دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر كدخدايي: تاييد شورا، لازمه صحت انتخابات

سخنگوي شوراي نگهبان با اشاره به جلسه صبح امروز اين شورا با نمايندگان سه نامزد معترض به نتيجه انتخابات رياست جمهوري، اظهار كرد كه در اين جلسه تقاضاي بازشماري برخي از صندوق‌ها مطرح شد كه ما اجمالا موافقت خود را با اين موضوع اعلام كرديم اما بايد در جلسه‌ي شورا تصويب شود.

به گزارش ايسنا، دكتر عباسعلي كدخدايي در نشست خبري پس از برگزاري انتخابات 22 خرداد ماه با اشاره به حضور حداكثري مردم در انتخابات دهمين دوره‌ي رياست جمهوري، يادآور شد: از جهت تعداد تخلفات انتخاباتي، كمترين ميزان تخلف براي ما گزارش شد.

سخنگوي شوراي نگهبان، با تاكيد بر اين‌كه نتايجي كه از سوي وزارت كشور اعلام شده، نتايج اوليه است، خاطرنشان كرد: صحت انتخابات بايد به تاييد شوراي نگهبان برسد. پس از روز راي‌گيري شوراي نگهبان به مدت سه روز فرصت دريافت شكايت داشت كه در دو روز اخير سه نفر از كانديداهاي انتخابات شكايت خود را تسليم شوراي نگهبان كرده و گزارشي از تخلفات را به ما ارايه كردند و ما سعي مي‌كنيم آنها را بررسي و نتيجه را اعلام كنيم.

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان با اشاره به دو اقدامي كه از سوي اين شورا در جريان روند رسيدگي صورت گرفته، يادآور شد: نخست جايي را براي مهر نظارت در تعرفه‌ها در نظر گرفته‌ايم و همچنين بازرسان ويژه‌اي را به نقاطي از كشور اعزام كرديم و اكنون گزارشات آنها را نيز دريافت كرده‌ايم. در 10 روز آينده موضوع در جلسه‌ي عمومي شورا مطرح مي‌شود و نتيجه را اعلام خواهيم كرد.

خبرنگاري با اشاره به اظهارات برخي از مقامات خارجي ابراز كرد كه آنها اغتشاش در كشور را ترغيب كرده و مشخص شد كه خارجي‌ها در اين اغتشاشات دست داشته‌اند. آيا دادستان كل كشور نبايد افراد محرك و اصلي اين اغتشاشات را بازداشت كند. اين در صورتي است كه به نظر مي‌رسد دادستان به وظيفه‌ي خود عمل نكرده است؟

وي در پاسخ گفت: وظايفي كه دستگاه‌هاي امنيتي و قضايي دارند در جاي خود انجام مي‌دهند. هيچكس نمي‌تواند پيروزي مردم را از آنها بگيرد. بيش از 40 ميليون راي به صندوق ريخته شد و شورا مدافع تمامي اين آرا خواهد بود و اين اطمينان را مي‌دهيم كه هر گونه تخلفي كه در روند انتخابات صورت گرفته باشد را بررسي مي‌كنيم.

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان، در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري مبني بر اين‌كه قبل از تاييد انتخابات از سوي شوراي نگهبان آقاي احمدي‌نژاد در تلويزيون حضور يافت. اقدام شوراي نگهبان در اين رابطه چيست؟ كه وي گفت: همانطور كه بارها گفته‌ايم و بر اساس نص صريح قانون نتايجي كه از سوي وزارت كشور براي شوراي نگهبان ارسال مي‌شود نتايج اوليه است و شوراي نگهبان مدت هفت تا 10 روز فرصت تاييد صحت انتخابات را دارد.

سخنگوي شوراي نگهبان، در مورد جلسه‌ي صبح امروز اين شورا كه قرار بود سه كانديداي معترض در آن حضور يابند و به بيان مطالب خود بپردازند، اظهار كرد: ما احساس كرديم نامزدها و طرفداران آنها نگراني‌هايي دارند. از نامزدان دعوت كرديم تا در شوراي نگهبان حضور يافته و به ارايه‌ي مسائل خود بپردازند.

