دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر جاي پاي سياست را مي‌بينم

رييس پيشين هيات مديره‌ي باشگاه ذوب آهن اصفهان گفت: تغييرات در ورزش طبيعي است اما اميدوارم مديران كارخانه ذوب آهن با صداقت و شفافيت مسووليت كارهاي خود را بپذيرند.

مسعود ابکا در گفت و گو با ايسنا، درباره‌ي تغييرات اخير در هيات مديره باشگاه ذوب آهن اصفهان،‌ گفت:‌ من در مسافرت به سفرمي‌بردم و امروز كه به ايران بازگشتم متوجه شدم تمامي ‌اعضاي هيات مديره را بركنار كرده اند، البته اين كه هيات مديره مجموعه‌اي پس از مدتي تغيير كنند طبيعي است،‌ اما چگونگي انجام اين كار به تدبير كساني بستگي دارد كه آن را انجام داده‌اند و بايد پاسخگو باشند كه چرا در بهترين سال ورزشي باشگاه ذوب آهن چنين تصميمي‌ گرفته شده است.

وي افزود:‌ گويا اصرار زيادي بر انجام اين كار بوده است‌ كه در حد فاصل قهرماني تا جشن قهرماني تيم فوتبال ذوب آهن اين اتفاق افتاده است و به نظر مي‌رسد ما نبايد در اين جشن حاضر مي‌شديم. من علت اصلي اين تصميم را بي تدبيري و كم ظرفيتي مي‌دانم.

ابكا خاطرنشان كرد: اين فصل بهترين دوران ورزشي باشگاه ذوب آهن بود و ما علاوه بر آن كه پنج تيم را به آسيا فرستاديم در ساير رشته‌هاي بانوان و آقايان نيز عناوين دومي ‌و سومي‌را به خود اختصاص داديم و به هيچ عنوان زيبا نبود كه چنين اقدامي ‌را در قبال هيات مديره انجام دهند.

وي درباره‌ي اين كه سرپرست جديد باشگاه ذوب آهن و برخي ديگر از مسوولان اين كارخانه از بركناري اعضاي سابق هيات مديره باشگاه ابراز بي اطلاعي مي‌كنند و بحث كناره گيري آن‌ها را عنوان مي‌كنند نيز به ايسنا گفت: اگر آقايان كاري كردند و اكنون نتايج منفي گرفته اند بهتر است به دروغ متوسل نشوند و شهامت گفتن واقعيت را داشته باشند. پيگيري‌هاي ما نشان مي‌دهد كه از يك هفته قبل از وزارت صنايع و معادن هر روز به مدير عامل كارخانه‌ي ذوب آهن فشار مي‌آورده‌اند كه هيات مديره باشگاه را تغيير دهد. اكنون اگر مديران وزارتخانه كارهاي خود را به زمين گذاشته‌اند و كار انتخاباتي مي‌كنند حتما به آن اعتقاد دارند و ما هم به اين اعتقاد احترام مي‌گذاريم اما بهتر است ديگر مطالب غيرواقعي را بهانه‌ي كار خود نكنند.

ابكا ادامه داد: من با افتخار اعلام مي‌كنم كه طرفدار ميرحسين موسوي هستم و در ستاد موسوي فعاليت مي‌كنم، ضمن آن كه هيچ شغل دولتي ندارم، تنها دو ساعت در هفته در هيات مديره باشگاه ذوب آهن حضور داشتم و اطمينان مي‌دهم كه حتي يك ثانيه هم در جلسات هيات مديره باشگاه بحث انتخاباتي نداشته ايم.

وي افزود:‌ در هر صورت احاديث ما همواره راه نجات را در راستگويي عنوان كرده است و من معتقدم دوستان در كارخانه‌ي ذوب آهن به جاي آسمان و ريسمان به هم بافتن بهتر است شهامت راستگويي را داشته باشند و واقعيت‌ها را اعلام كنند.

ابكا خاطر نشان كرد: ‌نكته جالب اين است كه مسوولان كارخانه در صحبت‌هاي گذشته خود به صراحت اعلام كرده اند كه هيات مديره باشگاه ذوب آهن تغيير كرده است. اما چند روز قبل آن را تكذيب كرده اند. در واقع افراد مي‌توانند كاري را كه نكرده‌اند تكذيب كنند اما نمي‌دانم چگونه دوستان فعلي را كه انجام داده‌اند تكذيب مي‌كنند.

وي افزود:‌ زماني كه پنج فرد جديد به عنوان اعضاي هيات مديره باشگاه معرفي مي‌شوند چه معنايي دارد،‌ هيات مديره يك باشگاه كه 10 يا 15 عضو ندارد، بنابراين وقتي پنج فرد جديد را به عنوان اعضاي هيات مديره معرفي كرده اند يعني آن كه اعضاي قبلي هيات مديره بركنار شده اند و در واقع مسوولان حتي زحمت يك تقدير ساده را به خود نداده اند.

