دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر روایت درخشان، نبی، یاوری، پیروانی، چراغپور و کربکندی از ایران – کره

پس از توقف تیم ملی ایران برابر کره حميد درخشان در گفت و گو با فارس اظهار داشت: تيم ملي بازي خوبي را در كره جنوبي انجام داد و نشان داد كه ما مي‌توانستيم زودتر براي رفتن به جام جهاني تصميم بگيريم.

وي افزود: عليرغم بازي خوب و زيبايي كه انجام داديم بايد زودتر از اين اينها يعني در بازي‌هاي قبل كه امتيازها را ازدست داديم به فكر رفتن به جام جهاني بوديم. ‌كره جنوبي در بازي امروز مقابل ما فاكتور فيزيكي، برنامه‌ريزي و توان بالا را به خوبي به نمايش گذاشت و با تلاش و دوندگي زياد به هدف خود يعني گرفتن حداقل امتياز از ما در سئول رسيد.

درخشان خاطرنشان كرد: بايد از اين بازي‌ها درس بگيريم و براي صعود به جام جهاني چشم انتظار اين نباشيم كه در بازي عربستان و كره شمالي چه اتفاقي خواهد افتاد.

وي در پايان در خصوص تعويض‌هاي افشين قطبي گفت: سرمربي تيم ملي مي‌توانست زودتر تصميم بگيرد تا تعويض انجام دهد؛ اما بايد شرايط را سنجيد و زود قضاوت نكرد.

اما دبیرکل فدراسیون فوتبال نظر دیگری دارد و ضمن تمجید از عملکرد تیم ملی در دیدار مقابل کره جنوبی به مهر ‏گفت: این بهترین نمایش تیم ملی در مسابقات مقدماتی جام جهانی بود و نشان داد ایران شایستگی صعود به جام جهانی را دارد. بازی در زمین کره و در جو سنگین ورزشگاه خانگی این تیم کار دشواری بود اما بازیکنان تیم ملی با یکدلی و تلاش و غیرت ایرانی ، بازی قابل قبولی را مقابل تیم قدرتمند کره جنوبی به نمایش گذاشتند و نشان دادند این تیم به عنوان یکی از تیم های آسیایی شایستگی حضور در جمع بهترین های فوتبال دنیا را دارد.

نبی با بیان اینکه تمام بازیکنان تیم ملی دراین دیدار فراتر از حد انتظار ظاهر شدند ولی شجاعی فوتبالی فراتر از سطح آسیا را ارائه کرد، اظهار داشت: شجاعی یک گل ارزشمند برای تیم ملی به ثمر رساند و می توانست حتی با زدن گل دوم کار کره را تمام کند که این فرصت طلایی برای تیم ملی از دست رفت با این حال نتیجه تساوی در خاک کره جنوبی آنهم در شرایطی که تا دقیقه 81 برتر از تیم میزبان بودیم، نتیجه ایده آلی بود.

محمود ياوري كارشناس فوتبال در گفت‌وگو با ايسنا، به نوعی گفته‏هایی نزدیک به نبی بیان کرده و با مثبت ارزيابي كردن عملكرد بازيكنان تيم ملي ايران مقابل كره‌جنوبي، خاطر نشان كرد: فكر مي‌كنم اگر اين نوع بازي را در همه مسابقات انجام مي‌داديم ديگر نيازي به پلي‌آف نداشتيم. بازيكنان در مواقعي از بازي تحت تاثير پاس‌هاي عميق كره قرار مي‌گرفتند، در اين بازي دو بازيكن بين‌المللي گل زدند ولي به نظر من بايد خلعتبري را زودتر به زمين مي‌آورديم.

وي ادامه داد: ستاره اين بازي از نظر من دو دفاع وسط ما يعني عقيلي و حسيني بودند و توانستند بسياري از حملات را دفع كنند. پارك جي سونگ نيز ماهرانه و با كلاس بالا از عمق دفاع راست و كناري گل را به ثمر رساند اما در اين بازي رحمتي مشكلي نداشت.

ياوري خاطر نشان كرد: ما حق‌مان را خودمان ضايع كرديم و فوتبال خودمان را بي‌ارزش كرديم و ساختار فوتبال را از اعتبار انداختيم. بعد از گل زدن بازيكنان كمي عقب كشيدند البته اين يك امر كاملا طبيعي است. مشكلي كه در بازي وجود داشت اين بود كه خط هافبك ما آن نظمي را كه بايد نداشت. اينها بايد مكمل هم باشند. بازيكنان حريف از كنار عمق و ميانه ميدان گذشته و به خط حمله‌ي ما نزديك مي‌شدند، خوشبختانه اين بازي مساوي تمام شد.

