دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر پرسپوليس و استقلال مي‌سوزند

با شکايت سرمربي پرتغالي پرسپوليس به دليل پرداخت نشدن 50 درصد از مطالباتش به فيفا، ماجراي پرطرفدارترين باشگاه ايراني وارد فاز تازه‌اش شد تا اين تيم همچنان در حسرت مديريت عمومي بسوزد.

به نوشته اعتماد ملی؛ درست در روزهايي که رقابت کانديداهاي انتخابات رياست‌جمهوري به حساسترين شکل و وضعيت خود رسيده بود، رئيس‌جمهور در نامه‌اي به رئيس سازمان تربيت‌بدني دستور واگذاري دو باشگاه پرسپوليس و استقلال به بخش خصوصي را به يکي از معاونان تاثيرگذار خود داد، دستوري که البته از سوي کارشناسان ورزشي رقباي انتخاباتي به دستوري تبليغاتي تعبير شد. با اين حال محمد علي‌آبادي به مردم قول داد که دستور رئيس‌جمهور تا 3 ماه بعد از ابلاغ‌نامه، عملياتي و اجرايي خواهد شد.

او اين وعده را در حاشيه سفر هيات دولت به استان سمنان، در شاهرود به هواداران دو تيم پرطرفدار ايران اعلام کرد. او با شرح دلايل اين تصميم ناگهاني براي واگذاري دو تيم محبوب مردمي آن هم درست در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري گفت: «با توجه به اينکه باشگاه‌هاي پيروزي و استقلال دو باشگاه ملي هستند که نه در داخل کشور بلکه خارج از مرزها هم هواداران خاص خود را دارند بايد طوري با اين باشگاه‌ها برخورد شود که در آينده آسيب نبينند»

علي‌آبادي در آخرين سفر استاني هيات دولت با اشاره به ابلاغيه رياست‌جمهوري براي واگذاري دو تيم به مردم، گفت: «به دنبال نامه رئيس‌جمهور مبني بر واگذاري سهام اين دو باشگاه به مردم بلافاصله کميته‌اي متشکل از بخش‌هاي خصوصي مثل تربيت‌بدني، مديران اين دو باشگاه، وزارت اقتصاد و صاحبنظران تشکيل و قرار شد سهام باشگاه پيروزي و استقلال به افراد متقاضي واگذار شود.»

همه اين اتفاقات در حالي رخ مي‌دهند که او پيش از اين و در همه سال‌هاي روي کار آمدن دولت نهم، مخالف واگذاري دو تيم استقلال و پرسپوليس بود و اين اقدام را باعث استيلاي سياسي بر اين تيم‌هاي مردمي مي‌دانست. علي‌آبادي تنها 7 ماه قبل در اين‌باره گفته بود: «در فوتبال ايران خصوصي‌سازي کار راحتي نيست. ما تا وقتي بخش خصوصي قدرتمند نداشته باشيم، نمي‌توانيم اين کار را بکنيم. آنها که خواهان استقلال و پرسپوليس هستند به دنبال مسائل سياسي هستند. اگر به دنبال مسائل ورزشي هستند بروند سراغ تيم‌هاي ديگر.»

او که معتقد بود با يک دستور امکان واگذاري وجود ندارد و اين گفته‌اش را که «با گفتن اين جمله که «خصوصي‌سازي را انجام دهيم» باشگاه‌ها خصوصي نمي‌شوند بلکه بايد شرايط مساعد روند خصوصي‌سازي ايجاد شود»، 5 ماه قبل براي خبرنگار ايسنا هم تکرار کرد؛ حالا اعتقاد دارد در همين فاصله کوتاه پتانسيل واگذاري وجود دارد. سازمان تربيت‌بدني که مانند همه بخش‌هاي دولت در التهاب انتخابات قرار داشت، اين روزها يقينا آرامش و فراغ بيشتري براي پياده کردن برنامه‌هاي بر زمين مانده دارد.

سازمان از 3 ماهي که به مردم قول داده بود يک ماه را از دست داده و حالا فقط دوماه براي دستور رئيس‌جمهور دارد تا ثابت کند حمله منتقدان دولت و کارشناساني که در ستادهاي انتخاباتي رقيب به اين دستور، برچسب تبليغاتي مي‌چسباندند بي‌دليل بوده است.

