دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر امكان واگذاري فيش حج تمتع از 6 تير امسال

رئيس سازمان حج و زيارت از واگذاري فيش حج تمتع خبر داد و گفت: اجراي آن يك هفته بعد از ثبت‌نام زائران در كاروان‌ها يعني 6 تير‌ عملياتي مي‌شود.

به گزارش خبرنگار ايلنا، مصطفي خاكسار قهرودي در نشست خبري افزود: مطابق مقررات جديد، محدوديت واگذاركننده‌هاي فيش حج تمتع از بين رفته است و دريافت‌كنندگان در صورتي كه از بستگان نسبي و يا بستگان سببي فرد واگذار كننده نباشند ‌،‌بايد‌ سن آن‌ها بالاتر از 50 سال باشد.
وي هدف از اين اقدام را نظام‌مند كردن و ارائه تسهيلات براي جابه‌جايي مسافران دانست و گفت: امسال 150 دفتر داراي مجوز مي‌توانند امور مربوط به واگذاري فيش‌هاي حج تمتع را انجام دهند و با توجه به اينكه اطلاعات و نشاني اين دفاتر در سايت‌هاي سازمان حج و زيارت وجود دارد،دريافت كننده و واگذار كننده با مراجعه به اين دفاتر و ثبت اطلاعات با يكديگر مرتبط شده و براي جا‌به‌جايي فيش‌ به توافق مي‌رسند. ‌
رئيس سازمان حج و زيارت كشور با اشاره به هزينه جابجايي 30 هزار توماني، ادامه داد: هزينه‌هاي تمام شده براي حاجيان نسبت به سال گذشته 25 درصد افزايش يافته ولي با مساعدت‌هاي بانك‌ها 10 درصد از 25 درصد جبران شده است.
وي دليل افزايش هزينه‌ها را افزايش قيمت اجاره مسكن و بهبود امكانات در نظر گرفته شده براي زائران دانست و اظهار داشت: قيمت ارز نيز از 920 تومان به 950 رسيده اما با استفاده از مساعدت‌هاي بانك بخش از هزينه‌هاي زائران كاهش يافته كه فراتر از تعهدات بانك‌ها است.
قهرودي از امكان پيش ثبت‌نام در كاروانهاي حج امسال خبر داد و گفت: نرم‌افزاري در همين زمينه تهيه شده و تاكنون 47 هزار نفر از طريق تلفن و تلفن همراه پيش ثبت‌نام كرده‌اند.
وي زمان ثبت‌نام قطعي در كاروان‌ها از 29 خرداد آغاز و تا دو هفته پس از آن دانست و ادامه داد: پائين‌ترين هزينه براي زائران بيت‌الله‌الحرام 2 ميليون و 290 هزار تومان و بالاترين قيمت 3 ميليون و 700 هزار تومان است.
رئيس سازمان حج و زيارت در پاسخ به پرسشي مبني بر اين كه سرنوشت 50 هزار زائري كه به دليل همراه داشتن مواد مخدر در عربستان دستگير شده‌اند چه مي‌شود، اظهار داشت: بيش از 100 هزار نفر از زائران ايراني در عربستان دستگير شده‌اند كه بسياري از اين افراد مقدار كمي مواد مخدر براي مصرف شخصي خود به همراه داشته‌اند و عموماً از افرادي بودند كه از اين مواد براي تسكين درد استفاده مي‌كردند.
وي با بيان اينكه عربستان نيز براي اين كه از اين اقدام جلوگيري كند، مجازات سختي را در نظر گرفته است، گفت: با هماهنگي لازم با نيروي انتظامي و ستاد مبارزه با مواد مخدر از خروج افرادي كه براي مصرف شخصي خود مقادير اندكي مواد مخدر همراه دارند ممانعت به عمل مي‌آيد.
رئيس سازمان حج و زيارت درباره منظم نبودن پروازهاي عتبات عاليات نيز گفت: مجوزهاي پروازهاي عتبات عاليات به صورت روزانه صادر مي‌شود و با تأخير اندكي از سوي مسئولان عراقي در ارائه مجوز، پروازها لغو مي‌شود.

وي در زمينه عدم اجازه رفتن بانوان كمتر از 45 سال ايراني به عربستان گفت: با توجه به قوانين و شرايط اعلام شده از سوي مقامات عربستان، امکان سفر بانوان ايراني با شرايط يادشده تنها به صورت انفرادي و در قالب کاروان هاي عادي امکان پذير است خاکسار قهرودي ادامه داد: اعزام کاروان هاي دانش آموزي و دانشجويي بانوان ايراني متوقف شده و با توجه به شرايط اعلام شده از سوي عربستان امکان اعزام کاروان دختران دانش آموز و دانشجو براي سفر حج به اين کشور وجود ندارد.