دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر اميدوارم چرخ زنگ زده كشتي استان روزي به حركت درآيد!

كشتي در خراسان از پيشينه‌اي درخشان برخوردار است اما در چند سال اخير به دليل برخي مشكلات كه به گفته كارشناسان، عمده آن به اختلاف‌هاي داخلي در خانواده كشتي برمي‌گردد حال و روز چندان خوشي ندارد.

به نوشته خراسان؛ در ادامه بررسي و واكاوي دلايل افول كشتي در خراسان سراغ قدير نخودچي از پيشكسوتان كشتي استان و سرمربي تيم ملي كشتي نوجوانان ايران رفتيم.

***
وضعيت كنوني كشتي خراسان را چگونه مي‌بينيد؟

از روزنامه خراسان تشكر مي‌كنم كه پي‌گير مسائل ورزش اول استان يعني كشتي مي‌باشد. ابتدا بايد بگويم چند سالي است كه كشتي در استان ما وضعيت روشني ندارد و صد البته امروز هم در همان شرايط بلاتكليفي به سر مي‌برد. در حال حاضر حدود 5 ماهي است كه سرپرست هيئت كشتي استان مشخص شده و كارهاي هيئت بر عهده وي است. در اين مدت سرپرست هيئت بيشتر افكار خود را روي خانه كشتي خراسان رضوي متمركز كرده تا بتواند آن را به صورت زيبايي در‌آورد و برنامه‌هاي آينده كشتي‌گيران را در آن انجام دهد. البته اكثر اعضاي خانواده كشتي استان به اين كار كمتر توجه دارند و بيشتر منتظر برگزاري انتخابات هستند تا رياست هيئت مشخص شود. در حال حاضر 2 كانديدا براي انتخابات وجود دارند؛ يكي از خانواده كشتي است و ديگري از خانواده واليبال. به هر حال اميدواريم هر كسي كه رئيس كشتي استان مي‌شود بتواند به اين رشته كمك كند. به هر حال اميدوارم بعد از انتخابات اين 2 عزيز در كنار هم به اعتلاي كشتي استان كمك كنند و چرخ زنگ زده كشتي را به حركت در آورند.

آيا خانه كشتي استان بعد از افتتاح فعال شده است؟

هنوز به صورت رسمي خانه كشتي خراسان رضوي افتتاح نشده است. البته بعد از تحويل، سالن اين خانه در اختيار هيئت كشتي قرار گرفته است.

آيا در آن‌جا تمرين‌هاي كشتي هم برگزار مي‌شود؟

خير اما كارهاي اداري براي استقرار هيئت كشتي انجام شده است.

زمان رسمي افتتاح سالن كشتي چه زماني مي‌باشد؟

بهتر است اين سؤال را سرپرست هيئت جواب دهد.

با توجه به اين‌كه شما از مربيان تيم‌هاي ملي در رده‌هاي پايه هستيد چرا در مسابقه‌هاي انتخابي تيم ملي در رده نوجوانان و جوانان در 2 رشته آزاد و فرنگي هيچ كشتي‌گيري از خراسان حضور ندارد؟

جاي تأسف دارد كه در بين 36 كشتي‌گير عضو تيم ملي ايران در رده‌هاي سني نوجوانان و جوانان در كشتي آزاد و فرنگي حتي يك نفر از خراسان وجود ندارد. به نظر من دليل اين موضوع اين است كه نيروهاي كشتي در استان در جهت پيشرفت اين رشته كاري نكرده‌اند و اكثر نيروها مقابل هم قرار گرفته و باعث حذف يكديگر شده‌اند. در چند سال گذشته هيچ توجهي به اصل پيشرفت كشتي در استان نشده و اين در حالي است كه در سال‌هاي گذشته خراسان يكي از قطب‌هاي اصلي كشتي ايران محسوب مي‌شده است.

چه اقداماتي مي‌تواند كشتي ما را از اين بن‌بست خارج كند؟

اعتقاد دارم در صورتي كه اعضاي خانواده كشتي به جاي تقابل در كنار هم قرار بگيرند، از اين وضعيت خارج مي‌شويم و موقعيت گذشته خود را باز پس مي‌گيريم.

