دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر دلايل توقف واردات گازوئيل اعلام شد

برداشت از موجودي مخازن ذخيره سازي و راه‌اندازي سامانه هوشمند سوخت در بخش حمل ونقل بار و مسافر از مهم ترين دلايل توقف واردات گازوئيل از ابتداي سال تاکنون بوده است.

خبرنگار مهر در خصوص دلايل توقف واردات گازوئيل از شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي کسب اطلاع کرد: در اين رابطه يکي از مهمترين دلايل توقف واردات گازوئيل به داخل کشور، برداشت از موجودي ذخاير گازوئيل کشور بوده است.

هم اکنون ميزان ذخيره سازي گازوئيل در انبارهاي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در وضع بسيار مطلوبي قرار دارد، که پشت سر گذاشتن زمستاني ملايم و به دنبال آن تداوم گازرساني به نيروگاه‌هاي برق موجب شد، که ميزان ذخيره سازي اين فرآورده نفتي به ميزان قابل توجه‌اي کاهش پيدا نکند.

کاهش 5 تا 30 ميليون ليتري مصرف گازوئيل

اما يکي ديگر از دلايل توقف واردات گازوئيل به داخل کشور، اجرايي شدن طرح سامانه هوشمند در بخش‌هاي حمل ونقل بار و مسافر بوده که اين موضوع موجب شده که کاهش قابل توجهي در مصرف اين حامل انرژي حاصل شود.

به گزارش مهر، در رابطه با ميزان کاهش مصرف گازوئيل به دنبال عرضه اين فرآورده نفتي از طريق کارت هوشمند در جايگاه‌ها، تاکنون آمارهاي مختلفي از سوي مسئولان اعلام شده است.

محمد رويانيان رئيس ستاد مديريت حمل و نقل سوخت کشور پيشتر در اين رابطه با بيان اينکه به در 2 ماهه ابتدايي امسال ميزان مصرف گازوئيل حدود 5 ميليون ليتر کاهش يافته است، گفته بود: از ابتداي امسال تاکنون هيچ گونه واردات گازوئيلي به داخل کشور نداشته ايم و پيش بيني مي‌کنيم با ادامه روند فعلي کاهش مصرف، حتي صادرات گازوئيل در کشور آغاز شود.

غلامحسين نوذري وزير نفت هم با بيان اينکه با عرضه گازوئيل از طريق کارت هوشمند سوخت ميزان مصرف اين فرآورده نفتي حدود 30 ميليون ليتر در روز کاهش يافته است، تصريح کرده بود: با اجراي اين طرح در 2 سال گذشته، ميزان مصرف سوخت در کشور تا حدودي ساماندهي و مديريت شده است.

سيد نورادين شهنازي زاده مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي نيز در اين مورد مي‌گويد: در سال گذشته روزانه 86 ميليون ليتر گازوئيل در کشور مصرف شد که با اجراي طرح کارت هوشمند گازوئيل توانستيم روزانه نزديک به 3 ميليون ليتر در مصرف اين فرآورده نفتي صرفه جويي کنيم.

وي درباره روند مصرف گازوئيل در سال جاري، مي‌افزايد: با احتساب مصرف گازوئيل در نيروگاهها پيش بيني مي‌شود روزانه 100 ميليون ليتر گازوئيل در کشور مصرف شود.

در اين رابطه آمارهاي منتشر شده از سوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي حاکي از آن است که ميزان مصرف روزانه گازوئيل در هفته جاري حدود 61 ميليون ليتر بوده است.

اما متوسط مصرف اين سوخت مايع از ابتداي خرداد امسال نزديک به 80 ميليون ليتر بوده است که در برابر مصرف 91 ميليون ليتري مدت مشابه در سال گذشته، حدود 13 درصد کاهش را نشان مي‌دهد.

بر اساس مصوبه ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت از تاريخ دهم اسفند سال گذشته تحويل گازوئيل به خودروهاي ديزلي تنها با ارائه کارت هوشمند انجام شده و بر اين مبنا تاکنون 600 هزار کارت نيز صادر شده است.

گفتني است، در سال گذشته به طور متوسط روزانه حدود 10 ميليون ليتر گازوئيل وارد کشور مي‌شد، اين در حالي است که بر اساس قانون بودجه، امسال رديف بودجه‌اي براي واردات گازوئيل تعريف نشده است.