دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر روایت خبرگزاری دولت از دلالی‏ها

نقل و انتقالات در فوتبال ايران، قصه هزار و يک شبي است که هر ساله بعد از پايان يک فصل فوتبال با حضور دلال ها که شهرزاد هاي قصه گوي اين داستان متفاوت هستند آغاز مي شود و با لالايي هاي ميليوني و گاهي ميلياردي از جيب من و تو به پايان مي رسد.

به گزارش ایرنا، در اين تراژدي، هرساله همه به يکديگر تهمت مي زنند که با ريخت و پاش هاي کاذب سبب افزايش قيمت فوتباليست هاي ليگ برتر مي شوند اما هميشه پيکان اتهام فصل نقل و انتقالات به سمت تيم هاي صنعتي بود که با اختصاص بودجه هاي ميلياردي بازار جذب بازيکنان را به نبردي نابرابر بين تيم هاي صنعتي و غيرصنعتي تبديل مي کنند.

اما طي چند سال اخير اين بازار پرحاشيه و پرطرفدار، ديگر صنعتي و غير صنعتي نمي شناسد
و اين بازار به کام کساني است که همچون “حاجي فيروزهاي هفته هاي قبل از آمدن بهار” با شروع فصل، بار اقتصادي يک ساله و حتي چند ساله خود را مي بندند و مي روند تا سالي ديگر و تراژدي ميلياردي ديگر!

آري همين دلال ها که رسانه و گاهي مسوولان، حتي جرات بيان نامشان را ندارد به راحتي و با گام هاي آهسته اما پيوسته مي آيند، پول من و تو را بر مي دارند و مي روند.

اين کساني که زير پوست فوتبال ايران نفوذ کرده اند با گماشته هايي که جامه ي خبرنگار و فعال رسانه اي ،مربي، سرپرست و حتي مديرعامل باشگاه را به تن دارند فوتبال را به مردابي تبديل کرده اند که نفس کشيدن در فضاي آن، کار راحتي نيست.

البته نبايد از اين نکته عبور کرد که اشخاص حقيقي و حقوقي زيادي پاي اين سفره مي نشينند که حتي تصورش براي ما ممکن نيست اما چه بايد کرد سووالي است که ذهن همه جامعه رسانه اي را به خود مشغول کرده است.

هم اکنون چند سالي است که بخش عمده اي از اهالي فوتبال بر وجود دلالي گسترده تاکيد مي کنند و نسبت به اين مساله معترض هستند و طيف ديگري نيز بر آن صحه مي گذارند اما هيچ گام مثبتي در اين راستا برداشته نشده است.

پوشيدن لباس تيم هاي معروف دنيا بر تن ستاره هاي کاغذي و رسانه اي کردن اين مساله هر روز بر قيمت بازيکن مي افزايد به طوري که پاي هزينه هاي ميلياردي به ميان مي آيد.
اين درصورتي است که اين ستاره ها اثر فني در تيم ندارند و تنها نقدينگي را از جيب باشگاه ها مي گيرند و مي برند.

در اين ميان بحث سرخابي شدن يک بازيکن آنقدر تاثير گذار شده که هر فوتباليستي که مسير پيوستن به پرسپوليس را گذرانده با تردستي همين دلال ها به يکباره از استقلال سر در مي آورد و يا بازيکني که همه او را آبي پوش به حساب مي آوردند، در اردوگاه سرخ نشانده مي شود، تا خدايي نکرده از کورس جا نماند!

بگذريم از اينکه امروز ديگر تعصب پيراهن و باشگاه رنگ باخته و تعدادبازيکناني که لذت پوشيدن پيراهن تيم مورد علاقه خود را با هيچ قيمت و مبلغي عوض نمي کنند، به جمع انگشتان دست رسيده و براي يافتن آنها بايد بسيار جستجو کرد.

اما اين در حالي است که امروز سه تيم صنعتي مس کرمان، سايپا و سپاهان هم براي اينکه از قافله عقب نمانند اصل را گذاشته اند بر بلعيدن تمام ستاره هاي ليگ برتر و ميلياردها تومان خرج بازيکن و يامربي مي کنند، واقعا که چه دنيايي است اين فوتبال و بازار نقل و انتقالاتش!

اين ها همان بازيکناني هستند که شايد بهترين نباشند اما گران ترين مي شوند، و در انتخاب “گران ترين ها” هم اسکناس ها نقش دارند و ارقام، البته در کنار واسطه هاي فعال.

هزينه اين پولهاي هنگفت براي خريد بازيکنان و مربيان فوتبال درحالي پرداخت مي شود که اکثر قريب به اتفاق باشگاههاي ورزشي و تيم هاي فوتبال اين باشگاهها، دولتي هستند و به نوعي از بودجه دولتي استفاده مي کنند که در اين بازار، چنين دست و دل بازانه چند صد ميليون براي يک فصل به يک بازيکن و يا مربي پرداخت مي کنند.