وي افزود: امروز اين جلسه با حضور نمايندگان داوطلبان برگزار شد و ما روند قانوني رسيدگي به شكايات را توضيح داديم و مطالب آنها را نيز شنيديم. قرار شد مطالب در جلسه‌ي عمومي شورا مطرح شود و ما نتيجه را به آنها اعلام كنيم.

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان، تاكيد كرد: سعي مي‌كنيم در يك روند اطمينان‌بخش و جلب اعتماد كانديداها و طرفداران‌شان حركت كنيم و اگر قرار شد بازشماري داشته باشيم، اعلام آمادگي كرديم كه اين امر با حضور نمايندگان كانديداها صورت گيرد.

كدخدايي سوال خبرنگاري را كه در مورد علت تاخير اعلام نتيجه‌ي انتخابات ميان‌دوره‌اي مجلس خبرگان رهبري بود، چنين پاسخ داد: تاخيري وجود نداشت، معمولا هنگامي كه انتخابات مياندوره‌اي با انتخابات سراسري همراه است، انتخابات مياندوره‌اي در مرحله‌ي بعدي قرار مي‌گيرد. از طرفي رسانه‌ها نيز به دليل اهميت انتخابات سراسري نتايج آن را بيشتر مورد پيگيري قرار مي‌دهند و دليل خاصي در اين جهت نيست.

وي در مورد محورهاي مهم اعتراضات كانديداهاي دهمين دوره‌ي انتخابات رياست جمهوري كه مورد سوال يكي از خبرنگاران حاضر در جلسه بود، گفت: آنچه به صورت كتبي براي ما ارسال كرده‌اند و همچنين در جلسه‌ي امروز نيز مطرح شد شامل مواردي از جمله بررسي صلاحيت‌ها، روند كلي انتخابات، استفاده از امكانات دولتي و … بود يا در يكي، دو مورد بحث مناظره‌اي كه حواشي‌اي داشت مطرح شد كه به آن معترض بودند و بيان شد كه بايد اين مناظره و صحبت‌ها مورد بازبيني قرار گيرد و پيگيري شود.

كدخدايي ادامه داد: برخي موارد نيز به صورت جزيي مطرح شد از جمله گزارشاتي از تخلفات در برخي حوزه‌ها، صندوق‌ها و شهرستان‌ها ارايه شد كه ما درخواست كرديم اين موارد را كامل كنند كه بعضي را براي ما ارسال كردند. تقاضاي بازشماري برخي از صندوق‌ها را داشته كه ما اجمالا موافقت خود را اعلام كرديم اما بايد در جلسه‌ي شورا تصويب شود. ما آماده هستيم به صورت اتفاقي يا موردي با حضور نمايندگان داوطلبان بازشماري شود.

خبرنگار ديگري با طرح اين سوال كه آيا امكان جابجايي 10 ميليون راي وجود دارد، از كدخدايي خواستار توضيح شد كه وي پاسخ داد: امكان جابجايي فيزيكي آرا به هيچوجه وجود ندارد و اكنون نيز كسي چنين ادعايي را ندارد. بنده نيز به عنوان كارشناس بيان مي‌كنم كه امكان جابجايي به اين شكل نيست.

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان، افزود: ناظرين آموزش ديده‌ي شوراي نگهبان در تمامي مراحل راي‌گيري حتي در زمان چاپ تعرفه‌ها و توزيع تعرفه‌ها نيز نظارت داشتند.

خبرنگاري سوال كرد با توجه به اعلام مواردي به كانديداي پيروز در انتخابات اگر بعد از بررسي نهايي از سوي شوراي نگهبان مشخص شود كه تهمت‌هاي ناروايي صورت گرفته آيا قابل پيگيري است؟

كدخدايي با اشاره به تبصره‌ي سه ماده‌ي 80 قانون انتخابات، گفت: در صورتي كه شاكي بدون دليل و مدرك و مغرضانه داوطلبانه انتخاباتي را متهم نمايد و عمل شاكي عنوان افترا داشته باشد قابل تغيير و پيگيري است.

