دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر ائتلاف‌ ساختمان‌ساز ‌و‌ مهندس

مانوئل پيگريني كه به عنوان سرمربي جديد تيم فوتبال رئال مادريد انتخاب شده است، 55 سال دارد. انتصاب وي بلافاصله بعد از انتخاب مجدد فلورنتينو پرز به عنوان رئيس جديد اين باشگاه صورت پذيرفت و همسو با آن زين‌الدين زيدان، ستاره فرانسوي سابق تيم مادريدي به عنوان مشاور ارشد جديد باشگاه و خورگه والدانو آرژانتيني يك بار ديگر به سمت مدير فني رئال معرفي شدند.

به نوشته جام جم و به نقل از ساکرنت؛ بازگشت پرز 62 ساله به باشگاهي كه در سال‌هاي 2000 تا 2006 نيز رئيس آن بود، لاجرم به معناي رجعت انديشه موسوم به كهكشاني‌ها به باشگاه و اجراي مجدد اين طرز نگرش در برنابئو خواهد بود و خود پرز هم اين مساله را پنهان نكرده است.

پرز در دوره نخست مديريتش در رئال اين تيم را سرشار از مهره‌هاي نامدار مثل فيگو، بكام، رونالدو، اوون و همين زيدان كرد و معتقد بود در ازاي هر ستاره‌اي كه مي‌آورد، يك جوان دست پرورده باشگاه مثل سرجيو راموس را دارد تا به تيم بيفزايد، ولي اين سياست كه خود او آن را كهكشاني‌ها Galacticos ناميد، فقط در 3 سال نخست دوره رياست 6 ساله وي جواب داد و 2 جام قهرماني باشگاه‌هاي اروپا و 2 عنوان قهرماني ليگ اسپانيا را به برنابئو آورد. دست خالي ماندن در3 سال بعدي باعث رفتن پرز كه يك ساختمان ساز بزرگ و تاجر بسيار ثروتمند در اسپانياست از تيم مادريدي شد.

سرشكستگي كامل

رئال در سال‌هاي 2007 و 2008 با مربيگري فابيو كاپه‌لو و برندشوستر قهرماني‌اش در ليگ اسپانيا را پس گرفت، اما امسال را بد سپري كرد و زير سايه رقيب بزرگ و قديمي‌اش بارسلونا كه 3 جام برد محو شد و نه شوستر كه در 3 سال و نيم نخست فصل سكاندار بود و نه خوانده راموس كه فقط با قراردادي 6 ماهه جانشين او شد، نتوانستند رئال را به جايگاه قبلي‌اش برگردانند. اوج سرگشتگي رئال شكست خانگي 2 6 در برابر بارسلونا در بازي برگشت ال كلاسيكو بود و اين تيم كلا هر 5 بازي آخرش را در ليگ باخت تا با 9 امتياز عقب‌افتادگي نسبت به آبي و اناري‌پوشان و در سرشكستگي كامل فقط نايب قهرمان شود.

دوران ال مادريگال

همه اينها به آن معناست كه پيگريني به اين دليل آمده است كه آن امور را در برنابئو تصحيح و رئال را مثل سال نخست مربيگري شوستر خروشان كند. پيگريني مربي بدون پيشينه‌اي نيست. او در سال 2004 از ريورپلات آرژانتين به لاليگا آمد و مربي ويارئال شد و آنجا موفق بود. به طوري كه زيردريايي‌هاي زرد كه قبل از آمدن وي تيمي متوسط و قانع بودند با هدايت او جوياي عناوين برتر و مجري فوتبالي حساب شده و روان شدند. با مربيگري اين شيليايي آرام ويارئال در همان فصل نخست حضور او در ال مادريگال به عنوان سومي ليگ اسپانيا رسيد و از آن طريق براي اولين بار در تاريخ حياتش به طور مستقيم به ليگ قهرمانان اروپا راه يافت.

از همه جالب‌تر اين كه ويارئال در همان فصل نخست تا مرحله نيمه نهايي پيش تاخت و فقط در اين مرحله به آرسنال باخت. پيگريني كه در ليگ اسپانيا اغلب مجري فوتبال‌هايي تهاجمي و روبه جلو و در جام قهرمانان اروپا ارائه دهنده فوتبالي حساب شده و تا حدي تدافعي بخصوص در برابر تيم‌هاي نامدارتر و پرسابقه‌تر بوده است، مي‌گويد: در همه حال هدف من عرضه فوتبالي بوده كه سالم و فني باشد و از زيبايي بي‌بهره نباشد؛ زيرا در نهايت فقط فوتبال مناسب است كه يك تيم را پيروز و صاحب اهداف خود مي‌كند و هر چه كه بدون آن به دست آيد، موقتي است و تضميني بر استمرار آن وجود ندارد.

