دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر صفایی فراهانی: مسوولیت را فدای محبوبیت خود می‏کنند

محسن صفایی فراهانی گفت: متأسفانه ارائه اطلاعات نادرست در دولت تبدیل به یک امر بسیار شایع شده است و آقایان اصرار دارند آماری را ارائه دهند که صحت ندارند. آقای رییس جمهور! شما که به ملت گفتید می خواهیم جزء چهار تیم فوتبال برتر دنیا باشیم، چه برنامه ریزی را برای این منظور انجام دادید که هنوز حتی برای صعود به این رقابت ها هم با مشکل رو به رو هستیم؟!

محسن صفایی فراهانی، رئیس اسبق فدراسیون فوتبال و کمیته انتقالی فدراسیون فوتبال در گفت و گو با ایپنا با اشاره به وضعیت حال حاضر ورزش ایران و همچنین اظهارات رئیس جمهور در خصوص موفقیت های متعدد ورزش در 4 سال گذشته ، به بیان نقاط ضعف و قوت ورزش در طول مدت فعالیت دولت نهم پرداخت.

وی عنوان کرد: صرف مدال آوردن یا نیاوردن در ورزش به این معنی نیست که ما در ورزش سقوط کردیم یا صعود! بلکه باید ببینیم برنامه ریزی ما در چه مدت و برای چه مزایایی بود ؟! مشکل ما این است که سازمان تربیت بدنی هیچ هدف گذاری مشخصی ندارد. جدای از این موضوع، سازمان به طور کلی در جایگاه خود قرار نگرفته چرا که به عنوان نهاد دولتی حق دخالت در عملکرد فدراسیون ها را ندارد و این حق به عهده کمیته ملی المپیک به عنوان یک نهاد NGO است.

وی ادامه داد: دخالت سازمان تربیت بدنی به بهانه حمایت دولت از نهادهای ورزشی صورت می گیرد، اما در واقع اعتقاد به ورزش نقش اصلی را ایفا نمی کند بلکه معروفیت و محبوبیت در حال حاضر بیشتر از سایر موضوعات مورد توجه می باشد. آقایان وقتی در این شرایط قرار می گیرند شیفته می شوند، احساس می کنند اگر در کنار یک کشتی گیر یا ورزشکار نباشند از محبوبیتشان کاسته می شود و به این ترتیب مسوولیت را فدای محبوبیت خود می کنند این در حالی است که محبوبیت یک بحث شخصی است و به منافع ملی ربطی ندارد.

صفایی فراهانی همچنین اظهار داشت: سازمان تربیت بدنی در چند سال گذشته به طور بنیادی روندی را طی کرده که هم اکنون در بدترین شرایط ممکن قرار گرفته است. اگر کسب محبوبیت در گذشته نقش اساسی در ورزش ایفا می کرد هم اکنون شاهد هستیم که سیاست هم با چاشنی زیادی به آن اضافه شده است. حضور رییس جمهور در فینال رقابت های جام جهانی کشتی یا مسابقه تیم ملی فوتبال مقابل عربستان، نمونه های این اتفاق هستند چرا که آقایان تصورشان بر این بود که ایران در این مسابقات پیروز شده و می توانند به عنوان یکی از عملکردهای مثبت خود از آن ها نام ببرند. در واقع آن ها ورزش را ابزار قدرت و سیاست می دانند.

نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا در کشورمان ، در توضیح مقایسه ورزش ایران با سایر کشورها چنین گفت : ورزش در دنیا به سه اصل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی توجه دارد و به وضوح می توان تأثیر آن بر مسایل فرهنگی و اجتماعی را مشاهده کرد. در سایر کشورها می بینیم که ورزش تا چه اندازه از مشکلات اقتصادی کشور را حل می کند! در حالی که این مقوله در ایران به هیچ عنوان مورد توجه قرار نگرفته است.