اگر باشگاهها و تيم هاي فوتبال ما درآمد زا باشند و بتوانند بودجه خود را تامين کنند اين اختيار را دارند که براي بازيکن و مربي مورد نظر خود هرچقدر که دلشان مي خواهد بپردازند، چرا که بازگشت اين هزينه برايشان امکان خواهد داشت اما وقتي چشمشان به دست ديگري است، اين پرداخت هاي نجومي چه توجيهي مي تواند داشته باشد.

اين را هم نبايد از نظر دور داشت که در همين فصل اخير، تعداد باشگاههايي که در پرداخت مطالبات بازيکنان خود عاجر بودند کم نبوده است، اين تيم ها بطور مرتب با تهديد برخي بازيکنان خود مواجه شدند که اگر پول آنها پرداخت نشود بازي نخواهند کرد.

در اين ميان رييس سازمان ليگ برتر فوتبال خواستار توافق و تعامل مديران جهت ساماندهي اوضاع در فصل نقل و انتقالات و کاهش قيمت قراردادها شده است. عزيز الله محمدي در اين خصوص، گفت: سازمان ليگ همه تلاش خودش را انجام مي دهد اما بخشي از اين مسائل و تخلفات در دست ما نيست.

وي با اشاره به مسئله تعيين سقف قرارداد براي بازيکنان تصريح کرد: موضوع سقف قرارداد در ليگ حرفه اي اجرا نمي شود، وقتي فوتبال ما حرفه اي شده بطور طبيعي نمي توانيم سقفي بگذاريم و اين مسئله اصلا معني ندارد.

رييس سازمان ليگ، تصريح کرد: به نظر من مساله مهم، برخورد با دلال ها است و عدم همکاري با اين اشخاص که اين هم وظيفه ما نيست، مدير باشگاه بايد تصميم بگيرد، فقط مديران مي توانند با اين موضوع برخورد کنند.

رئيس سازمان ليگ به ناکامي تعدادي از بازيکنان خارجي در ليگ برتر اشاره کرد و گفت: 54 بازيکن خارجي در ليگ ما استخدام شد که از اين بين 23 بازيکن در مجموع زير 1000 دقيقه بازي کردند و 6 بازيکن اصلا بازي نکردند.

عزيز محمدي گفت: سئوال من اين است که اگر نمي خواهند از اين بازيکنان استفاده کنند چرا آنها را به خدمت مي گيرند؟‌ خوب بيايند همين پول را به بازيکن داخلي بدهند.

وي خاطرنشان کرد: هدف از جذب بازيکن خارجي توسعه و رشد فوتبال ما است نه اينکه بازيکن را بياوريم،‌ هزينه کنيم و هيچ استفاده اي نبريم. مدير باشگاه بايد در اين موضوع وارد شود.

رييس سازمان ليگ با اشاره به شرايط فوتبال کشور و استفاده اکثر باشگاه ها از بودجه و امکانات دولتي گفت: بيشتر باشگاه ها از بيت المال استفاده مي کنند. پرسپوليس و استقلال هم به جز بخشي که توسط آقايان هدايتي و انصاري تامين مي شود متکي به بودجه دولتي هستند و از بيت المال کمک مي گيرند.

وي افزود: با اين شرايط مربي که قيمتش 100 ميليون بوده حالا مي شود 400 ميليون و سال بعد 600 ميليون تومان، مدير باشگاه نبايد اين رقم را بپردازد، نبايد اينطور از بيت المال هزينه کند.

به گفته وي، ما زمان آقاي دادکان توافقي امضاء کرديم که قرار شد باشگاه بيش از 25 ميليون ندهد اما از همان جلسه بيرون آمدند و بيش از 100 و 150 ميليون هم پرداخت کردند. خود باشگاه ها بايد به يک توافق برسند.

محمدي ادامه داد: باشگاهها بايد بگويند ما بيش از اين پول نمي دهيم و واقعا به حرفي که مي زنند عمل کنند، همه چيز دست مدير باشگاه است ما که نمي توانيم قرارداد را ثبت نکنيم. من از مديران باشگاهها خواهش مي کنم خودشان کمک کنند تا اين فوتبال، پاک و سالم شود.اگر آنها همکاري و توافق داشته باشند مي توانند فوتبال را به سلامت برسانند.

*اوليايي: نقل و انتقالات غيرشفاف، فوتبال ايران را نابود مي کند
مديرعامل باشگاه پاس همدان به عنوان يک مدير فوتبالي در اين خصوص به ايرنا گفت: اگر بازار نقل و انتقالات به همين ترتيب ادامه يابد فوتبال ايران در سالهاي نه چندان دور نابود خواهد شد.

