دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر گوي گوچه‌آ: پاي غذا بايستيد

به همان سرعتي كه آمد، محو شد و حالا فقط خاطره شادي‌هاي عجيبش در سايه سكوت استاديوم سن‌پائولوي ناپل در يادها باقي مانده است.

به نوشته خراسان؛ سرجيو گوي گوچه‌آ پس از مصدوميت نري پمپدو در بازي افتتاحيه جام جهاني 90، درون دروازه آرژانتين قرار گرفت و تا مرحله يك چهارم نهايي اجازه نداد آب در دل دار و دسته مارادونا تكان بخورد اما از آن‌‌جا به بعد با مهار پنالتي‌هاي بازيكنان يوگسلاوي سابق و ايتالياي ميزبان زلزله‌اي اساسي به وجود آورد.

اعتماد به نفس او در لحظه نواخته شدن پنالتي پنجم ايتاليا توسط آلدوسره‌نا هنوز نقل محافل ورزشي آرژانتين است. گوي گوچه‌آ پس از آن سال طلايي كمتر در ميادين فوتبال ديده شد و كسي از او خبر نداشت تا سرانجام در يك مصاحبه جذاب به سؤال‌هاي متفاوت پاسخي متفاوت داد.

***

با يك سؤال جدي شروع كنيم. چرا نسل آرژانتينی‌‌هاي شجاع رو به انقراض است؟

اصلا اين طور نيست. نسل من هنوز توانايي بوسه زدن بر آسمان موفقيت را دارد چون همه عناصر سازنده يك كار گروهي موفق را دارند.

به راستي چرا نقش دروازه‌بانان كم‌رنگ‌تر از گذشته شده است؟

سنگربانان فعلي هنوز مي‌توانند جايگاه رفيعي به دست آورند. در زمان ما دروازه‌بانان شوت‌هاي بيشتري مي‌نواختند و عده‌اي تا حد امكان اجازه نمي‌دادند هيچ يك از ضربه‌های پنالتي رقيبان درون دروازه جاي بگيرد.

از پنالتي گفتيد. شايعه‌های زيادي پيرامون بهره‌گيري شما از خرافات براي مهار پنالتي‌هاي ايتاليا در نيمه نهايي جام جهاني 1990 وجود دارد. به راستي چه عاملي باعث شد آن گونه بدرخشيد؟

واقعا رازي وجود نداشت. براي مهار پنالتي بايد شخصيت و پاهاي قدرتمندي داشته باشيد. نگاه مستقيم به چشم‌هاي زننده ضربه نيز به افزايش اعتماد به نفس يك دروازه‌بان كمك شاياني مي‌كند. داشتن اطلاعات كافي درباره رقيب رو در رو هم ديگر عامل مهم تلقي مي‌شود. با اين‌كه بايد در لحظه، تصميم‌گيري كنيد اما موظفيد به كمك بالا بردن اطلاعات، درصد شانس را به پايين‌ترين ميزان تقليل دهيد.

آيا حقيقت دارد كه قبل از شروع ضربه‌های پنالتي، به کارهای ناشایستی می‌پرداختید؟

هيچ بازيكني درون ميدان اجازه انجام كاري خلاف مقررات را ندارد و فقط در مواقع اضطراري مي‌تواند به رخت‌كن برود. در لحظه‌های قبل از آغاز ضربه‌های پنالتي بازي مرحله يك چهارم نهايي جام جهاني 1990 مقابل يوگسلاوي سابق واقعا نمي‌توانستم خوددار باشم. به هر حال به دروازه بازگشتم و سبب‌ساز پيروزي تيم شدم. گمان كردم اقدام مشابه برايم خوش‌شانسي به همراه مي‌آورد و به همين خاطر در بازي نيمه نهايي باز هم کار ناشایست قبلی را انجام دادم.

هيچ‌كس اعتراض نكرد؟

نه چون خيلي زيركانه اقدامم را انجام مي‌دادم.

مي‌گويند لوك خوش‌شانس آرژانتين هستيد چون اصلا قرار نبود دروازه‌بان اصلي آرژانتين باشيد…

به هر حال در زندگي بايد خوش‌‌شانس باشيد. آسيب‌ديدگي پمپدو ناراحت كننده بود. من در بازي مرگ و زندگي درون دروازه قرار گرفتم؛ درست زماني كه شكست به معناي حذف از جام جهاني 1990 بود. خوش‌بختانه به خوبی وظیفه‌ام را انجام دادم و آرژانتین صعود کرد. به این می‌گویند شانس!

اروپایی‌ها دوست نداشتند شما را به خدمت بگیرند؟

اتفاقا چند بار فرصت بازی در اروپا ایجاد شد اما آن زمان فوتبال آرژانتین مثل امروز زیر ذره‌بین دست‌اندرکاران باشگاه‌های بزرگ اروپا قرار نداشت. از دوران حرفه‌ای خودم نهایت رضایت را دارم زیرا تنها رؤیایم یعنی بازی برای تیم ملی آرژانتین تحقق یافت.

در حال حاضر مشغول انجام چه کاری هستید؟

در برنامه‌های تلویزیونی مختص فوتبال حضور فعال دارم. موزیک و فیلم را دوست دارم اما هوادار پر و پا قرص این دو مقوله نیستم.

بهترین فیلمی که تماشا کرده‌اید…

آخرین سامورایی با بازی تام کروز. فیلم‌هایی که با نقش‌آفرینی رابرت دنیرو و آل‌پاچینو روی پرده رفته را می‌پسندم و در ضمن عاشق کمدی هستم.

شما آرژانتینی‌ها از دیرباز پرخور بوده‌اید…

بله! شخصا تنها صرف غذا را نمی‌پسندم و دوست دارم در پخت و پز هم شراکت داشته باشم. در آرژانتین آشپزی یک هنر است.

طرز تهیه یک نوع غذا را آموزش بدهید…

گوشت را داخل ماهی‌تابه بریزید، شعله را کم کنید و مدام بالای سر اجاق گاز باشید. همین! آشپزی در سرازیر کردن مایعات و جامدات درون ظرف و مشغول شدن به کار روزانه خلاصه نمی‌شود. باید مواظب آن‌چه به عمل می‌آورید باشید.

معمولا داخل ماهی‌تابه چه ماده غذایی قرار می‌دهید؟

همیشه گوشت!

با توجه به شناختی که از شما آرژانتینی‌ها داریم، چندان حرف‌تان را باور نمی‌کنیم…

نه! مطمئن باشید. البته گاهی هوس بلعیدن ماهی سوخاری به سرم می‌زند. در آرژانتین غذاهای ساندویچی محبوبیت چندانی ندارند.

بهترین غذای دنیا؟

من ذهن روشنی دارم. پاستا و غذاهای دریایی را دوست دارم اما کباب چیز دیگری است!

موزیک مورد علاقه؟

در سفرها به موسیقی‌های محلی آرژانتین و بیتلز گوش می‌دهم. ام‌پی‌تری پلیر ندارم اما در لپ‌تابم 10 هزار آهنگ گلچین شده از سوی بهترین دوستم وجود دارد.

پنیر یا شکلات؟

هیچ‌کدام. دولوچه‌دلچه (نوعی اغذیه محلی آرژانتین)

شیرینی یا شوری؟

به طعم زندگیت بستگی دارد!