دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر 10 سال به فكر فتح بام دنيا بودم

هفته‌ گذشته نيما يزدي پور و عارف گرانمايه كوهنوردان ايران براي نخستين بار از جبهه‌ي شمالي موفق به فتح بام دنيا و برافراشتن پرچم ايران بر قله‌ي اورست شدند. يزدي پور خواست قلبي، سعي و تلاش خود و كمك خداوند را عوامل كسب اين موفقيت بي‌نظير مي‌داند.

اين كوهنورد ايراني در گفت و گو با ايسنا، اظهار كرد: 10 سال به فكر فتح قله‌ي اورست بودم و از دوسال پيش اردوها را به صورت پيوسته شروع كردم و شش ماه پيش از اعزام تمرينات فشرده تر شد. نهم فروردين ماه عازم منطقه شدم و دوم ارديبهشت به محل شروع صعود رسيدم. خوشبختانه پس از 60 روز تلاش شبانه روزي توانستم بر بام دنيا بايستم.

وي افزود:‌ اين صعود به صورت مستقل انجام شد، تيم اعزامي‌10 نفر از كشورهاي ايران، هلند، آمريكا،‌ فرانسه،‌ انگليس، كانادا و چين بودند كه پنج نفرشان موفق به فتح قله شدند. از اين پنج نفر دو نفر ايراني بودند، اين براي نخستين بار در تاريخ كوهنوردي ايران بود كه يك كوهنورد از جبهه‌ي شمالي اورست را فتح مي‌كرد.

اين كوهنورد ايراني سرماي شديد، سختي مسير و فشار ناشي از خستگي را جزيي لاينفك از صعود به بام دنيا دانست و گفت: علاوه بر اين مشكلات غذاهاي گروه را بايد افزود،‌ غذاهاي اين گروه بين المللي با طبخ غذاهاي ايراني كاملا متفاوت بود و اين كمي‌در نحوه‌ي انرژي گيري و مصرف آن تاثيرگذار بود.

وي ادامه داد: در اين صعود مبلغ 35 ميليون تومان از خودم هزينه كردم. من در كشور استراليا تحصيل مي‌كنم و تامين اين پول برايم بسيار مشكل بود.

يزدي پور يادآور شد: اين صعود مستقل بود و انتظار زيادي از فدراسيون نداشتم كه كار خاصي برايم انجام دهد اما اميدوار بودم فدراسيون با اعلام اين صعود به سازمان تربيت بدني حداقل تقديري يا پاداشي را معادل آنچه به ديگر صعود‌ها مي‌دهد به ما اختصاص دهد.

وي با اشاره به اين كه فكر نمي‌كند مسوولان فدراسيون كوهنوردي چنين اقدامي ‌را انجام داده باشند، گفت:‌ اميدوارم فدراسيون بيشتر ما را حمايت كند.

يزدي پور در مورد برنامه‌اش براي صعود‌هاي ديگر در آينده يادآور شد: با توجه به هزينه‌هايي كه براي اين صعود انجام داده‌ام مدت زمان زيادي طول مي‌كشد تا بتوانم هزينه‌هاي آن را جايگزين كنم. در حال حاضر هيچ برنامه‌اي ندارم.