محمد آخوندي مدير کل روابط‌عمومي سازمان تربيت‌بدني که بعد از اظهارنظر محسن مهرعليزاده درباره دستور احمدي‌نژاد براي توقف پروژه خصوصي‌سازي دو باشگاه در پايان دوره دولت خاتمي، با واکنشي تند، حرف‌هاي او را فقط براي تخريب چهره دولت نهم تفسير کرده بود، در اين باره گفت: «آن زمان آقايان فقط مي‌خواستند دو باشگاه خصوصي شود در حالي که نه سودده بودند و نه مقدمات کار فراهم بود. در اين اوضاع و احوال طبيعي است ما اجازه نمي‌دهيم براي کاري تبليغي از اين دو باشگاه استفاده کنند. ما از آن زمان تا پايان دولت نهم سعي کرديم مقدمات را فراهم کنيم و حالا شرايط به‌گونه‌اي است که مي‌توانيم دستور رئيس‌جمهور را پياده کنيم.»

سخنگوي سازمان تربيت‌بدني در حالي اينگونه صحبت مي‌کند که تمامي کارشناسان بورس معتقدند هنوز هم به دليل زيان‌ده بودن اين دو باشگاه امکان واگذاري سهام آنها در بورس وجود ندارد و فرابورس، تنها راه پيش‌روست. با اين حال هنوز اقدامي که هواداران را به آينده اميدوار کند، ديده نشده است. دوباشگاه با شرايط قبلي و سبک مديريت سابق اداره مي‌شوند و هنوز هم سازمان تربيت‌بدني، همه‌کاره اين دو باشگاه و تصميم‌گيرنده نهايي درباره آنهاست. در باشگاه استقلال همه چيز در هيات‌مديره‌اي خلاصه مي‌شود که رئيس سازمان ورزش اختيار آن را به دست زريبافان سپرده و در پرسپوليس هم به دليل ناکامي‌‌هاي اخير و موج تند استعفا و برکناري، همه چيز نامشخص و مبهم است.

حسين هدايتي در پي اختلافات دامنه‌دارش با عباس انصاري‌فرد پرسپوليس را رها کرد تا به تيم شخصي‌اش بپردازد و مدير عامل هم با کنار رفتن اين مانع، با فراغ بال به مديريت خاص خودش مي‌پردازد.

البته سازمان تربيت‌بدني براي آنکه نشان بدهد نسبت به اين باشگاه چندان هم بي‌تفاوت نيست، در روزهاي واپسين انتخابات، حبيب کاشاني را به هيات‌مديره اين باشگاه تزريق کرد تا دوباره همه چيز در اين تيم به خانه اول برگردد. با حضور کاشاني اين پرسش به وجود آمد که او چرا آمد، چرا بعد از آنکه تيم را قهرمان کرد، رفت و حالا چرا بعد از يک سال دوري برگشت. اين تصميم آن هم يک ماه بعد از دستور رئيس‌جمهور براي واگذاري سهام اين دو باشگاه به عموم مردم، هواداران را دچار نوعي سردرگمي کرده است.

برخي معتقدند او براي مديريت بر باشگاه از رئيس‌جمهور حکم گرفته و برخي ديگر بر اين باورند که حضور او در هيات‌مديره فقط براي تقويت باشگاه است و او اين بار نقشه‌اي براي نشست روي صندلي مديريت باشگاه ندارد و با اين حال، هدف، هر چه که باشد با دستوري که رئيس‌جمهور داده در تضاد و تناقض است.

آنچه که از صحبت‌هاي يک ماه پيش علي‌آبادي برمي‌آيد اين است که قرار است همه چيز در اين باشگاه از جمله تعيين هيات‌مديره و مدير عامل به مردم واگذار شود تا چنين اختياري از سازمان ورزش گرفته شود.

سازمان تربيت‌بدني براي آنکه به همه به خصوص منتقدانش ثابت کند آن دستور رئيس‌جمهور و مصاحبه رئيس سازمان ورزش در شاهرود جنبه تبليغاتي نداشته و دستوري براي پياده‌ شدن خواسته‌هاي ديرين هواداران بود، فقط دو ماه وقت دارد.

زماني که براي چنين کار بزرگي با همه ابعادي که مورد نظر سخنگوي سازمان ورزش است، شايد مناسب و کافي نباشد.