دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر هشدار در مورد بیعدالتی در صداوسیما

یکی از کاربران “” در پیامی آورده است:طی دو روز گذشته در هنگام پخش مناظره کاندیداها تاکید می گردد که چنانچه در طی پخش مناظره، هر یک از طرفین به نقد نظرات کاندیدای غایب بپردازند صدا و سیما طبق مصوبه خود این حق را به نفر غایب می دهد که به همان مدتی که مورد نقد قرار گرفته از امکانات صدا وسیما برای بیان نظراتش و دفاع از خود استفاده نماید. و حتی شب گذشته اعلام شد که تا کنون 3-4 دقیقه برای یک کاندیدای در نظر گرفته شده است. با وجود اینکه این مصوبه صدا و سیما در نگاه اول خیلی عادلانه به نظر می رسد ولی نگاهی عمیقتر بدان پرده از تصمیمات پیچیده این نهاد در پشتیبانی از یک کاندیدا را آشکار می سازد که در ذیل به بعضی از آنها اشاره می گردد:

1- اولین سوال این است که مگر در دیگر برنامه های انتخاباتی که از صدا و سیما پخش می شود کاندیداها به نقد نظرات غایبین نمی پردازند؟ خوب مناظره هم یکی از همین برنامه هاست. فرق آن فقط در این است که در برنامه های دیگر فقط یک شخص حضور دارد و در این برنامه دو نفر. صدورچنین مصوبه ای چه منطقی دارد؟

2- موضوع دوم به نفس خود انتخابات برمی گردد. مگر جز این است که هر کاندیدایی برای این پا به میدان گذاشته که به سیاستهای موجود نقد و اشکال دارد و اعتقاد دارد که اگر او قدرت اجرایی کشور را در دست بگیرد می تواند به پیشرفت و بهبود امور کمک نماید؟ پر واضح است که برای بیان برتری سیاستها و برنامه های خود مجبور به مقایسه آن با وضعیت موجود می باشد. خوب این مقایسه قهرا و جبرا باید در کنار نقد وضعیت موجود باشد. اساسا هدف از هر مناظره ای ابتدا تبیین وضعیت موجود و سپس بیان دیدگاه هر کاندیدا در رفع مشکلات مذکور می باشد. اگر کاندیداها به این شکل نامنصفانه تهدید به عدم استفاده از نقد دولت فعلی در تبیین مواضعشان شوند پس دیگر چرا مناظره نمایند. البته تا به حال کاندیداها نظرات خود را گفته اند ولی صدا سیما هم در حال کنتور انداختن برای اضافه کردن دقایقی هر چه بیشتر برای اختصاص به رئیس دولت می باشد و این خلاف ادعای عدالت این نهاد در برنامه های انتخاباتی می باشد.

3- سوال سوم این است که بر فرض اینکه طبق معمول صدا و سیما به این نظرات توجهی ننماید و بخواهد این تبعیض ناعادلانه را به اجرا درآورد زمان پخش این برنامه به اصطلاح دفاعی کی خواهد بود. لابد پس از آخرین نطقها و گفتگوهای تبلیغاتی کاندیداها جهت اثر گذاری بیشتر؟!

4- احتمالا صدا و سیما چنانچه بخواهد به این سوالات پاسخی دهد خواهد گفت که ما این قانون را برای تمام نامزدها مقرر کردیم و نه فقط برای یک نامزد. پر واضح است بیشترین این زمان به دلایلی که در فوق ذکر شد جبرا برای آقای احمدی نژاد صرف خواهد شد زیرا ایشان در حال حاضر دولت را در دست دارند و طبیعتا اگر نقدی صورت گیرد متوجه ایشان خواهد بود و
همانطور که گفته شد این به ماهیت انتخابات بر می گردد. صدا و سیمای عزیز هم به این موضوع کاملا آگاه می باشد.

5- ایراد مهم دیگری که وجود دارد این است که چنانچه بخاطر صحبتهای یک کاندیدا، زمانی را برای کاندیدای غایب قرار دهند، آنگاه حق کاندیدای ثالث را که فقط در مورد برنامه هایش صحبت کرده ضایع خواهد شد. بر فرض که مصوبه ناعادلانه رسانه ملی را قبول کنیم حق فردی که این مصوبه را اجرا کرده از بین خواهد رفت. سوال اینجاست طبق کدام منطق باید زمان اختصاص یافته به یک کاندیدا بیشتر از کاندیدایی باشد که مصوبه رسانه ملی را رعایت کرده. برای مثال چنانچه به
خاطر صحبت های آقای کروبی یا موسوی بخواهند به وقت آقای احمدی نژاد اضافه کنند حق آقای رضایی که فقط در مورد برنامه هایش صحبت کرده و مصوبه را رعایت نموده پایمال خواهد شد. بر اساس چه منطقی مثلا در این موقعیت باید آقای احمدی نژاد زمان بیشتری از آقای رضایی داشته باشد؟ البته چنانچه گفته شد این مصوبه از اساس دچار اشکال است و کاندیداها باید آزاد باشند که به هر شکلی که خود تشخیص می دهند صحبت کنند.

ای کاش رسانه ملی به تاثیر منفی این جهت گیری ها و جانبداری های ناصحیح توجه بیشتری بنماید و فضای بهتری را برای تبلیغات انتخاباتی فراهم نماید. لازم به ذکر است که تلاش صدا و سیما برای برگزاری مناظره ها در جای خود قابل تقدیر است. این امکان در دوره های گذشته به این شکل در اختیار نامزدهای ریاست جمهوری نبوده است و می بایست مورد تحسین و تشکر قرار گیرد.