دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر دوئل فرعون و سزار

دوشنبه گذشته فراعنه با وجود آتش‌بازی تاریخی‌شان در مقابل مردان سامبا، با پنالتی دیرهنگام کاکا 3-4 شکست خوردند و حالا مصری‌ها با همه شایستگی‌هایشان در آستانه حذف از جام کنفدراسیون‌ها قرار گرفته‌اند، چون آتزوری، مدافع عنوان قهرمانی جهان، آماده‌تر از آن است که تصور می‌شد.

به نوشته وطن امروز؛ مصر برای زنده نگاه داشتن امیدهایش برای صعود به نیمه‌نهایی جام‌جهانی کوچک باید امروز هرطور شده از پس ایتالیای لیپی برآید.

لاجوردی‌ها کارشان را با پیروزی 1-3 مقابل ایالات متحده آغاز کردند. مهم‌تر آنکه ایتالیا در چهار بازی اخیرش در قاره سیاه شکست‌ناپذیر بوده است و علاوه بر این آمیگوها نوعی حساسیت تاریخی به قاره سیاه زیر پاشنه چکمه‌شان دارند، حساسیتی که نشانه‌های آن از عصر شکوه امپراتوری رم در زمان ژولیوس ‌سزار تا ماجراجویی‌های موسولینی، دیکتاتور فاشیست قرن بیستم هویداست.

دیدار امروز دو تیم در الیس پارک ژوهانسبورگ نه‌تنها رویارویی تاریخ و فوتبال را معنا می‌کند بلکه در تاریخچه نه‌چندان طولانی جام کنفدراسیون‌ها نیز اهمیتی ویژه دارد چرا که این صدمین مسابقه تاریخ این رقابت‌هاست.

دوئل تاريخي
آخرین رویارویی دو تمدن به یادگار مانده از فراعنه و سزارها در مستطیل سبز به 55 سال پیش بازمی‌گردد و به همین دلیل نمی‌توان بر پایه تجربیات فراموش شده آن دیدار روزهای دور درباره مصاف امروز ایتالیا- مصر دست به پیش‌بینی زد.

نمی‌توان درباره قدرت مصر لب فروبست چون مردان سرزمین اهرام فاتح سه دوره اخیر جام ملت‌های آفریقا بوده‌اند اما در عین حال باید به این نکته اشاره کرد که مصری‌ها در چارچوب رقابت‌های جام‌جهانی از این اقتدار بی‌بهره بوده‌اند.

مصر در سال‌های اخیر برای رسیدن به یکی از پنج سهمیه قاره سیاه تقلای بسیاری کرده و ناکام مانده،‌ حتی حالا که آنها در یکی از گروه‌های پنج‌گانه مقدماتی جام‌جهانی در آفریقا قعرنشین هستند و کابوس شکست هفته پیش مقابل الجزایر هنوز آنها را رها نمی‌کند.

آتزوری و لیپی حتما با تماشای مسابقه برزیل- مصر پی به قدرت رقیب خود برده‌اند و برای ادامه افتخارآفرینی در نخستین حضورشان در جام کنفدراسیون‌ها، مصر را دست‌کم نخواهند گرفت.طبیعتا دوئل بزرگ ایتالیا- مصر امروز بین بانفوذترین و بزرگ‌ترین مردان فنی دو کشور است. مارچلو لیپی و حسن شهاتا.هر دوی آنها پیش از این بارها قدرت رهبری شان را به رخ کشیده‌اند. مثلا حسن شهاتا در دیدار آغازین مقابل برزیل از دقیقه 50 بال راست خود «احمد عید» را به زمین فرستاد و درست از همان لحظه بود که مصری‌ها، ستاره‌های مولتی‌میلیونی سامبا را برای دقایقی طولانی در حسرت مالکیت توپ گذاشتند.

با آن تعویض، مصر تا آستانه شگفتی‌سازی مقابل برزیل هم پیش رفت. همان روز مارچلو لیپی در حالی که تیمش مقابل آمریکا به مشکل خورده بود، جوزپه روسی را به عنوان یک الکترون آزاد وارد فعل و انفعالات درون زمین کرد تا با حمایت ریکاردو مونتولیوو و دانیله دروسی، دو هافبک میانی آتزوری، جریان بازی کاملا برگردد و ایتالیا با دو گل روسی پیروزی 1-3 مقابل یانکی‌ها را جشن بگیرد.

نگاه به عقب
اما در آن مسابقه تاریخی که وصفش رفت یک نتیجه یکطرفه به سود آتزوری به ثبت رسیده بود. در حالی که دو تیم نخستین مصاف‌هایشان را در چارچوب مراحل مقدماتی جام‌های جهانی 1934 و 38 (که ایتالیا در هر دو جام قهرمان شد) تجربه کرده بودند پس از جنگ دوم جهانی هم یک‌بار دیگر در مقدماتی جام جهانی 1954 سوییس با هم رودررو شدند.ایتالیا در گروه 9 مقدماتی تنها با یک تیم دیگر یعنی مصر قرار گرفت. ایتالیا در بازی رفت که 13 نوامبر 1953 برگزار شد 1-‌2 به پیروزی رسید که این به آتزوری اجازه داد با اعتماد به نفس زیاد در دیدار برگشت در ورزشگاه سن‌سیرو حاضر شود. با وجود گل دقیقه اول «اگیستو پاندو لفینی» مصری‌ها در دقیقه 32 کار را به تساوی کشیدند اما این گل مانع از توفان دقایق بعد ایتالیایی‌ها نشد و آنها در پایان روز 24 ژانویه 1954 پیروزی 1-5 را مقابل فراعنه ثبت کردند.

آمار
12؛ این تعداد بازیکنانی است که همراه مارچلو لیپی فتح برلین 2006 را در خاطر دارند که 9 تن از آنها در دیدار نخست مقابل آمریکا به میدان رفتند.

آیا می‌دانستید؟
از میان تمام تیم‌های حاضر در جام کنفدراسیون‌های 2009 آفریقای جنوبی، مصر صاحب بیشترین تعداد بازیکنانی است که در باشگاه‌های بومی توپ می‌زنند. تنها لژیونر‌های فراعنه، حسام آل حدادی (سیون سوییس)، حسنی عبدربه (الاهلی امارات)، محمد زیدان (دورتموند) و محمد شاوکی (میدلزبورو) هستند.

آنها چه می‌گویند؟
«نخستین‌ بازی، نشان داد که ما فقط میهمان رقابت‌ها نیستیم. ما روح جنگندگی‌مان را نشان دادیم و با وجود شکست، من از عملکردمان راضی‌ام. بازی دوم مقابل ایتالیا هم آسان نخواهد بود و حتی سخت‌تر از بازی اول است ولی به هر حال ما به زمین می‌رویم تا بهترین فوتبال را به نمایش بگذاریم». – احمدحسن، کاپیتان مصر و رکورد‌دار بازی ملی با 155 مسابقه.
«تیم من از بازیکنانی تشکیل شده که روی کمک به تیم متمرکز شده‌اند. این به ما کمک می‌کند، بر هر مشکلی در زمین مسابقه غلبه کنیم. اساس موفقیت ما در مقابل آمریکا آرامش و خودباوری‌مان بود. من مطمئن هستم که این کیفیت در ادامه تورنمنت به یاری‌مان خواهد آمد، بویژه از بازی مقابل مصر». – مارچلو لیپی، سرمربی ایتالیا.