دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر نقد تند شعباني: باید دانش آموزان فقير را بياوريم تا با ورزشكاران غذا بخورند

رييس كميته فرهنگي ستاد تداركاتي بازي‌هاي آسيايي و المپيك گفت: فرهنگ را جدا از ساير مباحث نمي‌دانيم و به تمام برنامه‌ها از منظر فرهنگ نگاه مي‌كنيم.

غلامحسين شعباني در گفت‌وگو با ايسنا، در ارتباط با برنامه‌هاي اين كميته اظهار كرد: كميته فرهنگي تاكنون جلسات متعددي را برگزار كرده است. يك سري برنامه‌ها در گذشته در اين كميته انجام مي‌شد كه هم اكنون نيز در حال اجراست اما، ما اين برنامه‌ها را كافي نمي‌دانيم و در اين مدت مباحث نظري بسياي را در جلسات برنامه‌ريزي مطرح كرده‌ايم.

وي افزود: برنامه‌هاي كميته فرهنگي را در هشت حوزه برنامه‌هاي مذهبي، آموزشي، كارهاي رايانه‌اي، تفريحات و… تقسيم‌بندي كرديم. ما فرهنگ را جدا از ساير مباحث نمي‌دانيم و به تمام اين برنامه‌ها از منظر فرهنگ نگاه كرده‌ايم. در همين راستا تصميم گرفتيم كه رويكرد فرهنگي ديدار با مسوولان را از حالت كليشه‌اي بيرون بياوريم. در گذشته در ديدار ورزشكاران با مسوولان، مقام مسوول سخنراني مي‌كرد. اما، حالا احساس مي‌كنم كه ورزشكار نياز دارد كه با افراد مختلف صحبت كند. ورزشكاري كه قرار است به زودي در ميدان عمل اراده داشته باشد بايد با افرادي ديدار كند كه پشتكار داشته و در حوزه‌هاي مختلف موفق شده‌اند. از طرف ديگر لازم است ورزشكار متوجه اين موضوع باشد پولي كه دارد از بيت‌المال براي او هزينه مي‌شود، حاصل تلاش و زحمت كارگراني است كه براي پول خود زحمت بسياري متحمل مي‌شوند. بايد ورزشكاران بروند و اين فضاها را ببينند تا با اراده قوي‌تر عمل كنند. ما نبايد ورزشكاران خود را بيش از حد حساس كنيم. ما يا از اين سمت بام مي‌افتيم يا از آن سمت بام. ورزشكار بايد واقعيت‌ها را بداند. وقتي ما ورزشكار را از اين واقعيت‌ها دور مي‌كنيم نتيجه همين مي‌شود و اين جدايي فاحش بين قهرمانان و مردم ايجاد مي‌شود و آنها مردم را درك نمي‌كنند. بايد يك سري از دانش آموزان مناطق فقير را در اردو بياوريم تا با ورزشكاران غذا بخورند، ورزشكاران ما بايد بدانند كه پدر و مادر اين بچه‌ها با چه فلاكتي پول درمي‌آورند و به بيت‌المال مي‌دهند تا خرج آنها شود.

شعباني افزود: در حال حاضر ورزشكاران ما چيزي از تاريخ نمي‌دانند چرا تاكنون ورزشكاران را به موزه نبرده‌ايم. يك سري برنامه‌هاي آموزشي را براي ورزشكاران طراحي مي‌كنيم كه قبلا از اينكه به كشوري بروند با بخشي از تاريخ آن كشور آشنا شوند. حالا بسياري از مديران، مربيان و ورزشكاران نوع گفتمان با رسانه‌ها را نمي‌دانند، اينها همه كار فرهنگي است. كار فرهنگي فقط شركت در جشن و عزا نيست اكنون وقتي اعضاي تيم‌ها در لابي هتل مي‌نشينند بسياري از رفتارهاي جمعي كه بايد رعايت شود، رعايت نمي‌شود. وقتي از مربيان مي‌پرسيم كه تلقي شما از فرهنگ چيست و انتظار داريد كه ما چه كاري براي شما انجام دهيم بيشتر روي آداب فرهنگي تكيه مي‌كنند و اين بخشي است كه ما روي آن كار چنداني انجام نداده‌ايم.

وي اظهار كرد: تاكنون به دليل جدايي افرادي كه كار فرهنگي مي‌كردند از مجموعه ورزش برنامه‌ها هماهنگي نداشت. مثلا در يك روز كه مربي تمرينات سختي را ارايه داده بود، برنامه نيم ساعته سخنراني براي ورزشكار مي‌گذاشتيم و اين نتيجه عكس مي‌داد چرا كه آن زمان ورزشكار به استراحت نياز دارد، بنابراين تصميم گرفتيم كه برنامه‌هاي فرهنگي را با مربيان و سرپرستان هماهنگ كنيم. از طرفي اين كميته رابطه تنگاتنگ با كميته روانشناسي برقرار كرده است و در همين راستا پرسش نامه‌هايي را با كمك تيم روانشناسي تهيه كرده‌ايم تا متوجه شويم مربيان از ما چه انتظاري دارند، كه به زودي در اردوها پخش خواهيم كرد.

وي افزود: ما توجه به فرهنگ را به ورزشكاران مختص نكرده‌ايم. در حال حاضر مربيان كه نقش سازنده‌اي دارند را رها كرده‌ام. يكي ديگر از بحث‌ها اين بود كه با توجه به اينكه فضاي ورزشي تا مقدار زيادي خشن است و ورزشكاران به دليل كاري كه انجام مي‌دهند روحيه خشني دارند به همين دليل ديدار با چهره‌هاي هنري،‌برگزاري برنامه‌هاي شب شعر، خاطره‌گويي و… را در دستور كار قرار داده‌ايم.

شعباني به ارتباط بين ورزشكاران با رسانه‌ها اشاره كرد و گفت: در حال حاضر اين دو گروه حرف هم را نمي‌فهمند و ورزشكاران نمي‌دانند چگونه بايد با رسانه برخورد كنند. به همين منظور در نظر داريم جلساتي را با رسانه‌ها برگزار كنيم تا آنها بگويند كه چه انتظاري از ورزشكاران و مربيان دارند.