دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر جلالي: مي‌خواهم قيمت مربيان ايراني را بالا ببرم

سرمربي موفق فصل گذشته فولاد كه با درايت خود سرنوشت قهرماني ليگ برتر هشتم را تغيير داد پس از جدايي از سرخ‌پوشان اهوازي با هيچ تيمي به توافق نرسيده است.

مجيد جلالي در گفت‌وگو با همشهري حرف‌هاي جالبي را مطرح كرده است. مصاحبه وي را مي‌خوانيد.

* آقاي جلالي! موضوع حضورتان در پيكان به كجا رسيد؟

مسئولان اين باشگاه با صداقت خاصي با من وارد مذاكره شدند. از اين بابت خوشحالم. آنها ديدگاه مثبتي نسبت به من دارند اما مشكلاتي هم وجود دارد كه اجازه نمي‌دهد توافق‌هاي نهايي صورت بگيرد.

* چه مشكلاتي؟

ببينيد، اين تاسف‌برانگيز است كه عده‌اي با مديرعامل باشگاه پيكان تماس گرفته‌اند و به او گفته‌اند با مجيد جلالي قرارداد امضا نكنيد.

* آيا ماهيت اين افراد براي شما مشخص شده است؟

بله، كاملا روشن است. اهالي فوتبال به خوبي اين عده را مي‌شناسند. اصلا لازم نيست در مورد اين عده توضيح اضافي بدهم. اما به آقاي صاحب‌پناه گفته‌ام كه شما براي تصميم‌گيري آزاد هستيد اما من با عده‌اي كه به خاطر منافع شخصي‌شان به فوتبال چسبيده‌اند، فرق دارم.

* چرا نمي‌خواهيد در خصوص اين عده بيشتر توضيح دهيد؟

صحبت‌هاي داغ وقتي به درد مي‌خورد كه نتيجه‌اي در بر‌داشته باشد. اجازه بدهيد وارد اين مسائل نشوم. قشري كه فوتبال را دوست دارد شايد خيلي از واقعيت‌ها را نمي‌داند. اجازه بدهيد اين دغدغه‌ها و رنج‌ها تنها براي ما باشد نه طرفداران فوتبال.

* آقاي جلالي! آيا طي اين سال‌ها به اهداف و ايده‌هاي خود رسيده‌ايد؟

بعد از 30 سال هنوز هم احساس مي‌كنم فضايي كه دلخواه من بوده، نصيبم نشده است. البته اين رنگي است كه بر انديشه آقايان نقش بسته است اما وقتي به اهدافم نگاه مي‌كنم متوجه مي‌شوم كه هر سال با تغيير و جابه‌جايي، تازه به مرحله اول اهدافم رسيده‌ام.

* اما شما هم مي‌توانستيد انتخاب‌هاي بهتري داشته باشيد. اينطور نيست؟

من در همه انتخاب‌هايم دقت كافي را داشته‌ام. هرچند كه در بعضي تيم‌ها شرايط به گونه ديگري پيش رفت. با همه اين حرف‌ها قبول دارم كه در شرايط كنوني بايد با وسواس و دقت بيشتري تيم آينده‌ام را انتخاب ‌كنم. از اين گذشته افرادي هستند كه طي چند سال بهترين فضاها را در اختيار گرفته‌اند. بهترين امكانات را به دست آورده‌اند اما من به فوتبال فكر مي‌كنم. نه به دلال‌ها فكر ‌كنم و نه براي سياسيون و غير ورزشي‌ها فعاليت مي‌كنم. براي هيچ بخشي جز فوتبال تمركز نمي‌كنم.

* آيا موضوعي باعث ناراحتي شما شده است؟

آنچه كه باعث ناراحتي من شده اين است كه طي اين همه سال هيچگاه فضاي ايده‌آل من به وجود نيامده است.

* فضاي ايده‌آل شما چيست؟

فرصت كار كردن. اگر فضاي بيشتري به من داده مي‌شد، مي‌توانستم بهتر از اينها كار كنم.

* در تيم‌هاي سابق خود به چه بخش‌هايي از اهداف‌تان دست پيدا كرديد؟

در پاس دوران خوبي داشتم. همين‌طور در صباباتري و فولاد. در ديگر تيم‌ها نيز تمام سعي خودم را به كار گرفتم كه در خدمت فوتبال باشم. من در تيم‌هاي قبلي‌ام به 20 درصد از اهدافم دست پيدا كردم.

