دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر ديگو، زيدان برزيلي

اين طور به نظر مي‌رسد كه الساندرو دل‌پيرو بازيكن محبوب سال‌هاي اخير يوونتوس بايد كم‌كم به فكر بازنشستگي باشد. دل‌پيرو بيش از يك دهه پيراهن شماره 10 معروف يوونتوس را كه متعلق به بزرگاني چون ميشل پلاتيني و روبرتو باجو بود، به تن داشت و در بسياري از مسابقه‌ها در نقشي تعيين‌كننده ظاهر شد.

به نوشته جام جم، با اين حال مسوولان يوونتوس بعد از شايعاتي كه بيش از يك سال ادامه داشت، سرانجام ديگوي برزيلي را از وردربرمن به خدمت گرفتند و او را در فصل آينده با پيراهن راه‌راه‌پوشان خواهيم ديد. ديگو از جمله بازيكنان موفق فصل اخير بود كه توانست با درخشش جالب توجهش وردربرمن را به فينال رقابت‌هاي جام يوفا برساند. آيا دل‌پيرو پيراهن شماره 10 خود را به ديگو خواهد داد؟

***

جياكومو پتراليتو، مدير برنامه‌هاي ديگو ريباس داكونيا اعلام كرد موكلش با عقد قراردادي 25 ميليون پوندي، به مدت 5 سال به يوونتوس تورين مي‌پيوندد. بتازگي گفته مي‌شد شايد ديگو از رفتن به ايتاليا صرف‌نظر كند و به بايرن مونيخ منتقل شود. چون بايرن احتمالا فرانك ريبري را در فصل نقل و انتقالات به فروش خواهد رساند و بايد در پي جانشيني براي وي باشد.

ديگو يكي از بااستعدادترين فوتباليست‌هاي نسل جديد فوتبال برزيل است. او از سن بسيار پايين و در حالي كه فقط12‌ساله بود به تيم سانتوس پيوست و اين همان تيمي است كه زماني په‌له را به فوتبال جهان معرفي كرد. ديگو در 16 سالگي براي اولين بار در ليگ برزيل به ميدان رفت. از همان موقع بود كه ديگو و روبينيو به عنوان جوانان آينده‌دار فوتبال برزيل و باشگاه سانتوس شهرت يافتند. اين 2 بازيكن كم‌سن و سال مدام در برابر مدافعان باتجربه حريفان خودنمايي مي‌كردند و خيلي زود مورد توجه استعدادياب‌هاي باشگاه‌هاي اروپايي قرار گرفتند. كسب دو قهرماني در برزيل حاصل تلاش اين 2 بازيكن تكنيكي بود.

ديگو زودتر از روبينيو فوتبال برزيل و سانتوس را ترك كرد. او در سال 2004 به تيم پورتوي پرتغال پيوست. وي طي 2 سال حضور در پورتو يك جام باشگاه‌هاي جهان، يك قهرماني ليگ پرتغال و يك سوپر جام پرتغال را در ويترين افتخاراتش قرار داد. با اين حال او از حضور در پورتو راضي به نظر نمي‌رسيد. مشكلات ديگو با كوآدريانسه، مربي‌اش در پورتو كه وي را روي نيمكت مي‌نشاند، باعث دلسردي ديگو شد. او در مي 2006 با 6 ميليون پوند راهي وردربرمن شد. در شرايطي كه طي 2 سال حضورش در پورتو در 48 بازي فقط 4 گل به ثمر رساند.

در وردربرمن ديگو خيلي سريع به بازيكن كليدي تيمش تبديل شد. توماس شاف، مربي وردربرمن توانايي‌هاي ديگو را باور داشت و نقش بازيساز را به او سپرد. خط حمله وردربرمن با پاس‌هاي ويرانگر ديگو و حضور موثر ياراني چون هوگو آلميدا، ايوان كلاسنيچ، ماركوس روزنبرگ و البته ميروسلاو كلوزه، بهترين خط حمله فصل 2007 – 2006 بود.

