دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر افزايش مصرف «ريتالين» ميان دانشجويان و محصلان

يك آسيب شناس اجتماعي و متخصص علوم رفتاري گفت : مصرف قرص ريتالين در حالي همزمان با فصل امتحانات ميان دانشجويان و دانش آموزان گسترش يافته كه اين قرص خطرناكتر از مواد مخدر شيشه و كراك است و آثار سويي به دنبال دارد.

به نوشته جمهوری، دكتر مجيد ابهري با بيان اين مطلب گفت : قرص « ريتالين » با نام شيميايي « متيل فندايت » براي اولين بار براي درمان افسردگي و خواب آلودگي در طول روز در آمريكا مورد استفاده قرار گرفت و سپس با توجه به آثار درماني آن براي درمان عدم تمركز حواس و بيش فعالي دركودكان مود استفاده قرار گرفت . « ريتالين » دارويي شيميايي است كه براي درمان اختلال توجه در كودكان ساخته شده است و تنها با تجويز روانپزشكان قابل دستيابي است . تحريك پذيري افسردگي كاهش اشتها بيخوابي و گاهي كاهش رشد از جمله عوارض مصرف اين قرص است .

اين آسيب شناس در ادامه افزود : متاسفانه در كشور ما براساس تبليغات غلط دانش آموزان و دانشجويان براي بيدار ماندن در شب امتحان به جاي قهوه و يا چاي از آن استفاده كرده و حتي صاحبان برخي از مشاغل شبانه نيز اين كار را انجام مي دهند كه اين امر آثار سويي براي آنان بدنبال دارد.

ابهري با اشاره به اينكه در فصل امتحانات دانشجويان و دانش آموزان براي بيدار ماندن در شب و درس خواندن به مصرف اين قرص روي آورده اند تاكيد كرد : با توجه به تطبيق اعصاب با اين دارو بايد تعداد استفاده از اين قرص بالاتر رود كه متاسفانه به دليل آثار تخريبي آن بر مغز و اعصاب بعضي از اقشار ياد شده فريب تبليغات را خورده و به مقدار زياد از « ريتالين » استفاده مي كنند. به گفته اين استاد دانشگاه بدليل فعل و انفعالات پيچيده اي كه « ريتالين » بر روي مغز دارد ترك آن دشوارتر از كراك و هروئين مي باشد. بنابراين شايسته است افرادي كه نياز به بيدار ماندن در شب را دارند با استراحت كوتاهي در روز و استفاده از قهوه و چاي به مقابله با آثار تخريبي اين قرص و مراحل دشوار اعتياد به آن مي پردازند.