وي تاكيد كرد: نتيجه اين بازي عادلانه بود، كره در اواخر زمان بازي فشار بيشتري مي‌آورد، يك توپ به تيرك خورد و يك بازيكن هم رحمتي را دريبل كرد ولي از آن نتوانست استفاده كند. بچه‌هاي ما امروز نشان دادند كه هنوز فوتبالشان برتر از آسيا است.

اميرحسين پيرواني نیز در گفت‌وگو با ايسنا، پيرامون ديدار تيم‌هاي ملي فوتبال ايران و كره جنوبي اظهار كرد: تيم ايران در ابتداي اين مسابقه با سيستم 1-5-4 به ميدان آمد و سعي داشت با تشكيل مثلث علي كريمي، جواد نكونام و آندرانيك تيموريان، ميانه زمين را در دست داشته و بتواند با مواجهه يك فوتبال سرعتي از جانب‌ كره‌اي‌ها بازي تاخيري را در دستور كار قرار داده و شرايط را كنترل كند.

وي افزود: ما در نيمه اول با اين برنامه و سيستمي كه انتخاب كرده بوديم تاحدودي موفق عمل كرديم. در نيمه دوم هم پس از موقعيت خوبي كه مسعود شجاعي آن را تبديل به گل كرد، شرايط براي تيم ما خوب شد اما پس از آن با حمله همه‌جانبه‌ كره مواجه شديم كه فكر مي‌كنم بازيكنان با تجربه ما و همچنين مسعود شجاعي با بردن توپ به كناره‌ها سعي در حفظ بازي داشتند اما در 20 دقيقه پاياني بازي كريمي و شجاعي كه تاثير بسزايي در برنامه‌هاي ما داشتند خسته شدند كه در نهايت منجر به تعويض كريمي شد و فشار بيشتري روي دروازه ما ايجاد شد.

پيرواني ادامه داد: در هر حال كره هم حملات جدي روي دروازه ما داشت و كار به تساوي كشيده شد و البته با ارايه يك بازي احساسي و سنتي نتوانستيم به خوبي حفظ توپ كنيم. حتي در لحظات پاياني بازي در شرايطي كه تيم ملي به شدت نيازمند حفظ بازي بود، ديده مي‌شد كه مدافعين ما بطور مستقيم توپ‌ها را دفع مي‌كردند و به نوعي در قالب يك فوتبال احساسي و سنتي، برنامه حفظ توپ منطقي را انجام نمي‌دادند.

اما جلال چراغپور در گفت و گو با فارس، همچون نبی و پیروانی با خوشبینی تحلیل نکرده و در مورد بازي مقابل كره جنوبي اظهار داشت: كره‌اي ها بررسي بسيار عميقي نسبت به ما داشتند. در مركز دفاع بسيار بد بوديم. اگر يكي از آن موقعيت‌هاي تك به تك به گل تبديل مي‌شد، نتيجه بدي براي ما داشت.

وي افزود: اين بازي را به چهار مرحله تقسيم مي‌كنم. در 22 دقيقه اول، تيم كره شروع كننده بازي بود و ايران كند و قدري با احتياط بازي كرد. كره موقعيت آنچناني در اين 22 دقيقه اول نداشت.
چراغپور تصريح كرد: با وجود آرامش در بازي تيم ملي، شجاعي دو موقعيت خوب را از دست داد. در 25 دقيقه، ترس بازيكنان ايراني برطرف شد و بازيكنان به كارهاي انفرادي بيشتري روي آوردند. همين باعث شد تا انسجام فكري تيم كره از بين برود.

وي ادامه داد: آنها مقابل دريبل‌ها و موقعيت‌هاي تك به تك مستاصل شدند. قسمت دوم اين بازي را بايد به نام ايران زد تا اينكه در مرحله سوم، ايران به گل رسيد. پس از دو شوت و ارسال يك سانتر خطرناك، به گل رسيديم.

اين كارشناس فوتبال اظهار داشت: بعد از دريافت گل، مجددا با همان ترفندي كه سرمربي عربستان در ورزشگاه آزادي مقابل تيم علي دايي به كار گرفت، نبض بازي را كره‌اي ها به دست گرفتند. در آن بازي، سرمربي عربستان دو تعويض همزمان انجام داد و وقتي كه سرمربي يك تيم دو تعويض همزمان انجام مي‌دهد، يعني تغيير سيستم مي‌دهد.

