دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر سوریه نمی‌خواهد همانند حکومت اسلامی ایران معرفی شود!

سرویس بین‌الملل «» ـ رئیس جمهوری رومانی که اکنون در یک سفر رسمی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین است، گفت: رئیس جمهوری سوریه نمی‌خواهد که کشورش همانند حکومت اسلامی ایران معرفی شود.
به گزارش خبرنگار «»، روزنامه‌های رژیم صهیونیستی در گزارشی نوشتند: «ترایان باسسکو»، رئیس جمهور رومانی در نخستین سفر رسمی خود به سرزمین‌های اشغالی، از ابراز تمایل سوریه برای تداوم گفت‌وگوی صلح با صهیونیست‌ها خبر داده است.
البته هیچ خبری مبنی بر اینکه سوریه، رسما خواهان انتقال این پیام بوده و یا این موضوع نظر استنباطی باسسکو بوده، منتشر نشده، اما سکوت مقامات سوری پس از این ادعای رئیس‌جمهور رومانی جای سؤال است.
این گزارش‌ها حاکی است که شیمون پرز در پاسخ به این سخن باسسکو گفته است: من اطمینان دارم پرزیدنت اسد، خواهان آن است که از این پس، نام ایران به سوریه چسبیده نشود، ولی در عمل قادر به چنین کاری نیست.
پرز در ادامه گفت: دستان اسرائیل برای صلح با سوریه دراز است، ولی اگر اسد می‌اندیشد که می‌تواند هم از اسرائیل بلندی‌های جولان را بگیرد و هم به حمایت از حزب‌الله ادامه بدهد، در اشتباه است.
او در ادامه تأکید کرده است: آمریکایی‌ها نیز با توجه به مقاصد و اهداف پرزیدنت اسد تصمیم گرفته‌اند نام سوریه را دوباره در لیست کشورهای حامی ترور ثبت کنند.
اسرائیل و رومانی همواره دارای روابط دوستانه و همکاری‌های گسترده‌ای بوده‌اند؛ این همکاری‌ها به ویژه در سال‌هایی که رومانی عضو بلوک کشورهای کمونیستی بود و به ده‌ها هزار نفر از یهودیان آن کشور امکان داد به اسرائیل مهاجرت کنند، مستحکم‌تر شده است.
بنا بر این گزارش، رئیس جمهور رومانی که هم‌اکنون از وضعیت متزلزلی در کشورش برخوردار است و بحران اقتصادی به شدت آنها را تهدید می‌کند، امیدوار است، با یادآوری خدمت‌های گذشته خود به سران رژیم صهیونیستی، حمایت آنها را برای پشتیبانی سیاسی و اقتصادی در انتخابات آتی این کشور جلب کند.
رسانه‌های اسرائیلی نوشته‌اند که رئیس جمهوری رژیم صهیونیستی در ادامه گفت‌وگوهایش با باسسکو، از حمایت‌های گذشته و حال رومانی از اسرائیل قدردانی کرد و گفت: رومانی دارای توان اثربخش بر مبارزه جهان آزاد با برنامه‌های حکومت اسلامی ایران است.
پرز در این دیدار با تأکید افزوده است: جناب رئیس جمهور، من همچنین از شما تشکر می‌کنم که از موقعیت اسرائیل نزد اتحادیه اروپا حمایت می‌کنید. شما در کشور خود موضوع «هولوکاست» و کشتار شش میلیون یهودیان اروپا را در برنامه‌های مدارس گنجانیده‌اید و از آزادی و منطق در برابر نادانی و سلطه‌گری حمایت می‌کنید. شما هنگامی که محمود احمدی نژاد، هولوکاسـت را انکار می‌کرد، از سالن بیرون رفتید و به این ترتیب، حمایت واقعی خود را از حقایق به اثبات رساندید.
دیدار ترایان باسسکو از سرزمین‌های اشغالی، در حالی است که نتايج آخرین نظرسنجي سراسري در روماني ـ که از 26 مارس تا 5 اوريل به انجام رسيده و 2430 تن نیز در آن شرکت کرده‌اند ـ نشان می‌دهد 53 درصد از مردم روماني بر این باورند که کشورشان به راه نادرست می‌رود.
همچنین 80 درصد از پاسخ دهندگان نيز بر این باور هستند که اين عضو جديد اتحاديه اروپا در باتلاق بحران اقتصادي گير افتاده است.گفتنی است، در این نظر سنجی، 55 درصد نيز اعلام کرده‌اند که اوضاع مالي خانواده‌هايشان امسال بدتر شده است.
نتايج اين نظرسنجي همچنین نشان داد که اعتماد عمومي به ترايان باسسکو، رئيس جمهور روماني حدود 15 درصد از ماه ژانويه تاکنون کاهش يافته و به حدود 43 درصد رسيده است.
اعتماد به اميل باک، نخست وزير روماني نيز با 22 درصد کاهش به 28 درصد رسيده است.تنها سياستمدار برجسته‌اي که در اين نظرسنجي محبوب‌تر شده، «کرين انتونسکو»، رهبر حزب مخالف ليبرال است که ميزان محبوبيت وي دو برابر شده و به رقم 31 درصد رسيده است.
انتونسکو به تازگي اعلام کرده است که در انتخابات رياست جمهوري اواخر امسال با باسسکو رقابت مي‌کند.
همزمان با فراگير شدن بحران اقتصادي جهاني در اروپا، روماني از سريعترين رشد اقتصادي در اتحاديه اروپا به يکي از آسيب‌پذيرترين کشورها در اين مقوله تبديل شده است.