صفایی فراهانی در ادامه گفت و گوی خود با ایپنا درباره وعده رییس جمهور برای قرار گرفتن تیم ملی فوتبال در میان چهار تیم برتر جهان توضیح داد: رییس دولت به مردم نوید می دهد که تیم ملی فوتبال کشور در رقابت های جام جهانی در میان چهار تیم برتر جهان قرار می گیرد حال آنکه تیم ملی حتی برای صعود به این رقابت ها هم دچار مشکل است. اگر کمی دقت کنیم می بینیم آقای رییس جمهور، این وعده را در سال 2006 برای مردم عنوان کرده است و هم اکنون ما در سال 2009 قرارداریم، ایشان اگر به صحبت خود اعتقاد داشته و این موضوع را با اعتقاد قلبی بیان کرده بود؛ امروز حداقل باید در اثر آن برنامه ریزی صعومان به جام جهانی قطعی شده بود. همانطور که ژاپن، کره و استرالیا به راحتی صعود کردند.

صفایی فراهانی گفت: تغییرات پی در پی، ندانم کاری و دخالت در امور ورزش از صدر تا ذیل مواردی است که نتیجه آن در نهایت باعث می شود مردم ایران با تمام اشتیاقی که برای صعود تیم ملی دارند ، شاهد شکست ها و عدم نتیجه گیری تیم باشند. این نشان می دهد تمام شعارها چه درباره مدال آوری و چه درباره کسب نتایج از سوی تیم ها مبنی بر برنامه نبوده و تنها بر پایه دستیابی به اهداف سیاسی قرارگرفته است. این در حالی است که اگر آقایان در المپیک چین سه یا چهار مدال هم می آوردند این را به عنوان یک موفقیت ملی در بوق و کرنا می کردند اما حالا که نتایج این چنین رقم خورده حضور گسترده ورزش کاران را بر کسب مدال ارجحیت می دهند.

رییس سابق فدراسیون فوتبال توضیح داد: در ارائه آمار و اطلاعات فقط استناد به گفته های این آقایان کافی نیست . به طور مثال می گویند فلان ورزشگاه تا چند روز دیگر افتتاح می شود اما وقتی تحقیق می کنیم می بینیم هنوز اسکلت ساختمان هم تمام نشده است! این مسایل نه تنها در ورزش بلکه در سایر موارد هم بسیار به چشم می خورد به طور مثال پروژه فاز 9 و 10 پارس جنوبی که در 22 بهمن 87 افتتاح شده و از آن به عنوان یک جشن ملی نام برده شد، یک پروژه نیمه کاره بوده و وقتی از مسوولان پروژه زمان تکمیل آن را جویا می شویم به گونه ای صحبت می کنند که تکمیل آن حتی برای تیرماه سال آینده هم بعید به نظر می رسد!

صفایی فراهانی اظهار داشت: آقای رییس جمهور در مسایل غیر ورزشی نرخ تورم را 15 % اعلام می کنند حال آنکه بانک مرکزی گزارش خود را تا پایان اردیبهشت ماه منتشر کرده و ما می بینیم نرخ تورم 23% است! همین طور ایشان درباره ضریب جِینی (فاصله فقرا و اغنیا) ، بهترین ضریب جینی را برای دولت چهارم دانستند اما وقتی به آمار اعلام شده مراجعه می کنیم می بینیم رقم مربوط به سال 87 هنوز اعلام نشده و آمار سال 86 با رقم 0.406 بدترین ضریب جینی ایران را در این دوره معرفی کرده است.

صفایی فراهانی درپایان گفت: در کشوری زندگی می کنیم که اسلامی است و ادعای این را داریم که 96 درصد از جمعیت کشور مسلمان هستند و دروغ را به عنوان بدترین اتفاق می شناسیم اما در هر حوزه ای به راحتی اطلاعات دروغ را به مردم تحویل می دهیم که ورزش تنها نمونه ای از آن است.