دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر تصوير آفريقاي جنوبي عوض مي شود

گاهي اوقات شاهد هستيم در برخي از کشورها برگزاري يک واقعه بزرگ ورزشي از طريق دولت آنها براي رفع کردن مشکلات سياسي و اقتصادي شکل يک بهانه پيدا مي کند.

به نوشته اعتماد؛ اين را در جام جهاني 1978 آرژانتين شاهد بوديم. در آن زمان دولت ديکتاتوري اين کشور به خاطر داشتن زنداني سياسي از برگزاري جام جهاني سوءاستفاده کرد. اما اکنون در جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي شاهد وضعيت ديگري خواهيم بود. در آفريقاي جنوبي که تا اوايل دهه 90 رژيم نژادپرستي حکومت مي کرد، اکنون چندين سال است که وضعيت کاملاً فرق کرده و سياهپوستان مي توانند کاملاً آزادانه از حقوق خود دفاع کنند.

داني جردن مسوول برگزاري و سازماندهي جام جهاني 2010 بر اين عقيده است که برگزاري اين بازي ها براي تصوري که مردم ديگر کشورها از آفريقا دارند، خيلي مهم است و او اطمينان دارد کشور او برخلاف تصوري که برخي ها دارند، اين تورنمت را به خوبي هر چه تمام تر برگزار خواهد کرد.

-برگزاري جام جهاني 2010 تا چه اندازه چهره آفريقاي جنوبي را نزد افکار عمومي عوض کرده است؟

اگر در سال 1990 مي گفتم اهل آفريقاي جنوبي هستم، با تمسخر نگاهم مي کردند و مي گفتند از کشوري مي آيم که در آن نژادپرستي موج مي زند. اما با آمدن نلسون ماندلا وضعيت عوض شد. از سوي ديگر متاسفانه جنايت در کشور ما زياد است. آفريقاي جنوبي چهره و شخصيتي دوگانه دارد. اما من مطمئن هستم تورنمنتي خيلي عالي برگزار خواهيم کرد. تا مدتي پيش صحبت از اين بود که به خاطر عدم سازماندهي اصولي، کشوري ديگر جانشين ما شود. اما حالا بيش از يک ميليون بليت فروش رفته است. سال آينده ميليون ها توريست به کشور ما سفر خواهند کرد. آفريقاي جنوبي از لحاظ زيربناي اقتصادي و سيستم رفت و آمد بهترين کشور در قاره آفريقا است.

-هفته آينده شاهد برگزاري جام کنفدراسيون ها هستيم. پيش بيني شما از برگزاري اين جام چيست؟

ما انتظار زيادي از برگزاري اين جام نداريم چرا که تاکنون 90 درصد از بليت ها براي هواداران فروش رفته است. از ديگر کشورها از جمله اروپا به آن صورت درخواست وجود نداشته. هر چند بليت هاي بازي برزيل برابر ايتاليا به خاطر محبوبيت، هفته ها به فروش رفته است.

-در آفريقاي جنوبي خيلي از مردم به اينترنت دسترسي ندارند بنابراين تهيه بليت بازي ها براي آنها سخت خواهد بود. راه حل شما چيست؟

ما در ابتدا برگ هايي به همين دليل چاپ کرده و در بانک ها در اختيار مردم گذاشتيم اما برخي از آنها ايراد گرفتند که پر کردن آنها خيلي سخت است اما حالا در باجه بانک ها کساني را که مسوول اين کار هستند، مشغول به کار کرده ايم. بيشتر از اين کاري از دست ما برنمي آيد.

-براي بازي هاي جام کنفدراسيون ها که امسال از تاريخ 14 تا 28 ژوئن برگزار مي شود و يک آزمايش بزرگ به حساب مي آيد، به اندازه کافي بليت وجود دارد؟

بليت بازي هاي تيم هاي بزرگ و محبوب مانند ايتاليا برابر برزيل از همين اکنون به کل فروش رفته است. 60درصد بليت بازي فروش رفته است.

-اين مساله را درک مي کنيد که برخي ها شک دارند آفريقاي جنوبي جام جهاني سال آينده را به خوبي برگزار خواهد کرد؟

شما نبايد فراموش کنيد آفريقاي جنوبي يک کشور در حال پيشرفت مانند مکزيک هنگام برگزاري جام جهاني 1986 است. در اينجا اختلاف بين آن چيزي که وجود دارد و آن چيزي که بايد تغيير کند و انجام شود، خيلي زياد است.

-وضعيت استاديوم ها چگونه است؟ ما اجازه نداشتيم از ورزشگاه ساکرسيتي ديدن کنيم.

ما از لحاظ زماني در موقعيت خيلي خوبي قرار داريم. ورزشگاه ساکرسيتي قرار بود در ماه اکتبر امسال آماده شود اما اکنون در ماه آگوست ساختن آن تمام خواهد شد. ورزشگاه پورت اليزابت به کل آماده شده است. در شهرهاي دوربان، نلزپريت و پولووانه اين مساله در ماه اکتبر صورت خواهد گرفت. اشتات استاديوم در ماه دسامبر آماده خواهد شد. اين تاخير چندماهه به اين دليل بود که هواداران محيط زيست به علت قطع درختان مانع کار کارگران مي شدند.

-زماني که چند مشاور آلماني به آفريقاي جنوبي آمدند، شما در درجه اول زياد از اين مساله خوشحال نبوديد، چرا؟

ما در اين ميان با آنها همکاري مي کنيم. هيچ کس نمي تواند به ما بگويد در همين يکي دو سال اخير براي ميزباني جام جهاني تلاش کرديم؛ بيش از 10 سال از 1994 تا 2006 زحمت کشيديم براي اينکه آفريقاي جنوبي اجازه برگزاري بازي ها را به دست بياورد.

-مي توانيد تصور کنيد آفريقاي جنوبي نامزد برگزاري بازي هاي المپيک تابستاني شود؟

اگر جام جهاني سال آينده خوب برگزار شود، مي توان روي اين مساله بيشتر تمرکز کرد. در ماه جولاي سال آينده در شهر دوربان آفريقاي جنوبي رئيس کميته المپيک را ملاقات خواهم کرد و اميدوارم صحبت هاي ما خوب پيش برود.