دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر تغییری که می‌تواند بر رابطه ایران و آمریکا تأثیر جدی بگذارد

سرویس بین‌الملل «» ـ خبرها حاکی از آن است که سرانجام «دنیس راس»، فردی که به ضدیت با ایران در وزارت امور خارجه آمریکا شهرت یافته بود و بسیاری از رسانه‌های پرنفوذ آمریکایی از دولت اوباما انتقاداتی در زمینه اعلام نام او به عنوان نماینده ایران مطرح می‌کردند، در چند روز آینده از کار برکنار خواهد شد.
به گزارش خبرنگار «» از «واشنگتن»، دولت اوباما می‌خواهد او را در شغل دیگری در کاخ سفید بگمارد و در این شغل جدید، راس، نماینده پیشین دولت کلینتون در امور خاورمیانه، به عنوان نماینده آمریکا در بررسی‌های منطقه‌ای در امور صلح فعالیت خواهد کرد.
مقامات کاخ سفید می‌گویند، چند دلیل باعث کنار گذاشتن او شده است؛ یکی از موضوعات اعتراض‌های ایرانیان در انتخاب این نماینده یهودی و حامی اسرائیل در امور ایران ـ با توجه به سابقه او ـ بوده است، زیرا دنیس راس به اینکه ارتباطات تنگاتنگی با برخی از مقامات وزارت دفاع اسرائیل و دولت این رژیم در گذشته و حال دارد، مشهور است. البته در همین حال، برخی دیپلمات‌های اروپایی بر این باورند که کتاب اخیر راس با نام «افسانه و فریب و ابتیای صلح در مسیر جدید آمریکا در خاورمیانه»، یکی از دلایل اصلی این برکناری می‌تواند باشد.
راس که این کتاب را با «دیوید ماکوسکی»، روزنامه‌نگار قدیمی و عضو انستیتو واشنگتن برای خط و مشی خاور نزدیک، تحریر کرده، تلاش نموده است که ارتباط موضوع فلسطین و برنامه هسته‌ای ایران را در این کتاب به هم گره بزند و بگوید که اقدامات غرب در این زمینه ـ که این دو موضوع به هم ارتباط دارند ـ مناسب بوده و این دو نفر هم در کتاب از امکان تهاجم نظامی به ایران به عنوان یک راهکار موضوع هسته‌ای ایران داد سخن به میان آورده‌اند.
آنها در این کتاب نوشته‌اند، در پیش گرفتن خط و مشی‌های سخت‌تر و همچنین ترکیبی از تهاجم نظامی با تحریم‌ها بسیار ساده‌تر خواهد بود که به صورت بین‌المللی و داخلی، اختلافات خود با ایران را حل کرده و با جدیت و اعتبار بیشتری این موضوع را به پیش ببریم.
علت دیگر کنارگذاری راس از نمایندگی در امور ایران، تعدد افراد درگیر در امور ایران در وزارت خارجه آمریکا عنوان شده است و با توجه به این حقیقت که آمریکا هم اکنون دو نماینده دیگر در منطقه دارد و جرج میشل که بر فرایند صلح خاورمیانه نظارت دارد و نیز ریچارد ‌هالبروک که در امور افغانستان و پاکستان مأموریت دارد، نفوذ او در ساختمان پنج طبقه وزارت امور خارجه آمریکا را کاهش داده است.
هر چند راس تلاش می‌کند، خود را در «آژانس امنیت ملی آمریکا» ـ که مستقیم به اوباما گزارش می‌کند ـ قرار دهد و بتواند در آنجا جایگاه بهتری به دست آورد، اما خبرنگار «» در واشنگتن، می‌گوید که قطعا کاخ سفید او را بر سر این منصب مهم نخواهد گذاشت.
هر چند سال گذشته، دنیس راس یکی از افراد مهم در مبارزات انتخاباتی خانم کلینتون بود، ولی همه برآوردها، این بود که او فرد مهمی در دولت جدید اوباما خواهد داشت و در تاریخ 24 فوریه سال میلادی جاری نیز توسط خانم کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان نماینده آمریکا در امور خلیج فارس و ایران گماشته شد.