دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر بايرن، زير نگاه نافذ «پروفسور»

لوييس فان گال معروف و هلندي مثل بسياري از مربيان جديد تيم‌هاي اروپايي كار خود را در محل تازه خدمتش زودتر از 10 تير شروع نمي‌كند زيرا اين زماني است كه تمرينات بايرن مونيخ براي فصل تازه فوتبال باشگاه‌هاي آلمان و اروپا پس از 3 هفته تعطيلي تابستاني همسو با ساير تيم‌هاي اين كشور شروع مي‌شود. با اين حال فان گال كه او را پروفسور مي‌نامند و نظم‌گرايي و جديت و خشكي رفتارش معروف است، از حالا مي‌داند كه با احترام و اعتبار فراواني در اليانز اره‌نا مواجه خواهد شد.

به نوشته جام جم و به نقل از گاردین؛ حكومت يورگن كلينزمن پراشتباه در بايرن مونيخ بيشتر از 10 ماه طول نكشيد و از آغاز قرار بود جانشين وي يوپ هاينكس فقط در 5 بازي آخر فصل گذشته بايرن را هدايت كند. اما حالا كارل هاينز رومنيگه نايب رئيس باشگاه باواريايي معتقد است يك مربي برجسته آشنا به زبان آلماني را كه جستجو مي‌كرد، در سيماي سرمربي سابق آژاكس و بارسلونا يافته و بابت اين قضيه مفتخر است.

گفته مي‌شد آرسن وانژه براي پست سرمربيگري بايرن در فصل تازه مدنظر است، اما از آغاز مشخص بود اين فرانسوي بعد از 13 سال حكمروايي در آرسنال چنان با اين تيم عجين و آرسنالي‌ها آنقدر با وي همسو هستند كه بعيد است يكديگر را رها كنند.

فان گال در فصل تازه پايان يافته ليگ فوتبال هلند شاهكار كرد و الكمار را با برتري چشمگير برتعقيب‌كنندگانش و بعد از 28 سال صبر اين باشگاه براي قهرمان شدن، فاتح ليگ هلند (اردويزي) كرد و 3 سال پيش نيز تا يك قدمي اين كار پيش رفته بود. اينها سند احياي فان گال بعد از چند سال زندگي در سايه و در پست‌هاي تشريفاتي مانند مديريت فني آژاكس و استادي او در ساماندهي تيم‌هاي فوتبال محسوب مي‌شد.

بنابر اين بديهي بود كه بعد از اثبات عدم كفايت كلينزمن براي هدايت بايرن وي از گزينه‌هاي اصلي براي جايگزيني سرمربي سابق تيم ملي آلمان در تشكيلات بايرن باشد و الكمار هر چه كوشيد راي وي را بزند و او را نگه دارد، نتوانست.

حفظ كلينزمن هم به كلي غيرممكن بود. شكست حقارت بار 4 بر صفر در زمين بارسلونا در جام قهرمانان باشگاه‌هاي اروپا كه در صورت خوش اقبال‌تر بودن تيم اسپانيايي مي‌توانست تعداد گل‌هاي زده تيم پپ گوارديولا را به دو برابر آن هم برساند و شكست‌هايي غيرقابل توجيه مانند باخت 1 – 5 در برابر ولفس بورگ در بوندس ليگا، فقط درهاي خروجي باشگاه را به مقصد بعد و محتوم كلينزمن بدل كرد.

آينده پروفسور در باواريا چيست؟ پس گرفتن عنوان قهرماني بوندس ليگا بعد از سپردن غيرمنتظره آن به وولفسورگ شگفتي‌ساز بزرگ فصل اخير، كمترين و اولين وظيفه او محسوب مي‌شود و بايرن بعد از 8 سال دور ماندن از عنوان نخست جام قهرمانان اروپا در درجه اول تشنه تكرار اين عنوان است و بعد از بدون جام و عنوان ماندن در فصل اخير، بايد حتما در فصل آينده حداقل يك جام كسب كند.

