دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر رضایی: این اتهامات یک دروغ محض است

«محسن رضایی»، کاندیدای ریاست جمهوری پیش از مناظره تلویزیونی امشب با محمود احمدی نژاد در گفت و گو با روزنامه لس آنجلس تایمز به بیان نقطه نظرات و دیدگاه های خود پرداخته که متن کامل این گزارش و گفت و گو به شرح زیر است:

محسن رضایی همچون بسیاری از هم نسلان خود یک مبارز انقلابی است. پیش از انقلاب اسلامی او عضو یک سازمان زیرزمینی بود که علیه رژیم محمدرضا شاه پهلوی مبارزه می کرد.

پس از انقلاب نیز آقای رضایی به تاسیس سپاه پاسداران کمک کرد و هدایت این تشکل نظامی را در دهه 1990 علیه ارتش صدام برعهده داشت.

در حال حاضر او تنها اصولگرا در میان سه کاندیدای رقیب احمدی نژاد است. گرچه رضایی مدت ها، «مرد جنگ» بوده اما در حال حاضر معتقد است می تواند تنش بین ایران و جامعه بین المللی را کاهش دهد.

او در مصاحبه ای با لس آنجلس تایمز گفت: “در حال حاضر این غیرنظامی ها و سیاستمداران هستند که درتلاشند به جامعه رنگ و بوی نظامی ببخشند، نه افراد نظامی. نظامیان خواهان صلح هستند. احمدی نژاد را درنظر بگیرید، او فقط دو یا سه ماه در خط مقدم جنگ بود.”

شما فکر می کنید شانسی برای پیروزی در انتخابات دارید؟

بله، چون که من تحلیل و درک درستی از مشکلات ایران در سیاست های داخلی و روابط خارجی آن دارم.
مردم از وعده های عمل نشده و نزاع بین جناح ها خسته شده اند. من نه آدم “افراطی” هستم نه یک شخص “منفعل”.

من مواضع خود را بیان می کنم و هم از گروه های منفعل و هم گروه های افراطی انتقاد می کنم. به مخاطبانم می گویم انتخاب میرحسین موسوی یا مهدی کروبی به معنای بازگشت به گذشته است. یک «مدل ضعیف شده» محمدخاتمی (اشاره به موسوی) نمی تواند اصلاً کاری را پیش ببرد و به وعده هایش عمل کند و اگر دوره رئیس جمهور کنونی نیز ادامه یابد، مردم به سمت وضعیت خطرناکی سوق داده خواهند شد.

به نظر شما چه اشتباهاتی در حوزه سیاست خارجی رخ داده است؟

احمدی نژاد بسیار تهاجمی عمل کرده، دقیقاً برخلاف انفعال زیاد. مقصود از انکار هولوکاست چه بود؟ طرح این مساله در راستای منافع دشمنان و مخالفان ما بود. این یک مساله مربوط به جنگ جهانی دوم است.

نظر شما درباره روابط ایران با آمریکا چیست؟

اقدامات آمریکایی ها در گذشته نسبت به ما اشتباه بوده است. اما دولت اوباما نماد یک جنبش احتماعی در آمریکاست که خواهان صلح است و سایر ملت ها را وادار نمی کند که آنچه آمریکا می خواهد انجام دهند.

پیشنهاد من ایجاد یک بسته محتوی هشت یا 9 مقوله است که آمریکا و ایران در جهت آن مذاکره می کنند. مساله مهم فقط آغاز مذاکرات است. مذاکره می تواند درباره قاچاق مواد مخدر یا هرچیز دیگری باشد اما نظرما این است که فقط بتوانیم نوعی از دیالوگ را آغاز کنیم. اگر بتوانیم یکی دو تا از مشکلات را حل کنیم در مسیر خود قرار می گیریم.

شما به چه نحوی اختلاف نظر بین ایران و غرب برسر مساله هسته ای را حل و فصل می کنید؟

ما باید یک شرکت سهامی عمومی تشکیل دهیم که شرکت های اروپایی و غربی در آن سهم داشته باشند اما سهام کنترلی (عمده) در اختیار ایران باشد. از این طریق می توان به آنها (غربی ها) اطمینان داد که برنامه ما صلح آمیز است و ما نیز می توانیم روند پیشرفت عملی خود را ادامه بدهیم به نحوی که همه مسائل پیش چشمان شرکت های غربی باشد و در عین حال مدیریت در دستان ایرانی ها باقی بماند.

از جنگ ایران و عراق چه درسی گرفتید؟

اولین درس اینکه جنگ یک واقعه وحشتناک است و باید به هر نحوی از وقوع آن جلوگیری کنیم. نگاه کنید که در جنگ چه مسائلی برای ما اتفاق افتاد، حملات شیمیایی به شهرهای ایران و حلبچه در عراق. جنگ یک واقعه هولناک است. من به عینه شاهد کشته شدن کودکان، متلاشی شدن خانواده ها و کسانی که از خانه های خود فرار می کردند بودم، نه فقط در ایران بلکه در عراق.

به علاوه من اتحاد و همبستگی را از دوران جنگ فرا گرفتم. جنگ باعث ایجاد پیوند بین مردم و دولت شد. همه با هم متحد بودند. جانفشانی و شهادت نیز از ارزش هایی بود که در جنگ با آن مواجه شدم.

فکر می کنید ایران بیش از حد «نظامی» شده است؟

نگاه کنید، من ابتدا به عنوان یک نظامی کار خود را آغاز نکردم. من دانشجوی مهندسی بودم اما آنها (عراقی ها) پنج استان ما را اشغال کردند. لذا این موقع بود که برای دفاع از کشورم عازم جنگ شدم. ما به خوبی مفهوم جنگ را درک می کنیم، چونکه جنگ زده ایم و نمی خواهیم جنگ دیگری اتفاق بیافتد. نظامی ها ، خواهان صلح و ثبات هستند.

شما در میان یکی از متهمان حادثه بمب گذاری ساختمان های یهودی و اسرائیلی در بوینوس آیرس قرار دارید. آیا این اتهامات مانعی در راه ریاست جمهوری تان ایجاد نمی کند؟

اولاً این اتهامات یک دروغ محض است و اسم سایر افراد، شاید 20 تن دیگر نیز در این پرونده آمده است. به هر جهت من در طول این چند سال گذشته به خارج از ایران از جمله عراق و سایر کشورها سفر کرده و با هیچ مشکلی مواجه نشده ام.

چه چیزی را شما در غرب می پسندید یا از آن بیزارید؟

حدود پنج، شش سال قبل در سفری به اروپا از کشورهای ایتالیا، فرانسه و آلمان دیدن کردم. من در خیابان های آنجا با مردم عادی خوش و بش می کردم. در آن زمان یک نامه به آیت الله خامنه ای نوشتم و گفتم: من اسلام را اینجا یافتم اما (فرد) مسلمانی ندیدم.

اگر مردم آنجا (غرب) همان رفتاری را که در قبال یکدیگر داشتند نسبت به سایر جهان نیز درپیش می گرفتند ما الان مشکلات بسیار کمتری داشتیم.

با این حال «فردگرایی» بسیار زیادی در غرب وجود دارد. این موردی است که فروپاشی اقتصادی غربی ها را تعمیق کرده و قابل اصلاح است. ما می توانیم برای اصلاح این مساله در غرب کمک کنیم.

منبع: عصر ایران