغ ترين فصل سالهاي اخيرش را پشت سر گذاشت.

دني اولروم(ابومسلم)
نمونه کامل يک سقوط تمام عيار که اساسا واژه افت را مي توان با اشاره به او تفسير کرد. اولروم دو فصل قبل آقاي گل ليگ شد، فصل قبل فقط 5 گل زد و اين فصل حتي نتوانست به آمار جان دين گودي تازه واردي برسد که از نيم فصل پيراهن تيم مشهدي را به تن کرد. فصل قبل خداداد عزيزي او را يک مهاجم بي عقل ناميد و مشخص نيست امروز در مورد اين اولروم که حتي آن مرد فصل قبل هم نبود بايد از چه توصيفي استفاده کنيم؟

حسن رودباريان(پرسپوليس/پيکان)
باور کردنش خيلي سخت است، اما دروازه باني که اين فصل فقط در 3 بازي پيکان به ميدان رفت و بقيه فصل را خارج از فهرست 18 نفره سپري کرد همان گلر اول تيم ملي در جام ملتهاي آسياي 2007 و يکي از ارکان اصلي قهرماني تيم(ب) در اردن باشد.
رودباريان دروازه بان خوش شانسي است، زيرا با خروج محمدي به مقصد استقلال، ممنوعيت حضور دروازه بانان خارجي و عملکرد گلرهايي چون نامداري مي تواند فصل بعد هم دروازه بان اصلي يک تيم ليگ برتري باشد.

صابر ميرقرباني(صنعت نفت/سايپا)
فصل قبل در تيم سقوط کرده نفت يک ستاره تمام عيار بود با 9 گل زده، 8 پاس گل و 4 بار گرفتن ضربه پنالتي و ايفاي نقش اول روي بيش از يک سوم گلهاي آباداني ها. اما اين فصل در سايپا اثري از ميرقرباني نديديم، مردي که نتوانست اعتماد ليت بارسکي، فروزاني و مايلي کهن را جلب کند.
او ديگر آن بازيکني نيست که فقط پس از 8 هفته حضور در ليگ برتر به تيم ملي رسيد و در قاب چشمان امير قلعه نويي جاي گرفت.

حسين کعبي(پرسپوليس/سايپا)
او را مي توان يکي از عوامل اصلي قهرماني پرسپوليس در فصل قبل دانست، مردي که باوجود رابطه نه چندان خوبش با افشين قطبي يک نجات دهنده تمام عيار بود، اما از روزي که به سايپا پيوست، به اجبار با آن مرد کليدي خداحافظي کرديم و کار تا آنجا پيش رفت که خيلي ها حضورش را در تيم ملي جايگاهي دانستند که به زور از خسرو حيدري غصب شده. کعبي با بازيهايي که در سايپا انجام داد، نبايد به بازگشت به تيم ملي آن هم با حضور افشين قطبي اميدوار باشد.

هاملت ميختاريان(راه آهن)
او فصل قبل 1956 دقيقه براي راه آهن بازي کرد و به مرد اصلي اين تيم در پست هافبک چپ تبديل شد، او به قدري درخشان بود که در تيم ملي ارمنستان هم جايگاه ثابتي پيدا کرد و حتي دروازه ايتاليا را هم در ايروان گشود اما در اين فصل يک سقوط آزاد تمام عيار را تجربه کرد به طوري که مربيان راه آهن، حسين پاشايي فاقد فانتزي را به اين بازيکن تکنيکي ترجيح دادند. مهابادي،ياوري و حتي تارتار به کلي از او قطع اميد کردند تا به جمع خارجي هاي پر تعداد نيمکت نشين راه آهن بپيوندد.

هاشم بيگ زاده(مقاومت/استقلال)
يکي از ستونهاي فصول اخير مقاومت که فصل قبل در 2024 دقيقه حضورش 6 گل زد، اما اين فصل در استقلال هرگز نتوانست کيفيت فصول قبل را ارائه دهد، نه از آن ضربات مرگباراز راه دور خبري بود و نه از چالاکي هميشگي و ارسالهاي خطرناک. اينکه او بيشتر از اميرآبادي و منيعي براي آبي ها به ميدان رفت ترديدهاي بسياري را برانگيخت، بازيکني که اميدوار بوديم پاشنه آشيل فوتبال ايران در سمت چپ را ترميم کند، اما…

يدا… اکبري(پاس/استقلال)
اولين خريد امير قلعه نويي که تصور مي رفت کاپيتان استقلال در ليگ هشتم باشد، اما بازيکني که فصل قبل 29 بار براي پاس بازي کرد اين فصل همين تعداد هفته را خارج از ميادين گذراند. اکبري اين فصل، با از دست دادن پنالتي در بازي با برق شيراز و اخراج بچه گانه مقابل پيکان به طور کل از چشم قلعه نويي افتاد و با ازدست دادن پنالتي مقابل مس رفسنجان و امضاي برگه حذف استقلال از جام حذفي فصل تراژيکش را کامل کرد.

عبدالوهاب ابوالهيل(سپاهان)
چه اتفاقي براي آن هافبک هجومي رؤيايي سپاهان بوناچيچ افتاد که جلوتر از حسين کاظمي به ميدان مي رفت و يک مکمل عالي براي حرکات محرم نويدکيا بود؟
ابوالهيل فصل قبل ثابت کرد يک عنصر هجومي کامل است که حرکاتش به عنوام موج دوم حمله بي نقص است، اما اين فصل در پي نيمکت نشيني الونگ و نمايشهاي نااميد کننده بهادراني به اجبار هافبک دفاعي شد، هافبکي که در سپاهان کاملاً هجومي که با 6 بازيکن حمله مي کرد به تنهايي در مقابل ضدحملات راه به جايي نمي برد. درست مثل خود سپاهان.