دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر با تو نمي‌روم

براي كره جنوبي، تيمي كه بنا بر عادت مألوف قبل از پايان رقابت‌هاي مقدماتي صعود به جام‌جهاني را قطعي كرده ظاهرا سرنوشت ديگر مسافر ايستگاه گروه دوم اهميت چنداني ندارد اما اگر در بطن ماجرا دقيق شويم، متوجه ارتباط‌هاي جالب و سرنوشت‌سازي مي‌شويم.

به نوشته خراسان؛ تيمي كه فردا مقابل كره جنوبي قرار مي‌گيرد ايران افشين قطبي نام دارد. افشين قطبي؟ براي كره‌اي‌ها اين نام يادآور همان كمك مربي تيم خوش فرم چند سال پيش است. قطبي در جام‌هاي جهاني 2002 و 2006 و همچنين جام‌ ملت‌هاي آسيا در سال 2007 دستيار ديك ادووكات و پيم وربيك بود و همين عوامل براي ارائه تضمين پيروزي از سوي اين مرد احساساتي به مردم فعلا هيجان‌زده و مضطرب ايران كافي به نظر مي‌رسد؛ هرچند تقريبا همه مي‌دانند كره جنوبي با وجود دريافت جواز صعود زود هنگام هرگز حريف آساني نبوده است.

در دهه 70 زماني كه هنوز پول‌هاي اعراب و نظم ژاپني‌ها در جايي خارج از فوتبال سبب‌ساز موفقيت مي‌شد ايران و كره جنوبي حرف اول و آخر را مي‌زدند. آن هنگام نه شيرهاي سپيد برتري مطلق داشتند و نه چشم‌بادامي‌هاي سخت‌كوش مي‌توانستند ادعاي به زانو درآوردن قدر قدرت آسيا را بر زبان بياورند. كمك مربي سابق كره جنوبي و سكان‌دار فعلي تيم ملي فوتبال ايران حداقل بخشي از تاريخ باشكوه 2 تيم را مي‌داند.

باسابقه‌ترين نماينده آسيا در جام‌جهاني به دو دليل بيش از هميشه مايل به شكست ايران است؛ يكي قانون نانوشته‌اي كه برتري خانگي اين تيم مقابل ايران را واجب جلوه مي‌دهد و ديگري بازشدن راه صعود نيمه جدا افتاده‌اي به نام كره شمالي. با وجود دشمني‌هاي فراوان بين دو كره مردم اين شبه‌جزيره مايلند در جام‌جهاني زورآزمايي توامان برادران جدا افتاده‌ را مشاهده كنند.

در چنين شرايطي سرود «با هم مي‌رويم» براي نخستين‌بار بازيكنان كره‌جنوبي و كره شمالي را زير يك پرچم متحد كرده و در سايه اتحاد خاطرات قديمي دو كره زنده مي‌شود. نيمه جنوبي ماجرا از سال 1986 در بزرگ‌ترين فستيوال فوتبال حضور ثابتي دارد اما تا قبل از جام‌جهاني 2002 حتي از كسب يك پيروزي نيز عاجز مانده بود.

كره‌شمالي 43 سال قبل طي اولين حضور در جام جهاني تا مرحله يك چهارم نهايي پيش رفت. حتما مي‌دانيد اگر زيركي اوزه بيو نبود، چه بسا پيروزي 3 بر صفر تيم آسيايي به شكست 5 بر 3 تبديل نمي‌شد و كره شمالي 36 امتياز قبل از كره‌جنوبي نخستين آسيايي راه يافته به نيمه نهايي جام جهاني نام مي‌گرفت.

اما ايران… آريايي‌ها با وجود اين‌كه از سال 1976 تاكنون قهرمان جام ملت‌ها نشده‌اند اما همچنان پرافتخارترين تيم اين عرصه تلقي مي‌شوند. استانداردهاي به وجود آمده توسط اسلاف قطبي به ايراني‌ها اجازه مي‌دهد تحت هر شرايطي سرشان را بالا بگيرند.

آيا چهارشنبه غرور ايراني به فرياد شادي تبديل مي‌شود يا سرود «با هم مي‌رويم» را مي‌شنويم؟ صبر كنيد! شايد عربستان طبق معمول به وقت احتياج بازي خانگي را ببرد و خاطره روباه صحرا (سعيد العويران كه سال 1994 زيباترين گل آسيايي‌ها در جام جهاني را به ثمر رساند) را براي هواداران فوتبال دنيا زنده ‌كند.

***
جشن صعود کره‌ پس از پیروزی بر ایران

مطبوعات و رسانه‌های گروهی کره‌جنوبی در روزهای گذشته با چاپ تصاویری از تیم ملی کره، از تماشاگران کره‌ای می‌خواهند برای شرکت در جشن ملی صعود این کشور به جام جهانی 2010 در ورزشگاه جام جهانی سئول حاضر شوند. کره‌ای‌ها ایران را جزو حریفان سنتی خود در آسیا می‌دانند.

آن‌ها که در دیدار هفته گذشته مقابل تیم ملی عربستان مساوی کردند به دنبال کسب یک پیروزی خانگی در آخرین دیدار مسابقه‌های مقدماتی جام جهانی مقابل ایران هستند تا به عنوان برترین تیم آسیا به آفریقای‌جنوبی بروند. هو جونگ‌مو سرمربی تیم ملی فوتبال کره اعلام کرده با تمام توان مقابل ایران به میدان خواهند رفت.

مطبوعات ورزشی سئول در روزهای اخیر ایران را حریفی قابل احترام و خطرناک توصیف کرده‌اند. آن‌ها نسبت به اهمیت این مسابقه برای تیم ملی ایران هشدار داده و آن را دیدار «مرگ و زندگی» برای ایران نامیدند که می‌تواند کام هواداران فوتبال کره را در روز پایانی تلخ کند.

مطبوعات چاپ سئول با یادآوری این‌که ایرانی‌ها تاکنون هرگز در خاک کره پیروزی نداشته‌اند، اذعان کردند فوتبال ایران غیرقابل پیش بینی است و تاریخ دیدارهای فوتبال دو کشور فراز و نشیب‌های بسیاری را ثبت کرده که بیانگر رقابت همیشگی فوتبال دو کشور در سطح قاره است.

آخرین مسابقه مرحله مقدماتی گروه دوم رقابت‌های مقدماتی جام جهانی روز چهارشنبه 27 خرداد ماه بین تیم‌های ملی کره جنوبی و ایران در ورزشگاه جام جهانی سئول برگزارخواهد شد که این دیدار را یوئیجی میشی مورا داور سرشناس ژاپنی قضاوت خواهد کرد.