دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر هجوم ایرانیان به شبکه‌های اجتماعی اینترنتی

سرویس بین‌الملل «» ـ بسیاری از کاربران ایرانی اینترنت برای آگاه شدن از اوضاع اخیر ایران به شبکه‌های اجتماعی همچون «فلیکر»، «فیس بوک» و «یوتیوب» مراجعه می‌کنند تا با بهره‌گیری از این سایت‌ها ـ که اصالتا سایت‌هایی اجتماعی و نه سیاسی هستند ـ بتوانند گزارش‌ها و فیلم‌هایی از ایران ببیننند.
به گزارش خبرنگار «»، رسانه‌های اروپایی و آمریکایی نیز پوشش خبری گسترده‌ای به این موضوع داده‌اند؛ برای مثال، سایت خبری «روینتر» در این باره گزارش داده است: از آنجا که در ایران پوشش خبری رویدادها با مشکلاتی روبه‌روست، اکنون سایت‌هایی همچون «تویتر»، «فیس بوک»، «یوتیوب» و «فلیکر»، مرجع خبر برخی از کاربران ایرانی اینترنت شده است.
بنا بر این گزارش، دولت آمریکا از مدیران سایت «تویتر» درخواست کرده است که خدمات خود را در ایران بدون وقفه ادامه دهند. شبکه خبری «فاکس نیوز» هم که متعلق به دولت آمریکاست، با تأیید این خبر می‌نویسد: واکنش‌های گروه‌های گوناگون ایرانی به نتیجه انتخابات، یک جنگ الکترونیکی را در محیط اینترنت پدید آورده است. این شبکه همچنین گزارش داده است، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا که نخواست است نامش فاش شود، به «رویترز» گفته است که از سایت «تویتر» خواسته تا سیستم‌های خود را در ایران به هیچ وجه قطع نکند.
علاوه بر این، سایت‌های خبری چون «اگزمینر» و «سی.ان.ان» به پوشش خبری این مسأله پرداخته‌اند و به نقش سایت‌های اجتماعی در بازتاب تحولات ایران نقش پررنگی داده‌اند.
سایت‌های اجتماعی به سایت‌هایی گفته می‌شود که در آنها تولید محتوا و یا فعالیت کاربران از حالت یک طرفه بیرون آمده و کاربران نیز در تولید محتوا شریک مدیران سایت می‌شوند و این در حالی است که تا به امروز، شمار وب‌سایت‌هایی که به این شیوه گسترش یافته‌اند، بسیار زیاد شده است. در این شیوه نوین، وظیفه مدیریت وب سایت، تعامل اعضا و پیوند دادن آنان به یکدیگر است و وظیفه وب سایت، دادن خدمت یا سرویس به این شبکه اجتماعی است.
البته در این باره باید گفت، راه‌های بسیاری برای تعامل کاربران در وب هست؛ سرویس‌های ایمیل و پیغام رسان هم زیر چتر خدمات اجتماعی می‌روند. این شبکه‌ها راه‌های جدیدی برای ارتباط میان مردم و به اشتراک‌گذاری اطلاعات پدید آورده‌اند. امروزه میلیون‌ها کاربر از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند… شکل معمول این سرویس‌های اجتماعی، ایجاد ارتباط میان کاربران، از طریق شاخه‌بندی است (مثلا پیدا کردن همکلاسی‌ها یا همشهری‌ها … ) البته روش‌های نوین‌تر با آمیختن روش‌های قبلی، موفق‌تر شده‌اند؛ برای مثال، فیس بوک می‌تواند همزمان هم اشخاص را پیدا کند، هم موضوع مورد علاقه آنها را و به دوستان شما هم بگوید که شما چه چیز یا چه شخص مهمی را یافته‌اید.
به نظر می‌رسد، در صورت مدیریت مناسب اخبار و دادن اطلاعات از سوی رسانه‌های داخلی و به ویژه صدا و سیما از شایعه پراکنی و ایجاد شبهات سیاسی توسط رسانه‌های خارجی جلوگیری شود؛ موضوعی که اکنون به دلیل ضعف در آن سبب شده تا بسیاری از شایعات از سوی همین شبکه‌های بیگانه به عنوان یک واقعیت در جامعه کاربران اینترنتی جلوه داده شود. در ضمن به دلیل فراگیری و گسترش کمی کاربران اینترنت در سراسر ایران، انتظار می‌رود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با نگرشی ایجابی به گسترش ظرفیت‌های خود در تقویت محیط‌های فرهنگی ایرانی ـ اسلامی در این فضا کمک کند.