دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر در جلسه نمایندگان نامزدها با شورای نگهبان چه گذشت؟

نمايندگان 3 نامزد معترض به نتايج انتخابات با نمايندگان شوراي نگهبان ديدار و درباره مفاد اعتراضي به گفت‌وگو پرداختند.

عباسعلي كدخدايي به نمايندگي از شوراي نگهبان و علي اكبر محتشمي پور، داوود دانش جعفري و غلامحسين كرباسچي به‌ترتيب به نمايندگي از مير حسين موسوي، محسن رضايي و مهدي كروبي در نشست ديروز حضور يافتند.

پس از اين نشست، سخنگوي شوراي نگهبان و علي اكبر محتشمي‌پور با خبرنگاران نشست‌هاي جداگانه‌اي برگزار و آخرين خبرها را در اين زمينه تشريح كردند.

پس از آنكه روز يكشنبه دبير شوراي نگهبان در اطلاعيه‌اي آمادگي اين شورا را براي رسيدگي به كليه شكايات و اعتراض‌هاي نامزدها در يك فرصت 10روزه اعلام كرد، ديروز سخنگوي شوراي نگهبان از توافق اين شورا با نامزدها براي بازشماري آراي برخي حوزه‌ها با حضور نمايندگان نامزدها خبر داد.

عباسعلي كدخدايي در يك نشست خبري كه بر خلاف رويه گذشته اين شورا در روز سه‌شنبه و به‌صورت فوق‌العاده برگزار شد، به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. او در پاسخ به سؤال همشهري درخصوص جلسه صبح ديروز اين شورا با نمايندگان نامزدهاي معترض گفت: در اين جلسه دلايل و استنادات اعتراض نامزدها شنيده شد و روند قانوني رسيدگي به شكايات را توضيح داديم و قرار شد مطالبي كه عنوان شد در جلسه عمومي شوراي نگهبان مطرح شود.

كدخدايي افزود: تلاش خواهيم كرد تا جايي كه امكانپذير است در يك روند اطمينان‌سازي‌ حركت كنيم و اگر قرار شد در جايي بازرسي يا بازشماري داشته باشيم، پيشنهاد كرده‌ايم كه با حضور نمايندگان نامزدها باشد. برخي نامزدها بازشماري برخي صندوق‌ها را خواسته‌اند كه اجمالا موافقت كرده‌ايم.

سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينكه محورهاي مهم اعتراض نامزدها چه بوده است، تصريح كرد: اعتراض‌ها به‌صورت كتبي ارسال شده و در جلسه‌اي كه با نمايندگان نامزدها برگزار شد موضوع‌هاي شكايات به‌صورت كلي و جزئي مطرح شده است.

وي افزود: بررسي صلاحيت‌ها، روند كلي انتخابات، استفاده از امكانات دولتي توسط برخي از نامزدهاي رياست‌جمهوري، برگزاري مناظره‌هايي كه با حواشي زيادي همراه بود و اينكه مناظرات روند انتخابات را تغيير داده از جمله موارد اعتراض‌هاي كلي نامزدهاست.

كدخدايي گزارش تخلفات در برخي شعبه‌ها و شهرستان‌ها را به‌عنوان اعتراض‌هاي جزئي نامزدها عنوان كرد و گفت: از آنها خواسته‌ايم در اين باره مستندات خود را كامل كنند.

نتايج اوليه

وي در پاسخ به سؤال يك خبرنگار مبني بر اينكه با وجود اينكه گفته‌ايد نتايجي كه از سوي وزارت كشور اعلام شده نتايج اوليه است و نتايج نهايي بايد به تاييد شوراي نگهبان برسد، آيا حضور رئيس‌جمهوري در يك برنامه تلويزيوني و همچنين در يك همايش سياسي در ميدان وليعصر و اعلام پيروزي‌‌اش مخالف نص صريح قانون نيست، خاطرنشان كرد: نص صريح قانون مي‌گويد نتايجي كه از سوي وزارت كشور اعلام مي‌شود نتايج اوليه است و شوراي نگهبان بين 7 تا 10 روز فرصت دارد تا صحت آن را اعلام كند؛ اين امر يك روند كلي است كه در انتخابات گذشته نيز وجود داشته است.

