دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر قطبی همه چیز را گردن دایی انداخت: کادر فنی قبلی تیم ملی را نابود کرد

افشین قطبی سرمربی تیم ملی روزهای بسیار سختی را پشت سر می گذارد. او که همیشه یک انسان خوشبین است، این روزها با توجه به نتیجه تساوی در پیونگ یانگ در برابر کره شمالی و کمتر شدن شانس ایران برای صعود به جام جهانی حال و حوصله گذشته را ندارد. با اینکه همچنان قول صعود می دهد آن هم به هر ترتیب ممکن، اما حالا با احتیاط بیشتر صحبت می کند.

قطبی تنها 10 روز فرصت دارد تا هم خودش را اثبات کند و هم ایران را به جام جهانی ببرد، هر چند خودش می گوید از پلی آف رفتن به جام جهانی هیچ فرقی با صعود مستقیم ندارد. به گفته قطبی مردم به خوبی درک می کنند و می دانند که اگر صعود نکنیم او از همه کمتر مقصر است.

امپراتور گذشته سرخپوشان و حالا سرمربی تیم ملی همچنان همان اخلاق خوب گذشته را دارد، هر چند با بعضی سوال ها مشکل دارد اما سعی می کند، با حوصله جواب دهد. سرمایه گفت وگوی کوتاهی با سرمربی تیم ملی انجام داده است:

سرمربی تیم ملی بودن چه حسی دارد؟

وقتی روی نیمکت تیم ملی کشورت قرار می گیری، مغرور می شوی، فکر می کنی همه دنیا مال خودت است ولی در عین حال مسوولیت سنگینی بر عهده داری که باعث می شود لذت زیادی نتوانی از آن ببری. وقتی تیم ملی کشورت هم روزهای سختی را پیش رو دارد این لذت برایت کمتر می شود. این افتخار نصیب هر کسی نمی شود و خدمت کردن به 70 میلیون عاشق فوتبال افتخار بسیار بزرگی است. یکی از بزرگ ترین آرزوهای زندگیم برآورده شده و حالا هم می خواهم با موفقیت تیم ملی لذتم بیشتر شود. از خدا تشکر می کنم و از مردم می خواهم دعا کنند تا با هم یک جشن بزرگ برای صعود بگیریم.

اما روزهای سختی را پیش روی دارید؟

ما علاوه بر اینکه باید خیلی خوب بازی کنیم و دو بازی را ببریم، باید خوش شانس هم باشیم. اما همچنان یک حس خوب به من می گوید ما به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی می رویم. حریفان سرسختی پیش رو داریم، اما مطمئن هستم بازیکنان می توانند این دو بازی را با پیروزی پشت سر بگذارند.

نظرتان در مورد این جمله که می گوید احتمال صعود ایران به جام جهانی خیلی دور، خیلی نزدیک است، چیست؟

فکر کنم این اسم یک فیلم ایرانی باشد، من هم موافقم، احتمال صعود ما می تواند خیلی بعید باشد و هم می تواند خیلی آسان اتفاق بیفتد. این ما هستیم که تعیین می کنیم فاصله ما با صعود خیلی دور است، یا خیلی نزدیک

آقای قطبی، تیم ملی در بازی با کره شمالی آن تیمی نبود که برای برد به زمین آماده باشد؟

شما اگر به بازی های گذشته تیم ملی کره شمالی نگاه کنید، می بینید که نتیجه مساوی هم کار کوچکی نبود، تیم عربستان در آنجا سه گل خورده و کره جنوبی نیز در چین به زور توانست صفر- صفر کند. کره شمالی آن تیم سال های گذشته نیست و خیلی پیشرفت کرده.

ترکیب تیم ملی هم دچار مشکل بود؟

این تشخیص ما بود و فکر می کنم در نیمه اول به خوبی جواب داد. اگر یکی از توپ های ما گل می‏شد این حرف ها پیش نمی آمد. ما آمده بودیم در همان نیمه اول کار را تمام کنیم.

در نیمه دوم چرا تیم ملی افت کرد؟

کره شمالی نیز با تساوی راه به جایی نمی برد و باید پیروز می شد. ما هم سعی کردیم آنها را ابتدای نیمه دوم کنترل کنیم. بعد ضربه نهایی را بزنیم ولی فشار تماشاگران و ضعف بدنی یکسری از بازیکنان باعث شد در دقایق آخر تحت فشار باشیم.

خیلی ها می گویند تعویض خلیلی اشتباه بود؟

به طور کل در مورد تعویض ها این نظر وجود دارد. اگر تیم گل بزند همه می گویند تعویض ها خوب بود و اگر ببازیم می گویند بد بوده، اگر خلیلی یک گل می زد همه الان در حال تعریف از تیم ملی و تعویض خلیلی بودند.

برای بازی بعدی با امارات باز هم از این ترکیب استفاده می کنید؟

باید شرایط بازیکنان را در نظر گرفت اما جای بعضی از بازیکنان ثابت است و در مورد بقیه نفرات نیز کادر فنی تصمیم خواهد گرفت.

امارات را چطور می بینید؟

آنها بسیار خطرناک هستند (!) با اینکه شانس برای صعود ندارد اما برای اینکه عربستان صعود کند حاضرند هر کاری بکنند. آنها به خوبی از بازیکنان ما شناخت دارند و ارزیابی خوبی نیز از تیم ایران دارند البته آنها انگیزه ندارند در حالی که انگیزه ما بسیار زیاد است من مطمئن هستم برد مال ما خواهد بود و بازیکنان هم تلاش خواهند کرد.

خودتان شانس صعود را به عنوان کارشناس چقدر می بینید؟

من همیشه امیدوار بودم و الان هم همینگونه است. در حال حاضر تیمی به دست من رسیده که به وسیله مربیان سابق نابود شده و از پنج بازی تنها شش امتیاز گرفته است. تیمی که بیشترین بازی داخل خانه را داشته ضعیف ترین نتایج را گرفته و حالا با این همه انتظار زیادی از آن داریم. با این حال مربیان تیم ملی تمام سعی خود را می کنند تا تیم سال آینده یکی از 32 تیم جام جهانی باشد.