برخلاف توصيه‌ها

پيگريني كه پيشينه كار در اكوادور و طبعا كشور زادگاهش (شيلي) را هم دارد، مي‌افزايد: خيلي‌ها براين باورند كه ارائه فوتبالي زيبا و كسب نتيجه به طور همزمان كاري بسيار سخت است و بهتر است كه تيمي به دنبال آن نرود. توصيه خيلي‌ها به من اين بوده كه در بيشتر روزها كسب نتيجه را هدف خود قرار دهم؛ زيرا فقط اين فاكتور است كه يك مربي را نگه مي‌دارد و بازي زيباي منجر به شكست مربي را بركنار مي‌كند. با اين حال من توانسته‌ام در بسياري از روزها تركيب موثري را از اين دو فاكتور برقرار كنم و به پيروزي نيز برسم.

پيگريني در رئال با باشگاهي بسيار بزرگ‌تر و پرمسووليت‌تر از ويارئال مواجه خواهد شد و دنياي بكلي متفاوت را روبه روي خود خواهد ديد؛ اما معترف است كه سپرده شدن عنان هدايت چنين تيمي به وي يك افتخار بزرگ است.

«مهم‌ترين باشگاه دنيا را تحويل من داده‌اند و اين طبعا اسباب غرور مي‌شود. 23 سال پيش در شروع كارم در فوتبال حرفه‌اي به خودم و اطرافيانم قول دادم كه راهم به رئال منجر شود و امروز خوشحالم كه به آن خواسته رسيده‌ام. با اين وجود باز هم بايد تاكيد كنم كه انتصاب به اين سمت هنوز مثل يك رويا و تحقق آن است.»

2 فصل پيش ويارئال در ليگ اسپانيا بعد از رئالمادريد نايب قهرمان شد و فرضيه پرز اين است كه مربي‌اي كه توانسته است ويارئال را با ابزاري متوسط (در قياس با رئال مادريد) تا چنين درجاتي بالا آورد، قاعدتا با ابزاري‌ قوي‌تر و بازيكناني بهتر در مادريد قادر است رئال را به افتخاراتي برساند كه امسال آنها را به طور دربست به بارسلونا سپرد.

سخت‌ترين وظيفه

پيگريني در عين تخصص غيرقابل انكارش در حرفه فوتبال صاحب مدرك تحصيلي مهندسي هم هست و درمجموع مردي متين و مسلط برزمينه‌هاي كاري خود است، اما كار در برنابئو سخت‌ترين وظيفه عمر او خواهد بود. وي تيمي را تحويل گرفته است كه با امثال مارسلو، فان درفار، اشنايدر، گاگو، يان هانتر‌لار و البته كاسياس، روبن و «فان نيستل روي دوباره سالم شده» صاحب نيروي انساني و پرسنل كارآمد و اغلب جواني است، ولي همان طور كه موج خريدهاي چند سال اخير افراد فوق را به برنابئو آورد و برخي موفق و بعضي متوسط ظاهر شدند.

اينك خريدهاي تازه پرز كه مي‌خواهد دوباره رئال را به صورت كهكشاني‌ها درآورد، حالات جديدي را در اين باشگاه ايجاد خواهد كرد و فقط مهارت يا عدم‌مهارت پيگريني در ساماندهي نيروها و بخشيدن نظم و هماهنگي به آنها مي‌تواند رئال و شخص وي را به موفقيت برساند و سياست «قدري عجيب» انتخاب او براي هدايت رئال را موجه جلوه بدهد. يكي از اولين آنها كاكاي برزيلي است كه با قيمت خيره‌كننده 65 ميليون يورو از جانب رئالي‌ها به خدمت گرفته شد تا در ادامه كريس رونالدو با رقمي خيره‌كننده جذب كهكشاني‌ها شود.

در هر حال اين پيوند ايده‌هاي تجاري پرز و روش‌هاي كاري پيگريني و اتئلاف اين دو مرد پخته است كه مي‌تواند (يا نمي‌تواند) رئال را از توفان‌هاي بعدي عبور دهد.