كدخدايي با اشاره به اينكه فرصت 3روزه‌اي براي دريافت شكايات از سوي نامزدهاي معترض تعيين شده بود، گفت: روز دوشنبه سومين شكايت نامزدهاي معترض، تسليم شوراي نگهبان شد. شكايات اين نامزدها در يك فرصت 10روزه در جلسه عمومي شوراي نگهبان مطرح خواهد شد و سپس نتيجه را به اطلاع عموم مي‌رسانيم.

امكان تغيير فيزيكي آرا

سخنگوي شوراي نگهبان تصريح كرد: در اين دوره از انتخابات از جهت روند رسيدگي به جريان سالم برگزاري انتخابات 2 اقدام تازه صورت داده بوديم. به اين ترتيب كه مكاني را براي مهر نظارت در برگه‌هاي اخذ راي در نظر گرفتيم و از سوي ديگر بازرسان ويژه‌اي را به برخي از نقاطي كه احتمال تخلفات مي‌رفت اعزام كرديم.

وي در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينكه آيا امكان جابه‌جايي 10 ميليون راي وجود دارد يا خير؟ تصريح كرد: امكان تغيير فيزيكي آرا به اين شكل وجود ندارد و هيچ كدام از اين نامزدها هم اين ادعا را مطرح نكرده است.

كدخدايي در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينكه اگر پس از بررسي نهايي، ادعاي عدم‌سلامت انتخابات به اثبات نرسد آيا تهمت‌ها و افتراها به‌صورت جرم قابل پيگيري خواهد بود؟ گفت: تبصره 3 ماده 80 قانون انتخابات اين موضوع را به‌طور كامل توضيح داده است.

درصورتي كه شاكي بدون دليل و مدرك و مغرضانه داوطلبان انتخاباتي را متهم كند و عمل شاكي عنوان افترا داشته باشد قابل تعقيب و پيگيري است.

مكانيسم نظارتي شورا

خبرنگار ديگري با اشاره به حضور 2 عضو شوراي نگهبان در ميتينگ‌هاي انتخاباتي يكي از نامزدها، گفت آيا با وجود اين مي‌توان اعتماد مردم را در بي‌طرفي شوراي نگهبان جلب كرد كه كدخدايي پاسخ داد: مكانيسم نظارتي شورا جانبدارانه نيست. حضور اعضاي شورا به اين معنا نيست كه آنها بي‌طرفي خود را رعايت نمي‌كنند.

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان در پاسخ به سؤال خبرنگاري كه از او درباره احتمال ابطال آرا پرسيد گفت: اگر شما احتمال را مي‌پرسيد، اين احتمال دور از ذهن نيست اما اينكه ادعاهايي كه شده چقدر صحت دارد؟ بايد بررسي صورت گيرد و نتيجه اعلام شود.

وجدان عمومي

كدخدايي در پاسخ به سؤال خبرنگار ديگري كه از او پرسيد اين انتخابات وجدان عمومي را اقناع نكرده و با استناد به حضور يكي از اعضاي شوراي نگهبان در دولت فعلي گفت برخي معتقدند ناظران و مجريان انتخابات يكسان هستند، خاطرنشان كرد: پيشداوري شما مبني بر اينكه انتخابات وجدان عمومي را اقناع نكرد، درست نيست؛ شما مي‌توانيد بگوييد اختلاف‌نظرهايي وجود دارد كه ما هم اين اختلاف نظرها را قبول داريم.

وي ادامه داد: انتخابات يك فعاليت اجتماعي– سياسي است و احتمال اينكه تخلفاتي در آن اتفاق بيفتد طبيعي است اما مهم اين است كه چگونه با اين تخلفات برخورد شود. در اين انتخابات نيز ممكن است تخلفاتي صورت گرفته باشد كه ما آن را بررسي مي‌كنيم.

كدخدايي افزود: لازم نيست برخي مطالبي راكه رسانه‌هاي خارجي مطرح مي‌كنند بگوييم و آب به آسياب دشمن بريزيم.