فان گال كه باني و خالق دومين عصر طلايي آژاكس در دهه 1990 (بعد از عصر ميشل، كواج و كرويف در دهه 1970) بود و بارسلونا را هم به رغم مخالفت گسترده هواداران اين تيم با انباشته شدن مهره‌هاي هلندي در نوكمپ دو بار متوالي در سال‌هاي 1998 و 99 فاتح لاليگا كرد، قريب به 4 هفته بعد از انتصاب به عنوان سرمربي جديد باوارايايي‌ها مي‌گويد: «بايرن و انتخاب شدن براي هدايت آن مثل يك رويا براي من است ولي من هم بهترين هستم و اگر خبر اين بود الكمار را در حضور آژاكس، آيندهوون و فاينورد قهرمان ليگ هلند نمي‌كردم.»

با اين حال اين تصور كه پروفسور فقط بخاطر توفيق‌هاي قبلي‌اش و حتي قهرمان كردن «الكمار كم امكانات» در ليگ هلند در بايرن نيز از حالا پيروزمند است و چيزي جز برد انتظار او را نمي‌كشد، تصوري غلط است.

بخصوص كه اين تيم به خاطر خرج كلاني كه مي‌كند، چيزي جز قهرماني و جام‌ها را برنمي‌تابد و فقط با آنها راضي مي‌شود؛ اما رفتارها و غرورها و دردسرها در آنجا به‌گونه‌اي است كه سال‌هاست لقب باشگاه «اف.سي.هاليوود» را به بايرن داده‌اند. هانس يورگ بوت دروازه‌بان اين تيم كه فصل گذشته بر سر پيراهن ثابت با ميشاييل رنسينگ رقابت داشت و پيشتر در باير لوركوزن عضو بود و با آن تيم به فينال سال 2002 جام قهرمانان باشگاه‌هاي اروپا راه يافت و سرانجام نايب قهرمان شد.

به مساله فوق معترف است و مي‌گويد: «فضايي كه در بايرن هست در هيچ باشگاه ديگري رويت نمي‌‌شود. اينجا هم پيروزي‌هاي مطلق را مي‌خواهند و هم گاهي از رعايت و اجراي نظم غافل مي‌مانند، برتر و سخت‌تر از همه اين كه حتي اجازه يك بار لغزش و اشتباه را به شما نمي‌دهند و اگر يك مسابقه را هم نبريد، به شكل بسيار بدي سرزنش خواهيد شد.»

مثل هيتسفلد

چنين روحيه‌اي مي‌تواند براي پروفسور هم در بايرن دردسرساز باشد، منتها او هم مثل اوتمار هيتسفلد يك مربي بشدت منضبط است و در نتيجه مردان بايرن مي‌توانند مطمئن باشند كه هر اتفاقي در اين باشگاه بيفتد، قدر مسلم اين كه بايد آرامش را زير سايه نگاه نافذ پروفسور حفظ كنند، فان گال با فتح جام قهرمانان اروپا در سال 95 براي آژاكس و كسبنايب قهرماني آن در سال 96 ثابت كرده است كه با فن درخشش در اين رقابت‌ها كاملا آشناست و در دوران كار او در آژاكس بود كه جوانان بسيار بالندهاي مثل سيدورف، داويدز،كلاي ورست و اوورمارس در اين تيم رو آمدند و در سال‌هاي بعدي به مردان پخته و سرنوشت‌ساز ساير باشگاه‌ها بدل شدند.

حضور او در تيم ملي هلند البته موفق نبود و لاله‌هاي نارنجي با هدايت وي از راهيابي به دور پاياني جام جهاني 2002 محروم ماندند و بعد از آن وي به عرصه كار در تيم‌هاي باشگاهي بازگشت. مارك فان بومل كاپيتان بايرن كه بخاطرهلندي بودن طبعا از حاميان اصلي پروفسور در ورود وي به اليانز اره‌نا خواهد بود، مي‌گويد: «اين يك انتخاب ايده‌آل براي ما بوده است و كمتر كسي را مي‌يابيد كه از او بد بگويد. او ابتدا به نظم مي‌انديشد و مي‌گويد 11 بازيكن عالي نمي‌خواهد بلكه 11 نفر وظيفه‌شناس مي‌طلبد كه ادغام‌شان با يكديگر يك تيم ايده‌آل را بسازد. او يك تيم ساز فوق‌العاده است.»