دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر «سبزوار» تصویری تازه از رضایی می‌سازد

مستند «سبزوار» به کارگردانی محمدعلی فارسی در میان سه فیلم پخش شده از نامزدهای ریاست جمهوری، بیشترین نزدیکی را به تعریف مستندهای تبلیغاتی دارد و تصویری تازه و کمتر دیده‌ شده از محسن رضایی برای مخاطب می‌سازد.
به گزارش مهر، «سبزوار» مستند تبلیغاتی محسن رضایی، نامزد ریاست جمهوری متفاوت‌ترین فیلم تبلیغاتی نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است. فیلم به عنوان یک مستند داستانی، قابلیت این را دارد که مخاطب را با خود همراه کند و بدون استفاده از نماهای آشنا و تکراری، چنین مستندهایی روی بیننده‌اش تأثیر بگذارد.
تجربه قابل توجه فارسی در مستندسازی کمک کرده فیلم در کنار تأمین اهداف رضایی به عنوان نامزد ریاست جمهوری از نظر زیبایی‌شناسی ساختاری قابل توجه داشته باشد. فیلم مانند بیشتر نمونه‌های مشابه با روایت دوران کودکی رضایی آغاز می‌شود، اما حتی در این مرحله هم کارگردان تلاش کرده شیوه‌ای متفاوت را در ارایه اطلاعات به مخاطب تجربه کند؛ شیوه‌ای که پیش از این در مستندهای قبلی فارسی دیده بودیم.
در بیشتر مستندهای فارسی، اطلاعات با استفاده از گفتار متن و گفت‌وگو که شکلی صمیمی و خودمانی دارد به بیننده منتقل می‌شود. در «سبزوار» هم این کارگردان با تبحر و مهارت از این قالب استفاده می‌کند تا تصویری تازه از رضایی برای مخاطب بسازد. به همین دلیل، از بخش‌هایی از زندگی سیاسی رضایی که برای مخاطب آشناست، می‌‌گذرد تا تازگی بخش‌های ناگفته بیشتر جلوه کند.
فارسی برخلاف کارگردان‌های فیلم‌های قبلی فراموش نمی‌کند که به زوایای گوناگون زندگی شخصی رضایی سر بزند و بخش‌هایی را به تصویر بکشد، یا اشاره‌هایی کوتاه به ماجراهای زندگی خصوصی این نامزد داشته باشد. در فیلم‌های میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد این وجه جذاب کاملا فراموش شده بود.
یکی از مهمترین ویژگی‌های فیلم به عنوان یک اثر مستند تأثیرگذاری آن بدون درگیر کردن احساسات سطحی مخاطب است. «سبزوار» تنها مستند انتخاباتی این دوره است که فارغ از زمان و مکان، می‌توان آن را دید و تاریخ مصرف ندارد. فیلم را می‌توان کاوشی در زندگی یکی از شخصیت‌های سیاسی و نظامی مهم سی سال اخیر د‌انست؛ امتیازی که مستندهای دیگر نداشته‌اند.
فارسی با وجود آشنایی و صمیمیتی که با رضایی دارد، کاملا آگاهانه و بر پایه تجربه‌های مستندسازی از موضوع فیلم فاصله می‌گیرد و تصویری قابل باور از این شخصیت به مخاطب ارایه می‌دهد. «سبزوار» به عنوان یک مستند تبلیغاتی تأثیرگذار، خوش‌ساخت و در خدمت اهداف چنین آثاری است.