كدخدايي در ادامه‌ي اين نشست خبري در پاسخ به سوال خبرنگاري كه مطرح كرد اين انتخابات وجدان عمومي را اقناع نكرده و برخي معتقدند كه ناظران و مجريان انتخابات يكسان هستند و حضور يكي از اعضاي شوراي نگهبان در دولت فعلي را مطرح مي‌كنند، خواستار ارزيابي سخنگوي شوراي نگهبان شد.

كدخدايي پاسخ داد: پيشداوري شما مبني بر اينكه انتخابات وجدان عمومي را اقناع نكرد،درست نيست؛ اينطور مي‌توانيد بگوييد كه اختلاف‌نظرهايي وجود دارد. ما هم اين را قبول داريم. انتخابات يك فعاليت اجتماعي – سياسي است و احتمال اينكه تخلفاتي در آن اتفاق بيفتد طبيعي است اما مهم اين است كه چگونه با اين تخلفات برخورد شود. در اين انتخابات نيز ممكن است تخلفاتي صورت گرفته باشد كه ما آن را بررسي مي‌كنيم. لازم نيست برخي مطالبي كه رسانه‌هاي خارجي مطرح مي‌كنند را بگوييم و آب به آسياب دشمن بريزيم.

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان، افزود: شوراي نگهبان مدافع تمامي آراست و برايش ميان كسي كه راي آورده و آنكه راي نياورده تفاوتي وجود ندارد زيرا همه از ملت ايران هستند. ما سعي مي‌كنيم آنچه در چارچوب وظايف برايمان پيش‌بيني شده به شكايات رسيدگي كنيم و نتايج را بيان كنيم.

خبرنگار ديگري با اشاره به حضور غلامحسين الهام و ابراهيم عزيزي دو عضو شوراي نگهبان در ميتينگ‌هاي انتخاباتي محمود احمدي‌نژاد، گفت آيا با اين وجود مي‌توان اين اطمينان را داشت كه شكايت مورد بررسي قرار مي‌گيرد؟ كدخدايي پاسخ داد: مكانيزم نظارتي شورا جانبدارانه نيست. حضور اعضاي شورا به اين معنا نيست كه آنها بي‌طرفي خود را رعايت نمي‌كنند.

وي در مورد نحوه‌ رسيدگي به شكايات، گفت: اگر مشاهده شود كه گزارشي از تخلف ناظرين ارايه شده قطعا بازرسان ويژه‌اي را اعزام خواهيم كرد. اكنون نيز سعي كرديم افرادي كه پيش از اين با ما همكاري داشته را در جريان قرار دهيم كه اگر شوراي نگهبان به اين نتيجه رسيد كه بازرسي ويژه صورت گيرد يا بازبيني شود از اين بازرسان ويژه استفاده شود.

خبرنگاري از سخنگوي شوراي نگهبان سوال كرد كه تا چه حد امكان ابطال آراء وجود دارد كه وي پاسخ داد: اگر شما احتمال را مي‌پرسيد، اين احتمال دور از ذهن نيست اما اينكه ادعاهايي كه شده چقدر صحت دارد؟ بايد بررسي صورت گيرد و نتيجه اعلام شود.

خبرنگار ديگري سوال خود را چنين مطرح كرد آشوب و اغتشاش‌هايي در سطح جامعه صورت مي‌گيرد كه امنيت را زير سوال مي‌برد؛ آيا وظيفه‌ي شوراي نگهبان اين نيست كه در اين مورد ورود كند؟

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان با اشاره به اصل تفكيك قوا، گفت: بر اساس تفكيك قوا هر نهادي وظايف خاص خود را دارد و اين موارد شامل وظايف دستگاه‌هاي امنيتي و قضايي است.