دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر افسوس که بوندس ليگا را ترک مي کند

ولفگانگ اوه رات که در تاريخ 29 سپتامبر 1943 در شهر زيگبورگ آلمان به دنيا آمده است در کنار فرانس بکن باوئر تنها بازيکن تيم ملي اين کشور است که در سه جام جهاني 1966 ، 1970 و 1974 شرکت کرده و به ترتيب سه مدال نقره، برنز و طلا را به دست آورده است.

به نوشته اعتماد، او فوتبالش را با تيم زيگبورگ آغاز کرد و سپس در طول سال هاي 1963 تا 1977 براي تيم کلن 287 گل به ثمر رساند. همچنين از سال 1963 تا 1974 براي تيم ملي آلمان 81 بازي انجام داد و 17 بار دروازه حريفان را باز کرد. به راستي مي توان گفت يکي از بهترين هافبک هاي بازي ساز تاريخ فوتبال ژرمن ها است. يکي از بزرگ ترين مشکلات تيم ملي آلمان در اوايل دهه 70 با مربيگري هلموت شون اين بود که او در کنار «اووه رات» يک هافبک بازي ساز بزرگ ديگر مانند گونتر نتسر از تيم گلادباخ را نيز در اختيار داشت. لازم به گفتن است پيش از شروع جام جهاني 2006 کانال ZDF در يک نظرسنجي از مردم خواست 50 بازيکن اول قرن آلمان را انتخاب کنند. در اينجا ولفگانگ اووه رات مقام هفتم را به دست آورد. نفرات اول تا هفتم به اين ترتيب هستند؛ 1- فرانس بکن باوئر 2- فريتس والتر 3- گرد مولر 4- هلموت ران 5- لوتار ماتئوس 6- اوه زيلر 7- ولفگانگ اووه رات

-با رفتن ديه گو از برمن به يوونتوس يکي از بهترين هافبک هاي بازي ساز بوندس ليگا را ترک مي کند. نظر شما چيست؟

نه تنها برمن بلکه تمام بوندس ليگا خيلي ضرر مي کنند. او بازيکن واقعاً بزرگي است. بسياري از هواداران فقط براي ديدن او به ورزشگاه مي آيند. او يک تکنواز خيلي عالي است. فوتبال امروزه نياز فراواني به اين گونه بازيکنان دارد. به همين دليل جاي افسوس دارد که نمونه اين گونه بازيکنان در بوندس ليگا خيلي کم است.

-چه چيزي او را شاخص و کم نظير مي کند؟

او طي هفته گذشته خيلي عالي بازي کرد. حتي اگر گلي به ثمر نرساند در لحظات خيلي حساس و سرنوشت ساز با حرکات انفرادي و استثنايي خود موقعيت خيلي خوبي براي همبازيان خود به وجود آورد. او واقعاً يک بازيکن براي لحظات ويژه است.

-آيا بازيکناني مانند مسعود اوسيل يا مارکو مارين مي توانند جاي او را پر کنند؟

جاي ديه گو را پر کردن تقريباً غيرممکن است. اما با مسعود اوسيل که خيلي سريع جاي خود را در تيم پيدا کرده و هنوز خيلي جاي پيشرفت دارد شرايط بهتر است. او در مدت زماني خيلي کوتاه تبديل به بازيکن خيلي مهم در تيم برمن شده و اکنون اين شانس را دارد که نقشي مانند ديه گو را در تيم برمن بازي کند. اما نبايد فراموش کنيد زماني که ديه گو در سال 2006 از تيم پورتو به برمن آمد هيچ کس او را نمي شناخت. تازه او توانست در تيم برمن پيشرفت کرده و تبديل به يک ستاره بين المللي شود. اين نيز مي تواند شامل مسعود اوسيل که در پايان دور رفت دو فصل پيش از شالکه به برمن آمد بشود.

-نظر شما در مورد مارکو مارين چيست؟

مارکو مارين يک مورد استثنايي است. اگر بخواهي خوب بازي کني، بايد مرتب کار کني. مارين مي تواند با سرعت و قدرت دريبل زني خوب خود از پس مساله بربيايد. بازيکني سرعتي است و در نبردهاي تن به تن از قدرت بدني بالايي برخوردار است. حضور او در بوندس ليگا خيلي اهميت دارد و مرا تحت تاثير قرار مي دهد. او مي تواند در برمن خيلي پيشرفت کند.

-پس فکر مي کنيد بدون ديه گو سقوط در انتظار برمن نخواهد بود؟

اصلاً. براي اينکه در ديگر پست ها به اندازه کافي بازيکنان خوب در برمن هستند.

-به چه دليل اخيراً در بوندس ليگا خيلي کم شاهد هافبک هاي بازي ساز کلاسيک مانند شما هستيم؟

اين در درجه نخست به تغيير در سيستم هاي فوتبال برمي گردد. امروزه نزد خيلي از باشگاه ها هافبک دفاعي در جلوي خط دفاع حرف اول را مي زند، بازيکناني مانند من و گونتر نتسر. اما امروزه سيستم بازي عوض شده. ما در گذشته سعي مي کرديم همبازيان خود را وارد صحنه بازي کنيم اما امروزه هافبک هاي بازي ساز بيشتر شم گل زني دارند. به همين دليل به نظر من ديه گو يک هافبک بازي ساز کلاسيک نيست. ولي با اين حال فوق العاده است.