دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر تيم ملي خانه خاله نيست

اگر يک نفر پيدا شود که بگويد مربيگري تيم ملي فوتبال برزيل از سمت رياست جمهوري اين کشور سخت تر است شايد برخي ها بگويند که او نه تنها شوخي مي کند بلکه دچار مشکلات رواني نيز شده است. اما خارج از مزاح اين شخص پيدا شده و او کارلوس دونگا مربي کنوني تيم ملي فوتبال برزيل است.

به نوشته وطن امروز؛ او زماني که مربيگري تيم برزيل را بر عهده گرفت با اين ادعا به دشوار بودن وظيفه خود اشاره کرد و کار خود را روز شنبه اين هفته با تمام سختي هايي که وجود داشت انجام داد. برزيل در جام کنفدراسيون ها برابر مصر با نتيجه چهار بر سه پيروز ميدان شد و شانس آورد که کاکا در دقيقه نود آرامش اعصاب خود را حفظ کرد و توانست ضربه پنالتي را با خونسردي به ثمر برساند.

در تيم کارلوس که پس از پايان جام جهاني 2006 آلمان هدايت آن را بر عهده گرفته است ستاره هايي مانند رونالدينيو، آدريانو و رونالدو هيچ حرفي براي گفتن ندارند و حتي اصلاً به تيم دعوت نمي شوند، در عوض نام هايي مانند آلانو، فليپه ملو و لوئيس فابيانو به چشم مي خورند. کارلوس دونگا به بازيکناني مانند کاکا و لوسيو ارزش مي گذارد که به رغم معروفيت کاملاً در خدمت تيم هستند و دچار حاشيه نمي شوند.

کارلوس دونگا در جام جهاني 1994 زماني که برزيل با کاپيتاني او براي چهارمين بار قهرمان جهان شد دوباره سه سال پيش به تيم ملي برگشت و اين زماني بود که برزيل در جام جهاني 2006 آلمان نمايشي خيلي ضعيف داشت و هيچ يک از ستاره هاي اين تيم اصلاً در خدمت تيم نبودند و هر کس فقط ساز خود را مي زد.

کارلوس دونگا که در سال هاي بازي اش در اروپا از جمله در تيم فلورنس ايتاليا و اشتوتگارت آلمان بازي کرده است هنگام بازي آن گونه محکم و بااستقامت ظاهر مي شد که تماشاگر فکر نمي کرد او از کشور برزيل مي آيد.

او هنگام تحويل گرفتن پست خود به خبرنگاران گفت؛ «نسل ما نشان داد يک تيم چگونه مي تواند قهرمان جهان شود. استعداد به تنهايي کافي نيست. بازيکنان من بايد از همان دقيقه که وارد زمين مي شوند در خدمت تيم باشند.» در ادامه گفت وگو با کارلوس دونگا را مي خوانيد.

– تيم ملي برزيل در مقابل مصر چندان خوب بازي نکرد. دليل آن چه بود؟

بازيکنان ما خيلي خسته بودند. در طول دو هفته گذشته دو بازي خيلي سخت برابر اروگوئه و پاراگوئه در بازي هاي مقدماتي جام جهاني 2010 آفريقا داشتيم. از سوي ديگر بايد در نظر بگيريم که اکثر بازيکنان تا چند هفته پيش فصل سختي را در ليگ هاي اروپايي سپري کرده بودند ولي خب حريف ما کم تيمي نبود. مصر هم هر چه باشد قهرمان آفريقا است و ستاره هاي بزرگي از جمله محمد زيدان را در اختيار دارد که در برابر ما خيلي عالي بازي کرد و دو گل را به ثمر رساند.

-شما به چه علت ديه گو را که از برمن به يوونتوس ملحق شده دعوت نکرده ايد. هر چه باشد او در باشگاه برمن يک فصل خيلي عالي را سپري کرده بود؟

او بازيکن خيلي خوبي است اما اين فاکتور فقط کافي نيست. من تاکنون ديه گو را دو بار به تيم ملي هنگام جام ملت هاي امريکاي جنوبي در سال 2007 و المپيک پکن دعوت کرده بودم ولي او نمايش دلسردکننده يي داشت. او بايد سعي کند از حرکات انفرادي خود بکاهد و بيشتر در خدمت تيم باشد.

-امروز بايد برابر امريکا ظاهر شويد.

بازي سختي خواهد بود هر چند آنها برابر ايتاليا با نتيجه سه – يک شکست خوردند. اما تيم خيلي خوبي هستند و به همين دليل با انگيزه خيلي زياد وارد زمين خواهند شد. ما بايد از همان دقيقه اول حسابي مراقب باشيم.

-پس از جام جهاني سمت مربيگري برزيل را برعهده گرفتيد. علت اين تصميم چه بود؟

مشکل برزيل طرز فکر غلط و نداشتن نيروي غالب بود. اين تفکر که بازي را از قبل بردي و پيروز شدي بزرگ ترين مشکل بود. اما به عنوان بازيکن بايد در نظر داشته باشيد زماني پيروز مي شويد که با تمام وجود تلاش کنيد.

-آيا شما از زمان بازي خود در تيم اشتوتگارت در بوندس ليگا از 1993 تا 1995 چيزي ياد گرفته ايد؟

ديسيپلين؛ سيستمي که در اروپا به ويژه در آلمان وجود دارد مي خواهم در برزيل پياده کنم. در برزيل به اندازه کافي استعداد وجود دارد. اما تنها اين کافي نيست. بايد بتوانيد از لحاظ استراتژيک پست خود را حفظ کنيد. البته بازيکنان در برزيل به اين عادت ندارند. ما بر اين تصور بوده ايم که سامبا اين رقص زيباي برزيلي هميشه خيلي سريع و انفرادي اجرا مي شود. ولي خب هيچ نوع موسيقي در جهان نمي تواند هميشه محبوب باشد بدون آنکه بخواهد موج تغييرات و به روز شدن را در خود بپذيرد.

-مردم در برزيل هنوز انتظار «jogo bonito» يعني فوتبال زيبا را دارند. آيا اين توقع درست است يا خير؟

همه مي خواهند زيبا بازي کنند اما مهم اين است که برنده شوي. آنهايي که خوب بازي مي کنند اکثراً نيز برنده مي شوند. اما بهتر است خود را گول نزنيم. اين تصورات خيلي آرماني و فلسفي است. تمام کساني که در مورد فوتبال زيبا نوشته و از آن حرف مي زنند آيا خود آنها شخصاً آن را انجام داده اند. آنها حرف از ساختن قصر مي زنند ولي در زندگي خود هنوز يک لانه سگ نيز نساخته اند،،

-آيا در نظر شما jogo bonito فقط يک خيال است؟

دوباره بگويم در آخر کسي برنده مي شود که بهتر بازي کند و نتيجه بگيرد. مردم فکر مي کنند بهترين بازيکن کسي است که زيباترين دريبل ممکن را انجام دهد. من با همکارم جورجينيو چند روز پيش در يک کنفرانس فيفا فيلم پنج تا شش بازي را نگاه کرديم. يک دريبل يک گل، يک دريبل يک گل، يک دريبل يک گل به اين مي گويند يک فوتبال زيبا. کيفيت همراه با هدفمندي. فقط مهم اين است؛ اينکه بازي درست و خوب انجام دهيم. تو نياز به کساني داري که خود را قرباني سيستم کنند.