عده‌اي معتقدند رئيس هيئت كشتي بايد از جنس كشتي باشد. نظر شما به عنوان پيشكسوت كشتي در اين باره چيست؟

پاسخ به اين سؤال كمي سخت است. با اين حال به طور شفاف به سؤال شما جواب مي‌دهم. ابتدا بايد بگويم كه خود من اعتقاد دارم كه اگر مديري از جنس كشتي وجود داشته باشد كه كشتي بلد نيز باشد براي ما و كشتي استان بهتر و مؤثرتر خواهد بود تا فردي كه تخصصي در اين زمينه ندارد و فقط مديريت مي‌داند. من معتقد هستم اگر در جامعه كشتي چنين مديري داشته باشيم به هيچ وجه نبايد دنبال افراد خارج از خانواده كشتي باشيم. اما يك زماني در خانواده كشتي چنين مديري وجود ندارد پس بهتر است سراغ كسي برويم كه حداقل مدير خوبي باشد.

به عنوان شخصي كه سال‌ها تجربه در عرصه مربي‌گري در رده‌هاي سني مختلف از نوجوانان و جوانان و بزرگسال دارد چه توصيه‌اي به مربيان جوان كشتي استان داريد؟

ما مربيان بسيار خوب و باانگيزه‌اي در استان داريم. البته در اين‌جا نيروهاي خوبي هم داريم. اگر اين نيروها به جهت درستي سوق داده شوند قطعا ما بار ديگر صاحب ملي‌پوشان زيادي در رده‌هاي مختلف خواهيم شد. من چند وقت پيش با تعدادي از مربيان كشتي پايه استان ملاقات كردم. اغلب آن‌ها مي‌گفتند به خاطر ضعف مديريت در هيئت كشتي استان تاكنون نتوانسته‌اند موفق شوند اما من به آن‌ها مي‌گفتم در كنار اين ضعف مديريت تفرقه‌اي كه ميان مربيان كشتي استان وجود دارد بيشترين لطمه را در چند سال گذشته به ما زده است. به هر حال اين عزيزان بهتر است كمي سعه صدر بيشتري داشته باشند و تلاش‌شان بر اين باشد كه با هم و در كنار هم به كشتي خراسان كمك كنند چرا كه به تنهايي كاري از پيش نمي‌رود.

به نظر شما باشگاه‌هاي كشتي در مشهد و شهرستان‌ها با چه مشكلاتي روبه‌رو هستند؟

با توجه به سوابق موجود، سالن‌هاي كشتي آموزش و پرورش در گذشته بسيار فعال بود و از آن سالن‌ها استعدادهاي زيادي به كشتي استان تزريق مي‌شد متأسفانه در حال حاضر آموزش و پرورش نتوانسته مثل گذشته در تربيت استعدادها نقش داشته باشد. باشگاه‌هاي ما هم براي چرخاندن كارهايشان شهريه‌هاي زيادي از كشتي‌گيران طلب مي‌كنند. با اين حساب نمي‌توان انتظار زيادي براي پرورش استعداد‌ها از باشگاه‌ها داشت. به هر حال آن‌چه مسلم است اغلب كساني كه به كشتي روي مي‌آورند و دنبال اين رشته مي‌روند كساني هستند كه از لحاظ مالي در سطح بالايي قرار ندارند. در نتيجه توان سرمايه‌گذاري در ورزش را ندارند و پول گرفتن باشگاه‌ها مانع بزرگي بر سر راه توسعه اين رشته در استان است. در شهرستان‌ها هم كشتي عملا وجود ندارد. مثلا قوچان يكي از شهرستان‌هايي بوده است كه بخش عمده‌اي از اعضاي تيم خراسان را تأمين مي‌كرد اما امروز در مسابقه‌هاي استاني، كشتي‌گيران قوچاني در رتبه‌هاي پايين قرار مي‌گيرند. به هر حال تربيت بدني خراسان رضوي به عنوان متولي اصلي ورزش استان بايد پي‌گير اين موضوع‌ها باشد و از مسئولان تربيت بدني شهرستان‌ها بخواهد به كشتي كمك كنند.