سيد کاظم اوليايي،اظهار داشت: در شرايط کنوني فوتبال ما هيچ مسئله اي به اندازه بازار نقل و انتقالات اهميت ندارد.اين درحالي است که ما اينگونه مسائل بسيار مهم را رها کرده و به حواشي فوتبال مي پردازيم که در صورت تداوم اين روند، فوتبال ايران آينده اي تاريک خواهد داشت.

وي با اشاره به اينکه با حلوا حلوا گفتن دهان شيرين نمي شود، تصريح کرد: مدتهاست که شعار مبارزه با دلاليسم و لمپنيسم را در فوتبال سر مي دهيم اما، بدون آنکه قوانين فوتبال بخصوص نقل و انتقالات را درست اعمال کنيم، با عجله، لجبازي و بدون مطالعه کار خود را انجام داده و از رسيدگي به اين امور غافل هستيم.

مديرعامل باشگاه پاس همدان با تاکيد براينکه عده اي نمي خواهند چنين مسائلي در فوتبال روشن شود، خاطرنشان ساخت: مشخص نيست انتهاي چنين اعمالي به کجا مي رسد که برخي نمي خواهند چنين مواردي به نتيجه اي درست ختم شود.در عين حال از نظر ما اين هيات رئيسه فدراسيون فوتبال است که بايد پاسخگوي چنين مشکلاتي باشد.

**حجم نقل و انتقالات در ايران بالاست
کاظم اوليايي در ادامه صحبت هايش حجم نقل و انتقالات را در ايران بالا دانست و تاکيد کرد: در طول يک فصل حدود يک سوم بازيکنان ايراني يعني قريب به 32 درصد، تيم هاي خود را در ليگ برتر عوض مي کنند که چنين رقمي در هيچ يک از کشورهاي جهان ديده نمي شود.

وي افزود: حجم نقل و انتقالات در اروپا کاملا استاندارد بوده و حدود پنج تا 10 درصد مي باشد. چنين اختلافي ما بين نقل و انتقالات در فوتبال ايران و اروپا غير قابل هضم است.

مديرعامل باشگاه پاس همدان قراردادهاي کوتاه مدت را يکي از دلايل اصلي اين حجم نقل و انتقالات دانست و يادآور شد: در ايران بازيکنان بسياري هستند که مدت قرارداد آنها شش ماه و حداکثر يک سال است.به عبارت ديگر اين بازيکنان آزادي عمل زيادي دارند و اين درحالي است که کوتاهترين زمان براي برنامه ريزي يک باشگاه در راه رسيدن به قهرماني حداقل سه سال است.

اوليايي افزود: اين مسائل در فوتبال جهان نادر است و چنين موضوعي علاوه بر به هم زدن ثبات تيم هاي باشگاهي، باعث بي ثباتي تيم هاي ملي نيز مي شود.

** عدم توازن مالي مشکل ديگر نقل و انتقالات است
مديرعامل باشگاه پاس همدان مبلغ بالاي قراردادهاي بازيکنان را در کنار مدت زمان اندک آن مشکل ديگر فوتبال کشور دانست و به ايرنا گفت: قيمت هاي کلان قرارداد برخي از بازيکنان اختيار را از دست مربياني که در بسياري از موارد از بازيکنان کمتر حقوق مي گيرند، گرفته است.

اوليايي ادامه داد: وقتي يک مربي دروازه بان يک دهم قرارداد يک بازيکن را هم نمي گيرد آن وقت چطور مي توان انتظار داشت که اين بازيکن زير نظر چنين مربي به کار خود ادامه دهد.اين موارد اختيار عمل را از مربي گرفته و به بازيکن بها مي دهد.

وي افزود: هم اکنون فوتبال ما در مسيري افتاده که ارزشهاي مادي جاي خود را هر روز بيشتر باز مي کند و اين موضوع آنچنان پيشروي دارد که بدون شک آينده فوتبال ايران را نابود مي کند.

** آبرو ريزي در آسيا حاصل نقل و انتقالات غير شفاف بود
مديرعامل باشگاه پاس همدان با اشاره به نتايج نامناسب نمايندگان ايران در آسيا، گفت: فکر مي کنيد دليل اينکه قهرمان ايران به سادگي از مسابقات آسيايي حذف مي شود و يا اينکه پرطرفدارترين تيم آسيا در خانه حريف پنج گل دريافت مي کند چيست؟اصلي ترين دليل اين موضوع به قراردادهاي آنها مربوط مي شود.

اوليايي يادآور شد: مبالغ نامشخص قراردادها، عدم شفافيت ماليات ها و … تنها گوشه اي از انبوه دلايلي است که با اجراي نامناسب نقل و انتقالات در کشور ما بوجود آمده است.

