دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر تيم رويايي در بلندي‌هاي تازه

«تيم بارسلوناي رويايي يوهان كرايف در اوايل دهه 1990، موفقيت‌هاي اين فصل بارسلونا را پي‌ريزي كرد. اما پپ گوارديولا فلسفه مرد هلندي را به بلندي‌هاي تازه‌اي رسانده است.» اين جمله را خوان لاپورتا، رئيس باشگاه بارسلونا بر زبان آورد.

به نوشته جام جم و به نقل از رویترز، كرايف پيش از آن كه در سال 1988 سرمربي بارسلونا شود و اين باشگاه كاتالان را به مقام قهرماني جام باشگاه‌هاي اروپا و 4 قهرماني متوالي در ليگ اسپانيا برساند، در ميانه سال‌‌هاي دهه 1970 بازيكن اين تيم بود. او در مقام مربي با فوتبال تهاجمي بارسلونا را به موفقيت‌هاي بزرگ رساند. گوارديولا در تيم كرايف بازيكن خط مياني بود و در اولين سال مربيگري‌اش در اين تيم، بارسلونا را فاتح 3 جام ليگ قهرمانان با لاليگا و جام حذفي اسپانيا نمود. اين اولين بار است كه يك باشگاه اسپانيايي در يك فصل 3 جام كسب مي‌كند.

بازگشت به سبك كرايف

لاپورتا پس از پيروزي 2 بر صفر بارسلونا در بازي نهايي ليگ قهرمانان مقابل منچستريونايتد گفت: پپ و بازيكنان بهترين فصل تاريخ باشگاه بارسلونا را شكل بخشيدند و نشان داده‌اند بهترين تيم تاريخ باشگاهند. ما بايد به تيم رويايي يوهان كرايف و سبكي كه او در فوتبال ايجاد كرد، برگرديم. پپ تنها در يك فصل واقعا تيمي نابغه ساخت. ريشه‌هاي اين تيم در فلسفه كرايف قرار دارد، اما خود پپ هم چيز تازه‌اي براي تيم به وجود آورده است. لاپورتا اعتقاد دارد هنوز زمان بهترين شدن بارسلونا فرا نرسيده و در آينده تيم كنوني بهتر و درخشان‌تر خواهد شد. او مزد اعتماد به مرد 38 ساله كم‌تجربه در مربيگري را با قرار دادن او به جاي فرانك ريكارد گرفته است. لاپورتا درخصوص آوردن گوارديولا به جاي ريكارد گفت: فكر كرديم گوارديولا فرد مناسبي براي هدايت بارسلوناست و حالا با افتخار و غرور تمام و خوشحالي مي‌گوييم تصميم درستي گرفتيم. مربي‌اي داريم كه تيم را با شكوه مديريت مي‌كند. بازيكنان با يكديگر هماهنگ‌اند و استعدادها و قابليت‌هاي كيفي زيادي دارند. به اعتقاد من، تيم كنوني در راهي طولاني وضع كنوني‌اش را حفظ خواهد كرد. قهرماني‌هاي اين فصل جايزه براي كساني است كه براي هدف‌هاي بزرگ ما جنگيدند.

اين بارساي تماشايي

رونالد كومان، مرد هلندي كه گل پيروزي بارسا در بازي نهايي جام باشگاه‌هاي اروپا مقابل سمپدوريا را در سال 1992 زد، درباره تيم كنوني بارسلونا معتقد است كه اين تيم حتي بهتر از تيم كرايف بوده است. او گفت: در آن روزها بازي‌هاي خوبي به نمايش مي‌گذاشتيم؛ اما تيم كنوني از تيم ما در سال 1992 نيز بهتر است. كومان كه با تلويزيون اسپانيا گفتگو مي‌كرد، افزود: اين بارسلونا هر كسي را كه بازي‌‌اش را تماشا كند، خوشحال مي‌كند. كرايف مي‌گفت موفقيت تيم او نتيجه تمايل هميشگي‌اش به تهاجم و گل زدن بود. كومان در پاسخ به اين پرسش كه آيا گوارديولا خواهد توانست موفقيت فصل اخير خود را در فصل بعد تكرار كند، گفت: سال بعد، سال بعد است. بايد دوباره كار خود را از صفر آغاز كنيد و تمام مكانيسم از اول شروع مي‌شود. سال دشواري خواهد بود. اما گوارديولا كارش را بلد است و مي‌داند بارسلونا را چگونه اداره و حمايت كند.

در كلاس درس يوهان

گوارديولا كه حالا 3 جام قهرماني در يك فصل نصيب بارسلونا كرده است، به باشگاهش گفت او با گروهي برگزيده كار كرده و خوش‌اقبال بوده كه از يوهان كرايف و كارلوس ركساچ، جانشينش درس آموخته است.