* اين 20 درصدي كه از آن صحبت مي‌كنيد طي اين همه سال رشدي نداشته است. درست است؟

بله، چون در سال دوم شرايط به گونه‌اي رقم خورده كه نتوانسته‌ام در تيمم بمانم و كارم را پيشرفت دهم. اگر در سال دوم هم به من فرصت داده مي‌شد به طور حتم اين درصد را افزايش مي‌دادم مثلا در سال دوم 20 درصد را تبديل به 25 درصد مي‌كردم و در نهايت تيمم را به ثبات مي‌رساندم.

* شايد هم به ثبات نمي‌رسيديد. اين طرف مسئله را نيز در نظر بگيريد.

به هرحال مسير راه روشن است. ايده‌آل‌هاي من به موازات پيشرفت فوتبال است نه صرفا منافع شخصي. از طرفي بايد بگويم كه وقتي بعد از پايان يك سال از يك مجموعه جدا مي‌شوم در سال بعد با تيم جديدم دوباره به همان قدم اول برمي‌گردم. من هميشه از اين موضوع رنج مي‌برم.

* اما به نظر مي‌رسد شما كمي ايده‌آليستي فكر مي‌كنيد. نه؟

نه، ابدا اينطور نيست. من مي‌گويم فوتبال با افرادي به رشد و ترقي مي‌رسد كه همواره به برنامه‌هاي خود فكر مي‌كنند و صاحب انديشه هستند. اگر اين افراد را كنار بزنيم چه اتفاقي رخ مي‌دهد. كاملا روشن است كه فوتبال آسيب مي‌بيند.

* يكي ديگر از اشكالات شما اين است كه چند سال بدون جام قهرماني مانده‌ايد. قبول داريد؟

بستگي به نوع تفكرمان دارد. بعد از جام‌ قهرماني با صباباتري ظاهرا جامي را بالاي سر نبرده‌ام اما همواره در شرايط سخت و بحراني كارم را به خوبي انجام داده‌ام. ارزش اين مسئله كمتر از كسب جام نيست. دو سال در فوتبال خوزستان كار كردم. در فوتبالي كه بحران‌ها، دسته‌بندي‌ها و فشارهاي زيادي روي دوش مربي است. جوان‌هاي خوبي را به ليگ برتر معرفي كرده‌ام و در واقع با بهينه‌سازي روش تمرين، توانسته‌ام تيم‌هايم را صاحب انگيزه كنم. از اين گذشته تيم‌هاي من همواره پاك بوده‌اند. اگر ديد جامعه تنها كسب جام قهرماني باشد، بله من سال‌هاست كه جام نگرفته‌ام اما من به سختي كار كرده‌ام.

* اما شما نمي‌توانيد منكر ارزش‌هاي كسب جام قهرماني شويد.

بله، درست مي‌گوييد اما حق انتخاب با ما مربيان نيست. من با 6 تيم به طور مستقيم صحبت كرده‌ام. دنبال فضاي تازه‌اي هستم.

* چه فضايي؟

قصد دارم سخت‌گيري كنم. به خصوص در بحث مسائل مالي وسواس خاصي به خرج خواهم داد. مديران ما وقتي با مربيان خارجي قرارداد مي‌بندند، همواره مسير راه را به راحتي طي مي‌كنند اما پاي ميز قرارداد با مربي داخلي سخت‌گير مي‌شوند. مربي ايراني به مبلغي در حدود 100 تا 150 ميليون تومان اكتفا مي‌كند در حالي كه خارجي‌ها مبلغ پايين‌تر از700 ميليون تومان را اصلا قبول ندارند.

* قصد شما از اين وسواس چيست؟

مي‌خواهم قيمت مربيان داخلي را بالا ببرم

* به تنهايي؟

سعي مي‌كنم. يك روزي خيلي‌ها لپ‌تاپ من را به تمسخر مي‌گرفتند. اما حالا فوتبال ما پر از مربياني است كه با لپ‌تاپ كار مي‌كنند. با اعداد و ارقام سروكار دارند و به كارشان فكر مي‌كنند. اين مسئله هم به مرور جا مي‌افتد.