دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر قیمت نفت از 72 دلار در هر بشکه گذشت

بهای جهانی نفت امروز با 82 سنت افزایش، به 19/72 دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش شبکه ایران، قیمت جهانی نفت درحالی که طی هفته گذشته بازار پرنوسانی را پشت سر گذاشت که در محدوده 70 دلار در هر بشکه بود اما در روز چهارشنبه قیمت نفت سبک امریکا روندی نزولی را طی کرد و حتی به زیر 70 دلار در هر بشکه رسید اما بلافاصله این رقم تغییر کرد و روند صعودی قیمت نفت از سرگرفته شد.

بر اساس گزارش بازار مبادلات نیویورک(نایمکس)، قیمت نفت سبک امریکا در روز جمعه با افزایش 82 سنتی نسبت به روز قبل از آن مواجه شد و به بشکه ای 19/72 دلار رسید. هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این روز با 77 سنت افزایش به 83/71 دلار رسید.

بر اساس گزارش دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان که متوسط قیمت 12 نفت کشورهای عضو آن است با افزایش 91 سنتی در روز پنجشنبه مواجه شد و رقم بشکه ای 28/70 دلار را ثبت کرد.

موثربودن کاهش تولید اوپک بر افزایش قیمت نفت
به گفته کارشناس ارشد اقتصاد انرژی شرکت بریتیش پترولیوم، افزایش نسبی قیمت نفت طی روزهای اخیر نشان دهنده تاثیر کاهش تولید اوپک بر بازار جهانی نفت بوده است.

“مارک فینلی” معتقد است کاهش سقف تولید اوپک بر افزایش قیمت نفت موثر بوده چرا که این مساله کاملا روشن و محسوس است که اوپک پایبندی زیادی به تعهدات کاهش تولید داشته است. با توجه به افزایش رشد اقتصادی جهان، تقاضای انرژی نیز به ثبات نزدیک شده است.

قیمت کنونی نفت به دوبرابر قیمت در ماه فوریه رسیده است. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که افزایش قیمت نفت به علت نگرانی از رشد نرخ تورم و کاهش ارزش دلار آمریکا بوده است.

به گفته فینلی، بحران اقتصادی و مالی جهان تاثیر زیادی بر کاهش تقاضای انرژی آمریکا و سایر کشورهای توسعه یافته داشته و این مساله بر قیمت جهانی نفت کاملا منعکس شده است.
این کارشناس حوزه انرژی می گوید: به نظر من قیمت نفت در کوتاه مدت همچنان با نوسانات زیادی روبرو خواهد شد ولی در میان مدت کاهش تولید اوپک و رشد و رونق اقتصاد جهانی موجب برقراری ثبات در بازار انرژی خواهد شد.

قیمت نفت اوپک در محدوده 70 دلار
بهای سبد نفتی اوپک روز گذشته (28 خرداد ماه) با 91 سنت افزایش نسبت به روز قبل از آن، به بشکه ای 70 دلار و 28 سنت رسید.

براساس اعلام دبیرخانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، بهای سبد نفتی این سازمان روز چهارشنبه گذشته (27 خرداد ماه) هر بشکه 69 دلار و 37 سنت بود.

سبد نفت خام اوپک در بردارنده 12 نوع نفت خام اعضای این سازمان، شامل مخلوط الجزایر، گریسول آنگولا، اورینته اکوادور، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، اس ‌سیدر لیبی، سبک «بونی» نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان سعودی، موربان امارات و بی.سی.اف 17 ونزوئلا است.

قیمت هایی که طی چند روز گذشته از سوی دبیرخانه اوپک در مورد نفت اعضای این سازمان ارائه شده در نزدیکی های 70 دلار در هر بشکه در نوسان بوده است. این در حالی است که برخی اعضا اوپک قیمتهای نزدیک به 70 دلار را نشانی از بهبود شزایط اقتصاد جهانی بیان و این قیمتها را برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مثبت می دانند.

رئیس اوپک: بهای کنونی نفت رضایتبخش است

“خوزه ماریا بوتولهو دی واسکنسیلوس” ، رئیس اوپک معتقد است که نفت 70 دلاری برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان این انرژی پرمصرف قابل قبول و رضایتبخش است.

وی که وزیر نفت آنگولا نیز هست، روز گذشته (پنجشنبه 28 خردادماه) افزایش بهای نفت را نشانه مثبتی برای اقتصاد جهانی دانسته و گفته است: اگر قیمت نفت در سطوح کنونی باقی بماند و میزان ذخیره سازی های نفت کشورهای صنعتی نیز بیش از انتظار اعضا باشد، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیازی به اقدامی برای کاهش یا افزایش میزان تولید خود در سال جاری میلادی نمی بیند.

به دنبال اجرای تصمیم اوپک برای کاهش میزان بی سابقه تولید خود در پاسخ به کاهش 100 دلاری بهای آن در نیمه دوم سال 2008، قیمت نفت خام پایه بورس نیویورک در سال جاری میلادی بیش از 60 درصد افزایش یافته است.

رئیس اوپک گفته که احتمالا برای تجدید نظر و افزایش سهمیه تولید نفت خود با اعضای این سازمان گفت و گو کند. سهمیه هدف برای آنگولا هم اکنون یک میلیون و 656 هزار بشکه در روز است.

ذخایر طلای ایران، بیش از 82 میلیارد دلار

واحد اطلاعات اکونومیست در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ذخایر ایران به جز طلا در سال جاری کاهش بیش از 14 میلیارد دلاری خواهد داشت.

در گزارش ماه می اکونومیست، بدون تغییر پیش‌بینی قبلی، میزان ذخایر ایران به جز طلا در سال گذشته 96 میلیارد و 309 میلیون دلار برآورد و پیش‌بینی شده که این میزان با 14 میلیارد و 250 میلیون دلار کاهش در سال جاری به 82 میلیارد و 59 میلیون دلار برسد.

براساس این گزارش، در سال گذشته کشور شاهد بیشترین میزان ذخایر خارجی خود بود و طی سال جاری و سال آینده میزان این ذخایر روند نزولی به خود خواهند گرفت.

اکونومیست عنوان کرده است که در سال 89 ذخایر ایران به جز طلا با ثبت رقم 77 میلیارد و 809 میلیون دلار، کاهش چهار میلیارد و 250 میلیون دلاری نسبت به سال جاری خواهد داشت.

همچنین پیش‌بینی شده است که در سال 1390 افزایش یک میلیارد و 500 میلیون دلاری، ذخایر ایران به جز طلا را به 79 میلیارد و 309 میلیون دلار خواهد رساند.

در سال 1391 ذخایر به جز طلای کشور معادل 81 میلیارد و 809 میلیون دلار خواهد بود که با دو میلیارد و 500 میلیون دلار افزایش این شاخص در سال 1392 به 84 میلیارد و 309 میلیون دلار خواهد رسید.