چراغپور تاكيد كرد: كره با اين دو تعويض، فضاي پشت حسين كعبي را مورد هدف قرار دادند. سپس با استفاده از فوتبال طعمه، سيدجلال حسيني را بيش از حد به سمت چپ كشيدند. در اين شرايط حسيني و عقيلي به ناچار جذب توپ مي‌شدند. در 25 دقيقه آخر قيافه يك تيم جام جهاني را از سوي كره‌ ديديم و متوجه دفاع خطي پر از اشكال خود شديم.

وي ادامه داد: در همين بازي بود كه متوجه شديم نكونام براي پست هافبك دفاعي محض مقداري ظريف است چون توپ گل شده در يك چشم بر هم زدن از زير پاي او رد شد و اين مورد درست نمي‌شود مگر با تمرينات زياد. در واقع ايران از وقتي كه تعويض‌هاي كره شروع شد از جريان بازي عقب افتاد. و هر تعويض ما از قيافه تيم ملي كم كرد.

چراغپور اظهار داشت: به جاي اينكه در صدد ترميم سيستم 4-5-1 بر مي‌آمديم، بايد به سيستم 4-1-4-1 روي مي‌آورديم. مثلا بين آندو و جوادنكونام يك نفر را مي‌گذاشتيم تا آنها را پوشش بدهد.
اين كارشناس با بيان اينكه با يك شعر در مورد نتيجه كسب شده و روند فوتبال ما صحبت خود را به پايان مي‌برد، گفت: سال‌ها بايد كه تا يك كودكي از ذات تب، عالمي دانا شود يا شاعري شيرين سخن.

و در آخر رسول كربكندي كارشناس و مربي فوتبال هم در گفت‌وگو با ايسنا درخصوص عملكرد تيم ملي فوتبال ايران مقابل كره جنوبي از موضع دیگری به بررسی پرداخت و اظهار كرد: تيم ايران خيلي زحمت كشيد و به خصوص در نيمه اول تلاش بي‌وقفه‌اي انجام داد. در نيمه دوم نيز وقتي ملي‌پوشان ما به گل رسيدند به طور طبيعي اين كره بود كه ما را تحت فشار قرار داد و به رغم تلاش بسيار تيم ملي گل تساوي را وارد دروازه ما كرد.

سرمربي سابق تيم فوتبال ذوب آهن اضافه كرد: ما در بازي‌هاي دوستانه مقابل چين و كره شمالي نيز در نيمه دوم دچار مشكل مي‌شديم. ما مي‌توانستيم در اين بازي پيش از اين كه به نتيجه مساوي برسيم فشار حريف را كم كنيم. اين كار را نكرديم و در دقيقه 80 بازي گل كره را دريافت كرديم. معتقدم پس از آن هم خوش شانس بوديم كه گل مجدد وارد دروازه ما نشد. در مجموع تيم ايران بازي قابل قبولي را از خود به نمايش گذاشت و بسيار پرتلاش ظاهر شد.

وي با بيان اينكه كره‌اي ها بدون هيچ گونه استرس و بسيار راحت مقابل تيم ما بازي كردند تاكيد كرد: بازيكنان باتجربه تيم ما نشان دادند كه بدون هيچ گونه استرسي مقابل تيم كره‌اي ظاهر شدند. جنگنده و پرتلاش بودند. از نظر من جدا از وضعيت جدول مسابقات تيم ما عملكرد بدي نداشت.

كربكندي با بيان اينكه متاسفانه ما هنوز نتوانستيم در برخي از پست‌ها بازيكنان جايگزين پيدا كنيم تصريح كرد: ما فعلا نتوانستيم نيازهاي خود را در برخي از پست‌هاي تيم ملي برطرف كنيم. به عنوان مثال هنوز در خط حمله بازيكن اثرگذاري پيدا نكرديم. با سيستم تك فوروارد هنوز بازيكن اثرگذار نداريم و هر روز يك نفر را در اين پست قرار مي‌دهيم كه به نتيجه هم نمي‌رسيم.

وي با بيان اينكه در مجموع تيم ايران بر روي دروازه حريف تيم كم زهر و كم فشار بوده است، گفت: در اين بازي كسي كم‌تلاش نبود ولي سرعت ما و خواسته ما براي عبور نكردن كره‌اي‌ها از خط دفاع باعث شد كه يك گل بخوريم و يكي از موقعيت‌هاي آنان وارد دروازه نشود. امروز تيموريان جنگندگي بي‌اماني را در وسط زمين از خود نشان داد ولي بايد پذيرفت كه واقعيت فوتبال ما همين است.