ديگو در گلزني چندان موفق نبود و اولين گلش را در بوندس‌ليگا در آوريل 2007 به ثمر رساند. اين گل در ضمن يك گل استثنايي هم بود، چرا كه ديگو آن را از فاصله 5/62 متري وارد دروازه آلمانيا آخن كرد. اين گل در پايان فصل بهترين گل فصل بوندس‌ليگا شد.در پايان فصل 2007 – 2006 ديگو به عنوان بازيكن فصل بوندس‌ليگا انتخاب شد. او در يك راي‌گيري كه توسط مجله معتبر كيكر انجام شد، بيش از 50 درصد آرا را به خود اختصاص داد. با اين كه وردربرمن زيباترين بازي‌هاي فصل بوندس‌ليگا را ارائه مي‌كرد، اما بعد از اشتوتگارت و شالكه، تنها رتبه سوم جدول نصيب اين تيم شد.

در فصل 2008 – 2007 ديگو كماكان بازيكن كليدي وردربرمن بود و بيش از گذشته گل مي‌زد. زدن 13 گل كه البته نيمي از آنها از روي نقطه پنالتي بود و دادن پاس‌هاي طلايي، ديگو را به يك ستاره مبدل كرد. اين بار اما ديگو مرد سال فوتبال آلمان نشد. او پشت سر فرانك ريبري روي سكوي دوم ايستاد.

ديگو در فصل اخير فوتبال آلمان هم به هنرنمايي‌هايش ادامه داده و با زدن 11 گل، دومين گلزن برتر تيمش بوده است. با اين حال وردربرمن در طول فصل با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم كرده است و هرگز نتوانسته خود را به صدرنشين‌هاي جدول نزديك كند.

برخلاف بونديس ليگا، وردربرمن با شايستگي‌ و با پشت سر گذاشتن رقباي بزرگي چون ميلان، اودنيزه و هامبورگ، خود را به ديدار نهايي جام يوفا رسانده است. ديگو كه نقشي اساسي در صعود وردربرمن به فينال داشت، در بازي برگشت مقابل هامبورگ در مرحله نيمه نهايي از داور كارت زرد گرفت و نمي‌تواند در فينال استامبول به ميدان برود. او تا به حال در87 بازي كه پيراهن وردربرمن را پوشيده 33 گل به ثمر رسانده است.

در رده ملي نيز ديگو مدت‌هاست با پيراهن زردرنگ برزيل آشناست. او در سال 2001 در مسابقه‌هاي قهرماني نوجوانان آمريكاي جنوبي با پيراهن برزيل قهرمان شد. او يك سال بعد با برزيل در تورنمنت سالانه تولون فرانسه كه اواخر بهار برگزار مي‌شود، هم قهرمان شد.

ديگو سال گذشته يكي از بازيكنان تيم المپيك برزيل بود كه مقام سوم المپيك پكن را كسب كردند. در رده بزرگسالان، ديگو 38 بازي ملي و 7 گل ملي در كارنامه‌اش دارد. او در قهرماني برزيل در 2 دوره پياپي كوپا آمريكا در سال‌هاي 2004 و 2007 سهيم بوده و اكنون اميدوار است در جام جهاني 2010 يار ثابت برزيل باشد.

ديگو بتازگي با مصدوميتي خفيف روبه‌رو شده، ولي قصد دارد خود را براي فينال جام حذفي آلمان مقابل باير لوركوزن آماده كند. او مي‌گويد: در ماهيچه‌ام احساس درد دارم، اما به مرور بهتر مي‌شوم. ديگو درخصوص حضور در يوونتوس مي‌گويد: مي‌خواهم براي يوونتوس بازي كنم. هميشه روياي حضور در ايتاليا را در ذهنم داشته‌ام. به نظر من، ليگ ايتاليا مشكل‌ترين و در عين حال زيباترين مسابقه‌هاي باشگاهي جهان است. بازيكنان بزرگ زيادي در ايتاليا بازي كرده‌اند. زيدان در پست من بازي مي‌كرد. بازي‌هاي او را از تلويزيون ديده‌ام. او فرانسوي بود، اما پاهايي برزيلي داشت! از فشار موجود در سريA هراسي ندارم، چون به اين فشارها عادت دارم. از 19 سالگي در تيم ملي برزيل بازي مي‌كنم و همه مي‌دانند كه باخت در آن پيراهن چه معنايي دارد.

اكنون همه هواداران يوونتوس منتظر ورود اين نوستاره24 ساله به تورين در شروع تابستان آينده هستند. شايد بازي برزيل ايتاليا در جام كنفدراسيون‌ها، زمان خوبي براي معرفي بيشتر ديگو به رسانه‌ها و مردم ايتاليايي باشد.