دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر آذري: محكوم به فنا هستيم!

سعيد آذري گفت: تا وقتي مديراني كه هيچ تخصصي در ورزش ندارند در راس كار قرار گيرند، با نگاه 50‌ سال پيش فوتبال را اداره كنيم، علم روز دنيا در فوتبال ما جايي نداشته باشد، قشر تحصيلكرده در چرخه مديريتي ورزش و فوتبال ما حضور پيدا نكنند، فوتبال ما پيشرفت نكرده و محكوم به فنا هستيم.

مديرعامل پيشين باشگاه ذوب‌آهن اصفهان در گفت‌وگو با ايسنا، پيرامون حذف تيم ملي فوتبال ايران از راهيابي به جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي گفت: معتقدم تا همين جا هم مديون غيرت و تعصب بازيكنان تيم ملي بوديم كه در مسابقه با كره واقعا مردانه جنگيدند و البته شانس هم با ما يار بود كه گل‌هاي بيشتري از تيم كره دريافت نكرديم. در اين مدت افشين قطبي هم توانست انرژي و روحيه بالايي به تيم تزريق كند اما در واقع هيچ چيزي كه بخواهيم اسم آن را برنامه‌ريزي ناميده تا باعث حركت رو به جلو و پيشرفت تيم ملي شود نه در اين مقطع بلكه پس از جام جهاني 2006 تاكنون در فوتبال ملي ايران نديده‌ايم.

وي افزود: ما حدود دو سال را كه بخاطر مشكلات مديريتي در فوتبال عملا از دست داديم، پس از آن هم برنامه‌ريزي واقعي براي تيم ملي و اصلا فوتبال ملي نداشتيم. اگر شرايط انتخاب سرمربي تيم ملي و اتفاقات و حواشي آن و همچنين حريفان تداركاتي تيم ملي را بررسي كنيم نقطه‌اي نمي‌يابيد كه در آن برنامه مشخصي وجود داشته باشد. مسلما كار كردن در دقيقه 90 هم كه نتيجه‌بخش نيست. جاي تاسف دارد كه تمام هشت مسابقه تيم ملي در مسابقات مقدماتي اخير، همواره با تشنج همراه بود كه خود زاييده عدم برنامه‌ريزي است.

آذري تاكيد كرد: تا وقتي روند كار در فوتبال ما به همين شكل باشد و با ديد 50سال پيش بخواهيم اوضاع فعلي را سپري كنيم، تا وقتي علم روز فوتبال دنيا در برنامه‌ها جايي نداشته باشد، تا وقتي مديران ناتوان، غير ورزشي و كساني كه هيچ تخصصي در ورزش ندارند در راس كار قرار گيرند، تا وقتي قشر تحصيلكرده در چرخه مديريتي ورزش و فوتبال ما حضور پيدا نكند، فوتبال ملي ما تنها با هم‌قسم شدن بازيكنان و انشاا… و ماشاا… پيشرفت نكرده و بدون شك محكوم به فنا هستيم.

وي ادامه داد: بايد قبول كنيم كه كشور ما به لحاظ امكانات مالي، وجود استعدادهاي توانمند و پتانسيل ورزشي بالا، نه تنها قابليت صعود به جام جهاني بلكه مي‌تواند فعاليت بسيار چشمگيري هم در دنيا داشته باشد. اكنون فوتبال ما واقعا نياز به انقلابي بزرگ داشته تا بيش از اين نشان ندهيم كه چه اندازه از غافله برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و بلندمدت كه در ورزش و فوتبال دنيا جريان دارد، عقب هستيم.

مديرعامل پيشين باشگاه ذوب‌آهن گفت: در زمان مديريت باشگاه ذوب‌آهن همواره با برنامه‌ريزي منظم و دقيق و طي كردن يك پروسه 5 ساله، نتيجه‌گيري فوق‌العاده‌اي نه تنها در فوتبال بلكه در ساير رشته‌هاي ورزشي كسب كرديم. بسياري از برنامه‌هاي تيم فوتبال ذوب‌آهن براي حضور در تورنمنت‌ها، برنامه‌هاي تمريني ويژه، بررسي عملكرد بازيكنان و نفراتي كه تصميم به حضورشان در تيم داريم را كميته‌هاي مشخص شده‌اي در باشگاه انجام مي‌دادند اما اينك فدراسيون فوتبال ما كه مهمترين تشكيلات مديريتي در فوتبال كشور است، هيچ نقشي در تدوين اين برنامه‌ها ايفا نكرده و ما حتي شاهد يك برنامه‌ريزي تمريني جدي هم براي تيم ملي نبوديم.

آذري تصريح كرد: بايد قبول كنيم كه اين شكست نه تنها در كارنامه فدراسيون بلكه در تاريخ فوتبال ايران به ثبت رسيد و نشان داد كساني كه تخصص و تجربه لازم را در اين كار ندارند، انرژي كافي را براي فعاليت ثمربخش نيز ندارند و ظاهرا به فكر منافع ورزش كشور نيستند.

وي همچنين با انتقاد از مطبوعات ورزشي نيز خاطرنشان كرد: من تاثير رسانه‌ها و مطبوعات ورزشي را در پيشرفت فوتبال كشور، تيم ملي و باشگاه‌ها بسيار زياد مي‌دانم. در گذشته هم اعلام كردم كه بخش قابل توجهي از پيشرفت تيم فوتبال ذوب‌آهن واقعا مديون رسانه‌ها بود اما بعضا آنها در بهبود شرايط و بهتر شدن اوضاع تيم ملي از بيان واقعيات فوتبال ما و شفاف‌سازي مشكلات، پرهيز كرده و متاسفانه برخي بيشتر به فكر تامين منافع شخصي و فرستادن بازيكنان مدنظرشان به تيم ملي بودند!

آذري تاكيد كرد: اكنون تيم ملي اميد ما بايد پايه و اساس موفقيت‌هاي آتي تيم بزرگسالان در چهار سال آينده باشد و تنها مي‌توانيم اظهار اميدواري كنيم كه رويه‌هاي گذشته و كنوني در فوتبال ما جايي نداشته باشد و برنامه‌ريزي‌هاي دقيق، كارشناسي و بلند مدت كه مطابق با استانداردهاي بين‌المللي فوتبال دنيا باشد، سرلوحه كار برنامه‌هاي فدراسيون قرار گيرد.