دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر هيچ تيمي قهرمان ابدي نخواهد بود

سرانجام پس از سالها، فوتبال فرانسه از حالت تک قطبي محض خارج شد و تيمي به جز المپيک ليون فاتح ليگ يک (لشمپيونه سابق) گرديد.

به نوشته قدس؛ اين اتفاق درحالي رخ مي دهد که فرانسويان به داشتن تک قهرمانها عادت دارند. به ياد آوريد سالهاي دهه 80 و 90 ميلادي را که تيمهاي پاري سن ژرمن، المپيک مارسي و نانت قهرمان اين کشور بودند. (المپيک مارسي پنج قهرماني متوالي، نانت، 3 قهرماني متوالي، پاري سن ژرمن 3 قهرماني متوالي و…)

اما اين بار مردي از نسل شاگردان امه ژاکه روي نيمکت مربيگري «بوردو» نشست که توانست تاج و تخت قهرمان هفت ساله فرانسه را فرو ريزد و او کسي نيست جز «لوران بلان».

وي که در دومين سال حضورش با تيم شهر «گروندينس» به اين افتخار بزرگ رسيد، پس از پيروزي مقابل تيم «کن» و مسجل شدن قهرماني بوردو در رقابتهاي اين فصل، مصاحبه اي را با روزنامه اکيپ انجام داده که تقديم حضورتان مي شود:

* خيلي خوشحال به نظر مي رسيد آقاي بلان؟
** بله، اما فقط من از اين اتفاق خوشحال نيستم، بلکه تمامي ساکنان «گروندينس» بابت قهرماني تيمشان خوشحال و شاد هستند. وقتي که شما اين شانس را داشتي که قهرمان کشورت شوي، بايد شادي را با مردم تقسيم کني. ما بايد به فوتبال تک قطبي حاکم بر کشور خاتمه مي داديم و اين اتفاق رخ داد.

* نقطه عطف شما در اين افتخار چه بود؟
** شکست ليون. سال گذشته هم اين اتفاق مي توانست رخ دهد، اما نشد. اين بار به بازيکنانم گفتم که بايد آن بازي را به خاطر داشته باشيد و سعي کنيد اشتباههاي گذشته جبران شود. ما مي دانستيم که بازي مقابل ليون ديدار بزرگي برايمان خواهد بود. وقتي به عملکردمان در يازده روز گذشته مي نگرم، مي گويم که ما بهترين عملکرد را داشتيم و به نحو احسن توانستيم به اهدافمان برسيم.

* هفته آخر سخت ترين هفته بود؟
** نه! فشار و استرس داشتيم، اما اين مسائل موجب نمي شد که از هدفمان دور شويم. بازيکنان خواستن را صرف کردند و اين برد، شيرين ترين پيروزيمان در طول فصل بود.

* چه زماني اين فشار را دقيقاً حس کرديد؟
** از بازي مقابل موناکو بود که فشار زيادي را متحمل شدم. آن هنگام هنوز رقابت بين ما، مارسي و ليون شديد بود. اما وقتي مارسي به ليون باخت، قدري خيالمان راحت تر شد و با يازده پيروزي پياپي در هفته هاي آخر سرانجام قهرمان شديم.

* گمان مي کنيد بوردو بتواند مانند ليون هفت سال پياپي قهرمان گردد؟
** نه ما و نه ليون و حتي هيچ تيمي ديگر قادر به تکرار اين ماجرا نيست و قهرماني ابدي نخواهد بود. فوتبال روز به روز حرفه اي تر از گذشته مي شود و بازيها هرسال سخت تر از سال قبل خواهد بود.

* اين همان چيزي بود که سال گذشته گفتيد آمادگي آن را داريد…؟
** بله، من هميشه بلندپرواز و جاه طلب بوده ام و خواهم بود. احساس مي کنم ما توانستيم به آنچه مي خواهيم دست پيدا کنيم.