دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز

رسالت
«ريخت‌شناسي آراي ميرحسين موسوي» عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمد كاظم انبارلويي است كه در آن مي‌خوانيد:
آقاي مهندس ميرحسين موسوي در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در حالي كه مجمع روحانيون مبارز، مجاهدين انقلاب، جبهه مشاركت ايران اسلامي و جمع زيادي از شخصيتهاي سياسي، فرهنگي و هنري از او حمايت مي‌كردند موفق شد 13/338/121 راي را به خود اختصاص دهد و در جايگاه دوم بايستد . آقاي دكتر محمود احمدي نژاد نفر اول انتخابات دهم 24/593/793 راي را به خود اختصاص داد و بدين ترتيب با تفاضل 11/255/672 راي با ميرحسين موسوي در جايگاه نخست ايستاد.
2/166/245 راي ميرحسين موسوي از 13 ميليون راي وي فقط در شهر تهران بوده است و او در تهران بيش از 300 هزار راي از رقيب اصلي خود جلو است.

ميرحسين موسوي علاوه برتهران در سيستان و بلوچستان و آذربايجان غربي از رقيب خود جلو است. اما در بقيه استانها نتيجه را به رقيب واگذار كرده است.

آفتاب يزد
«چهار سال مي‌گذرد اما…» عنوان سرمقاله‌ روزنامه آفتاب يزد است كه در آن مي‌خوانيد:
همه شواهد و قرائن حاكي است كه عده‌اي مايل نيستند هيچ‌گونه تغييري در نتيجه انتخابات حاصل شود. مثلاً در اوج تبليغات رسانه‌اي در خـصـوص اقـدامـات شـوراي نگهبان براي رسيدگي به شكايات كانديداها، يك مقام بسيار موثر در اين شورا اعلام مي‌كند كه «تخلفات انتخاباتي در اين دوره، بسيار كمتر از همه انتخابات گذشته بوده است». رسانه‌اي هم كه نام ملي دارد به پوشش وسيع برنامه‌اي مي‌پردازد كه عده‌اي از حاميان دولت نهم، آن را «شكرگزاري به خاطر پيروزي احمدي نژاد» ناميده‌اند. كانديدايي هم كه به عنوان پيروز انتخابات اعلام شده است ساعاتي پس از اعلام پيروزي، در جمع حاميان خود به تكرار اظهاراتي مي‌پردازد تا ثابت كند از نظر او هم نتايج انتخابات، قطعي و غيرقابل خدشه است و او آراي اعلام شده براي خود را به مفهوم لزوم پيگيري برخي اظهارات و اقدامات مي‌داند كه حتي بسياري از اصولگرايان، در روزهاي اخير با آن به مخالفت پرداخته‌‌اند.

كيهان
«آشوب در خدمت قدرت طلبي» يادداشت روز روزنامه‌ كيهان به قلم سعدالله زارعي است كه در آن مي‌خوانيد:
«بازشماري آراء دردي را دوا نمي‌كند ما بايد به اصل انتخابات نگاه بيندازيم. انتخابات ايران موقعيتي را فراهم كرد كه در هر صورت به يك زلزله سياسي تبديل مي شد. شما فرض را بر اين بگذاريد كه به جاي دكتر محمود احمدي نژاد، ميرحسين موسوي موفق به كسب اكثريت آراء مي شد، باز هم ايران شاهد وقايعي بود كه اين روزها همه شاهد آن هستند. حالا صحبت بر سر عدم سلامت انتخابات و عدم صلاحيت دستگاه برگزاركننده است اما در آن صورت بحث اين بود كه حالا كه ما راي آورده ايم بايد نظر ما در عرصه سياست‌هاي نظام تامين شود.»

آنچه در اين مقدمه آمد بخشي از ميزگرد كارشناسي است كه سه روز پيش در راديو آمريكا برگزار شده و به تحليل آشوب‌هاي تهران- پس از اعلام نتايج انتخاباتي- پرداخته است اين راديو در تحليل خود از «طراحي آشوب گسترده» در صورت پيروزي يا شكست ميرحسين موسوي خبر مي دهد اين تحليل با آنچه اين روزها در بعضي از خيابان‌هاي تهران مي بينيم، انطباق دارد. عده اي به دنبال آشوبند و گويا اصولاً كاري به اين ندارند كه اين آشوب‌ها چه پيامدهايي را به همراه مي آورد. بعضي از مدعيان اصلاحات كه سوابق ناخوشايندي نيز دارند هم در تحليل به اين جمعبندي رسيده اند كه وقتي آراء مردم به سمت ديگري است و نخبگان نيز از تحرك لازم برخوردار نيستند، استفاده از آشوب طلباني كه ريسك پذيرند و استدلال و منطق نمي دانند تا به تأمل درباره عواقب اقدامات خود بنشينند، مطلوب و شايد «آخرين» گزينه باشد!!

جمهوري اسلامي
«تحليل سياسي هفته» عنوان سرمقاله‌ روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:
انتخابات رياست جمهوري دهم به لحاظ ميزان مشاركت عمومي برگ زرين ديگري در تاريخ انقلاب اسلامي شد زيرا در روز بيست و دوم خرداد مردم با كمال شور و اشتياق و در نهايت متانت و ادب و بدون هيچگونه تنش و ايجاد مشكل امنيتي كه معمولا در روز برگزاري انتخابات در همه كشورهاي جهان ديده مي شود به حوزه‌هاي راي آمده و در صفوف فشرده ساعتها صبورانه ايستادند تا راي خود را در صندوق‌ها بريزند. براستي حضور خردمندانه قانون گرايانه و كريمانه نزديك به چهل ميليون زن و مرد جوان و پير حماسه آفريد كه طبعا شكرانه اين حضور سرافراز بايد رعايت نهايت قانون و برخورد مودبانه و قدرشناسانه با مردم باشد. بزرگترين و مهمترين اقدامي كه مي توان براي شكر نعمت الهي و معجزه حضور حماسي مردم در انتخابات رياست جمهوري دهم انجام داد دانستن قدر اين نعمت است و آن هم به اينست كه از فرصتي كه اين حضور حماسي پديد آورده حداكثر بهره برداري را در جهت تحكيم اعتماد عمومي و پايه‌هاي اقتدار نظام به عمل آيد.

ابتكار
«قدرت نمايي مدني؛ تجربه جديد محيط سياسي ايران» عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار است كه در آن مي‌خوانيد:
هر چند اين روزها، کام ملت ايران، تلخ از حوادثي است که اخيرا روي داده و سرانجام هم به کشته شدن چند نفر منجر شد، اما از دل تجمعات و راهپيمايي‌هاي طرفين در حمايت از نامزد مورد علاقه خود، يک پديده جديد در فضاي سياسي کشور به وجود آمده که البته در ساير کشورهاي جهان و دموکراسي‌ها، امري آشناست. روز دوشنبه، حاميان ميرحسين موسوي، در اعتراض به نتايج انتخابات، يک راهپيمايي خودجوش را از شرق تهران (فردوسي به سمت امام حسين «ع») تا غرب تهران (ميدان آزادي) شکل دادند. آنها در طول راهپيمايي خود، رفتاري آرام و مسالمت آميز داشتند و هر چند با سر دادن شعارهايي خواستار صيانت از آرايشان بودند، اما، در بخش اعظم راهپيمايي خود، شعار”سکوت” سر دادند تا به نوعي تداعي گر فضاي آرامش و جدا کردن حساب خود از اغتشاشگراني باشند که در روز‌هاي گذشته به اموال عمومي آسيب زده‌اند.