** هيات رئيسه فدراسيون فوتبال بايد پاسخگو باشد
اوليايي در ادامه آيين نامه فدراسيون فوتبال را نيز يکي از دلايل رخ دادن چنين مسائلي دانست و ادامه داد: آيين نامه ما حدود 20 سال قبل نوشته شده است و در اين مقطع فاقد وجهه قانوني است.جالب اينکه قريب به دو سال از تصويب قوانين فيفا در اين زمينه گذشته اما کوچکترين تغييري اعمال نشده است.هر چند که عده اي نمي خواهند چنين مسائلي اجرا شود.

وي با بيان اينکه هيات رئيسه فدراسيون فوتبال بايد در اين زمينه پاسخگو باشد، تاکيد کرد: هيات رئيسه فدراسيون فوتبال بايد قوانين و مقررات مورد نياز را براي جذب بازيکنان و تيم ها تشريح کند تا براساس قوانين منطبق با منشور فيفا درصورت بروز تخلف با چنين مواردي برخورد شود.

*برهاني نژاد: دلالان باعث نابودي فوتبال ايران خواهند شد
مديرعامل باشگاه مس کرمان نيز در گفت و گو با ايرنا حضور دلالان در فوتبال را باعث نابودي اين رشته ورزشي در سال هاي آينده دانست.

عبدالرضا برهاني نژاد، خاطر نشان ساخت: متاسفانه دلالان و واسطه هاي رسمي و غير رسمي به شکل نازيبايي وارد فوتبال ما شده اند و اکثر مشکلات فوتبال ايران نتيجه عملکرد غير شفاف اين افراد است.

وي افزود: دور کردن دلال ها از فوتبال فقط به وسيله مديران باشگاه ها ممکن است و با کمک آنها مي توان دست اين افراد را از اين رشته ورزشي کوتاه کرد.

مديرعامل باشگاه مس کرمان گفت: متاسفانه اکثر مديران باشگاه ها تمايلي به جدايي دلالان از فوتبال ندارند و ادامه اين وضعيت به ضرر فوتبال ما خواهد بود.

برهاني نژاد تصريح کرد: قدرت دلالان و واسطه ها در فوتبال ايران بسيار بالا است و حتي بعضي از آنها در خريد بازيکن و تعيين مربيان باشگاه ها نيز نقش مهمي دارند.

وي تاکيد کرد: همين افراد بودند که با واسطه گري و تلاش هاي پنهان با فراهم کردن زمينه انتقال بعضي از بازيکنان اسمي و بي کيفيت در فصل گذشته به تعدادي از تيم ها، باعث نابودي آنها شدند.
مديرعامل باشگاه مس کرمان با اشاره به هزينه هاي بي دليل در باشگاه هاي دولتي، گفت: باشگاه هاي دولتي از بيت المال و پول مردم هزينه مي کنند و متاسفانه به هيچ عنوان در هزينه هاي خود دقت لازم را انجام نمي دهند.

وي اظهار کرد: هزينه از بيت المال در فوتبال قواعد خاص خود را دارد و نبايد بدون علم، برنامه ريزي و هدف گذاري مشخص آن را انجام داد.

برهاني نژاد درخصوص سقف قرارداد هاي بازيکنان نيز گفت: اگر بخواهيم خودمان را با بعضي از کشورهاي صاحب فوتبال و حرفه اي مقايسه کنيم دستمزد بازيکنان ما بالا نيست اما با توجه به شرايط فوتبال ما، قرارداد هاي بازيکنان درفوتبال بسيار بالا است و با ادامه اين وضعيت باعث نابودي اين رشته خواهيم شد.

مديرعامل باشگاه مس کرمان اظهار کرد: معتقدم باشگاه ها به جاي روي آوردن به دلال ها بايد در باشگاه خود کميته فني را تشکيل دهند تا بتوانند با استفاده از اهالي فوتبال بازيکنان و مربيان با دانش را جذب کنند.

وي با اشاره به قابل کنترل بودن سقف قرارداد هاي بازيکنان و مربيان گفت: سقف قرار دادها قابل کنترل است اما به شرط آنکه مديران باشگاه به آن پايبند باشند و وجدان خود را زير پا نگذارند.

برهاني نژاد درخصوص راه کار خود براي کنترل قرار داد بازيکنان، تصريح کرد: اگر مسئولان فدراسيون بازيکنان را درجه بندي کنند و براي آنها سقف قراردادي با توجه به درجه بازيکن در نظر بگيرند و به آن متعهد باشند، اين موضوع قابل کنترل خواهد بود.

در اين ميان هر صاحبنظري به فراخور حال خود مدعي حل اين مشکل است، اين گوي و اين ميدان!!