دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر كريمي و شجاعي؛ مشت ناگشوده قطبي

سوت پايان بازي و سگرمه‌هاي افشين قطبي كه البته از ديد كارگردان تلويزيوني چيني‌ها پنهان نماند، حاكي از شرايط سخت تيم ملي براي بازي با كره‌شمالي است.

به نوشته جام جم، اين اخم‌هاي درهم كشيده افشين قطبي را خيلي وقت بود كه نديده بوديم. او با وجود تمام انرژي مثبتي كه به تيم ملي تزريق كرده بود، در پايان بازي با چين، چهره‌اي نگران داشت و اين نگراني هم بي‌ارتباط با نمايش ناهماهنگ تيم ملي نبود. قطبي در بازي با چين تيمش را با سيستم 1 – 3 – 2 – 4 روانه ميدان كرد و همچون علي دايي از وحيد هاشميان به عنوان تك‌مهاجم بهره برد. هادي عقيلي و سيدجلال حسيني دفاع‌هاي مركزي تيم بودند. حسين كعبي و مهدي مهدوي‌كيا در پيستون راست قرار داشتند و احسان حاج‌صفي و مهرزاد معدنچي هم دفاع و پيستون چپ تيم در نيمه اول بودند. در مركز ميدان فرزاد آشوبي و آندرانيك تيموريان به عنوان هافبك دفاعي انجام وظيفه كردند و فريدون زندي هم پشت سر هاشميان بازي كرد.

اين تركيب در حفظ توپ و ارائه بازي تك‌ضرب تا حدودي موفق بود، اما در خلق موقعيت روي دروازه حريف هيچ توفيقي نداشت. در واپسين لحظات نيمه اول تك گل بازي روي ضربه ايستگاهي براي چين به دست آمد. اين دو گل درس‌هاي بسياري براي ما داشت؛ چراكه از هم گسيختگي ديوار دفاعي باعث آمدن توپ به سمت چارچوب و در نهايت ورود آن به دروازه شد. پس با اطمينان مي‌توان گفت احسان حاج‌صفي (به عنوان مقصر اصلي) و ديگر بازيكنان چنين اشتباهي را در بازي‌هاي بعدي مرتكب نخواهند شد.

قطبي در آغاز نيمه دوم 4 تعويض همزمان داشت و با قرار دادن آرش برهاني و محسن خليلي در پيكان حمله، سيستم بازي تيم ملي را به 2 – 4 – 4 تغيير داد. اين دو به جاي زندي و هاشميان وارد زمين شدند ضمن اين‌كه عليرضا محمد در دفاع چپ به جاي احسان حاج‌صفي وارد زمين شد و جواد كاظميان هم در پيستون راست جايگزين مهدوي‌كيا شد.

اين تركيب جديد هم نمايش ناهمگوني داشت، ضمن اين‌كه استرس باخت به چين هم باعث شد تا ديگر شاهد آن بازي تك‌ضرب نيمه اول نباشيم. در ادامه بازي پژمان نوري و محمدرضا خلعتبري هم در دقايق 65 و 75 به جاي تيموريان و معدنچي وارد زمين شدند، اما جز 2 موقعيتي كه يكي روي فرار كاظميان و ديگري روي حركت پا به توپ خلعتبري نصيب تيم ملي شد، دروازه چيني‌ها با تهديد جدي روبه‌رو نشد. در مجموع همان‌طوركه افشين قطبي قبل از شروع بازي عنوان كرده بود، اين بازي بار فني بالايي براي تيم ملي داشت و برخلاف بازي با اندونزي، ناهماهنگي ملي‌پوشان را در يك بازي پرفشار سنگين عيان كرد.

حالا بايد منتظر تغييراتي چند در تيم ملي مخصوصا در خط مياني بود. قطبي، علي كريمي و مسعود شجاعي را به عنوان دو فوق ستاره تيم هنوز رو نكرده است و اين مي‌تواند اميدواري‌ها را براي تماشاي نمايشي دلپذيرتر از تيم ملي افزايش دهد.

علي كريمي كه به دليل مصدوميت در مقابل چين بازي نكرد، ديروز با اطمينان گفت كه مشكلي براي بازي با كره‌‌شمالي ندارد. مسعود شجاعي هم از فردا به اردوي تيم ملي ملحق خواهد شد تا قطبي با تيمي كامل، به دنبال رفع نگراني‌هايش در آستانه بازي با كره باشد.

ملي‌پوشان ساعت 9 صبح امروز در هوانگ‌داو و ساعت 17 فردا و 9 صبح پنجشنبه هم در پكن تمرين مي‌كنند و پس از آن ساعت 14 همان روز به وقت تهران، پكن را به مقصد كره‌شمالي ترك خواهند كرد.

البته در سفر به پيونگ‌يانگ، ميثاق معمارزاده، عليرضا محمد، ايمان مبعلي و فرشيد طالبي تيم را همراهي نخواهند كرد. قطبي اين 4 بازيكن را ديروز و قبل از بازي با چين خط زد، اما معلوم نشد با چه توجيهي محمد را در نيمه دوم بازي با چين به ميدان فرستاد!