ابكا خاطر نشان كرد:‌ باشگاه ذوب آهن در 40 سال گذشته به هيچ عنوان تا اين اندازه موفقيت نداشته است، ضمن اين كه ما در اين فصل در سطح كشور هم موفق ترين باشگاه بوده ايم. پس بهتر است با شهامت اعلام شود كه وزارتخانه بر اين تغييرات اصرار داشته است، شايد حتي خود مسوولان كارخانه ذوب آهن موافق اين تغييرات نبوده اند اما در هر صورت فشارها از بالا سبب اين تصميم گيري شده است.

وي افزود:‌ به يك دليل خوشحالم و آن تاثير فوق العاده‌اي است كه اين تصميم بر روي افكار عمومي‌ و مردم اصفهان به نفع مير حسين موسوي داشته است اما به عنوان فردي كه به ذوب آهن علاقه دارد‌ و تمامي‌ بازيكنان اين باشگاه را دوست دارد،‌ بسيار نگران هستم و علاقه ندارم كه اين تمركز و همدلي در مجموعه‌ي ذوب آهن به دليل حضور افراد غير علمي ‌در مجموعه باشگاه به هم بخورد.

رييس پيشين هيات مديره باشگاه ذوب آهن اصفهان،‌ خاطر نشان كرد:‌ اگر بخواهيم سوابق اعضاي هيات مديره بركنار شده را بررسي كنيم بايد بگويم “طبائيان” فردي تحصيل كرده و قهرمان بسكتبال و عضو باشگاه ذوب آهن بوده است. سوابق “ناظريان” هم در فدراسيون كاراته و به عنوان يك قهرمان ملي روشن است. “سعيد آذري” هم قهرمان ايران و آسيا و ركوددار وزنه برداري آسيا بوده و فوق ليسانس تربيت بدني دارد. “پرورش” هم عضو تيم ملي واليبال ايران بوده و خود من نيز سابقه‌ي بازي در تيم فوتبال ذوب آهن را دارم. اما در هيات مديره جديدي كه معرفي شده است تنها “شوقي” ورزشي است و به قول ورزشي‌ها ساير اعضا حتي يك عكس هم با لباس ورزشي ندارند.

ابكا ادامه داد: با اين دوستان ديگر نيازي به دشمن نداريم، به نظرم به دليل برخي مسائل سياسي با روح ملي ما شوخي مي‌شود و جاي پاي سياست را در تمام مسائل مي‌بينيم. فصل گذشته مديريت باشگاه پرسپوليس پس از قهرماني دستخوش تغيير شد و حتي دوستان حبيب كاشاني را كه در مسائل سياسي هم نظرشان بود تحمل نكردند.

امسال هم در باشگاه استقلال قهرمان ليگ برتر تغييراتي را شاهد بوديم، اما درباره‌ي ذوب آهن به يكباره خانه را ويران كردند، با اين حال تمامي‌ اعضاي سابق هيات مديره باشگاه كه عضو خانواده‌ي ورزشي ذوب آهن هستند بر روي اين باشگاه تعصب دارند و هيچ گاه حاضر نيستند ناكامي ‌ذوب آهن را شاهد باشند.

ابكا خاطرنشان كرد: موفقيت چهار شاخصه دارد كه شامل برنامه ريزي، كار علمي، صداقت و سلامت و همدلي است. در هر صورت با وجود آلودگي‌هاي مالي در ورزش ما هيات مديره سابق ذوب آهن در اين مدت حتي يك ريال هم حقوق نقدي و يا غير نقدي از باشگاه دريافت نكرده اند و حتي يك سفر هم كه شائبه‌اي ايجاد كند،‌ با پول باشگاه ذوب آهن نرفته اند كه تمامي‌ اين‌ها معني‌اش سلامت كار اين گروه بوده است. حتي سه سال پيش كه تيم ذوب آهن كه آسيايي شد من اين تيم را همراهي نكردم،‌ و كسي نمي‌تواند هيچ سندي نشان دهد كه ما يك ريال از باشگاه ذوب آهن دريافت كرده باشيم. موفقيت‌هاي ذوب آهن نيز حاصل برنامه ريزي و همدلي اين اعضا بوده است و نبايد همه چيز را با عينك سياسي ببينيم، هر چند كه آ‌قايان با اين كار خود لطف بزرگي به كانديداي مورد حمايت ما كرده اند.

وي افزود: برخلاف آنچه كه گفته مي‌شود در باشگاه‌هاي صنعتي هزينه‌هاي زيادي انجام مي‌شود،‌ باشگاه ذوب آهن تنها باشگاهي بود كه از ستاره‌هاي مطرح در روزنامه‌ها استفاده نكرد، البته بازيكنان ما هر كدام ستاره‌هايي بودند كه از تيم‌هاي پايه‌اي ذوب آهن رشد پيدا كردند و به قهرماني رسيدند.