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان، افزود: شوراي نگهبان مدافع تمامي آراست و تفاوتي بين كسي كه رأي آورده و آنكه راي نياورده قائل نيست زيرا همه از ملت ايران هستند. ما سعي مي‌كنيم آنچه در چارچوب وظايف برايمان پيش‌بيني شده به شكايات رسيدگي كنيم و نتايج را بيان كنيم.

همه تخلف‌هاي مورد ادعا

محتشمي پور، نماينده ميرحسين موسوي گفت: بررسي دخالت‌هاي عوامل دولتي و نهادها به‌صورت سازمان يافته در انتخابات و ميزان تاثير آن، بررسي استفاده از امكانات دولتي و موقعيت شغلي و ميزان تاثير آن از جمله اين موارد هستند.

وي ادامه داد: بررسي موضوع خريداري راي و پرداخت‌هاي منتهي به زمان انتخابات و ميزان تاثير آن، بررسي مقدار واقعي شركت‌كنندگان در انتخابات، بررسي مهندسي آرا و تعيين و اعلام سهميه و درصد راي براي نامزدها توسط وزارت كشور و بررسي گروه سايه مديريت انتخابات از ديگر موارد مهم در اين زمينه هستند.

محتشمي‌پور همچنين برخي موارد ديگر از 15 ايراد مورد شكايت را ذكر كرد: بررسي علل مانع‌تراشي براي حضور نمايندگان نامزدها در هيأت‌هاي اجرايي هنگام پلمب صندوق‌ها، هنگام شمارش آرا در شعب اخذ راي و امكان تجميع آرا و تاثير آن، بررسي علت اعلام سريع نتايج قبل از پايان اخذ راي از طريق سيستم رايانه‌اي و بدون طي مراحل قانوني و برخلاف نامه رسمي شوراي نگهبان مبني بر دستي بودن شمارش.

اين عضو مجمع روحانيون ادامه داد: از ديگر مواردي كه در اين چارچوب مورد نظر ماست: بررسي تبليغات جانبدارانه صدا و سيما به سود كانديداي خاص برخلاف ادوار قبل، بررسي تاثير افتراهاي مجرمانه در صدا وسيما و مراكز تبليغاتي نسبت به مقامات نظام از جهت خدشه دار كردن رقيب و جلب آرا، بررسي مديريت تعرفه ( تعداد واقعي چاپ شده) علت عدم‌توزيع مناسب و كم آمدن تعرفه در تعدادي از استان‌هاي مهم و نهايتا بررسي مديريت زمان و علت عجله وزير كشور براي كاهش اخذ آرا و موارد ديگر كه كميته، خود آن را تكميل و اصلاح خواهد كرد.

پيشنهاد تشكيل كميته حقيقت‌ياب

علي‌اكبر محتشمي‌پور ديروز پس از جلسه مشترك با نمايندگان 2 نامزد ديگر و سخنگوي شوراي نگهبان، در نشستي خبري اعلام كرد كه در اين جلسه پيشنهاد تشكيل كميته حقيقت ياب براي حل مشكل انتخابات اخير در كشور را به شوراي نگهبان ارائه كرده است.

نماينده ميرحسين موسوي همچنين خبر داد كه نظر دانش‌جعفري بازشماري آراي تعداد بسيار زيادي حوزه‌ انتخابيه بود و پيشنهاد كرباسچي ابطال انتخابات و برگزاري مجدد آن بود. به گفته محتشمي‌پور پيشنهاد تشكيل كميته حقيقت‌ياب مورد تاييد نمايندگان 2 نامزد ديگر قرار گرفت.

محتشمي‌پور جزئيات اين پيشنهاد را توضيح داد و گفت: تركيب اين هيأت عبارت است از 3 نفر از نمايندگان مراجع تقليد، 4 نفر از نمايندگان نامزدها، يك نفر از وزارت كشور كه به سود نامزدي موضع رسمي نگرفته باشد، يك نفر از شوراي نگهبان كه به نفع نامزدي موضع نگرفته باشد و يك حقوقدان دانشگاهي كه قاضي بي‌طرف با معرفي كانون وكلا باشد به‌علاوه دادستان كل كشور، رئيس قوه قضاييه و رئيس بازرسي كل كشور.منبع: همشهری