دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر مسوولان كنار بروند و صندلي را به افراد توانمند بسپارند

كارشناس ورزش گفت: مدير پهلوان كسي است كه در اين شرايط مسووليت شكست را بپذيرد و به مردم بگويد شرمنده‌ام و قدرت را به دست افراد توانمند بسپارد.

عليرضا اسدي سرپرست اسبق تيم ملي اميد در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن ابراز تاسف از عدم راهيابي تيم فوتبال ايران به جام جهاني، خاطرنشان كرد: به اين موضوع از دو ديدگاه مي‌توان نگاه كرد. يكي بحث مديريت انفعالي نتيجه گراست و دومي نگاه ممتد برنامه دار است. وقتي ما نگاه‌مان به مديريت انفعالي است نتيجه همين مي‌شود. ما فقط بازيكنان را جمع مي‌كنيم و صرفا با پرداخت هزينه‌هاي كلان مي‌خواهيم موفق شويم. حالا فضاي سياسي كشور باعث شده فشاري كه اين حذف شدن مي‌آورد به چشم نيايد. اما اين شكست حاصل مديريت غلط است.

اسدي تاكيد كرد: هدف از برگزاري مسابقات داخل كشور چيست؟ آيا خروجي اين مسابقات نبايد تيم‌هاي ملي قوي باشد كه از منافع ما در مسابقات جهاني دفاع ‌كند. حاصل همه‌ي تلاش‌ها و هزينه‌ها در عرصه ورزشي يك خروجي است به نام تيم ملي كه عصاره كار تمام ورزش ايران است كه بايد از منافع ايران در مجامع بين‌المللي دفاع كند. حالا شما ببينيد باعدم وجود برنامه‌ريزي، تعويض مديران و اختلاف نظرها چه نتيجه‌اي گرفته‌ايم. حاصل اين‌ها شد يك تيم دست و پا شكسته كه بايد در لحظات آخر به دنبال برد و باخت ديگران باشيم براي صعود خودمان. اين عوامل ما را تا چهار سال ديگر از حضور در يك صحنه بين‌المللي حذف كرد كه مي‌توانيم پيام انقلاب را با آن حضور به دنيا منتقل كنيم. اگر ما ادعا مي‌كنيم كه يك نظام اسلامي داريم بايد در تمام برنامه‌ها و حتي در ورزش اين مهم را تداعي بخشيم.

اسدي افزود: حالا فوتبال ايران با همه توانمندي‌هايي كه دارد به كجا رسيده است، جايگاه خود را به علت عدم سرمايه‌گذاري درست از دست داديم و در اين شرايط چه كسي پاسخگو است؟ مربي تيم، بازيكنان، فدراسيون؟ چه كسي؟ گاهي ما زحمت خودمان را مي‌كشيم اما توان تيم از رقبا كمتر است اما آيا توان ايران از عربستان و كره‌شمالي كمتر است؟ آيا ما از اين كشورها ضعيف‌تريم؟ وقتي مي‌گويند من مسووليت را به عهده مي‌گيرم يعني من از مردم شرمسارم! يعني قدرت دفاع از جايگاه ايران را نداشتم و بايد هزينه بدهم. اولين هزينه منطقي استعفا است، بايد استعفا بدهند و صندلي را به كسي كه لياقت دارد بسپارند. اما آيا حالا مديران ما به اين صورت برخورد مي‌كنند؟

سرپرست اسبق تيم ملي اميد گفت: اكنون همه به دنبال مقصر مي‌گردند و در آخر چهار بازيكن و سه مربي را كنار مي‌زنند و به چند كارشناس هم مي‌گويند كه مربي را بكوبد. با اين كارها كه مشكل حل نمي‌شود، ما در كشور مدير پهلوان نداريم، پهلواني اين نيست كه كشتي بگيريم. پهلواني يعني قبول مسووليت باخت. يعني اين كه صندلي قدرت را به كسي بدهيم كه بتواند از منافع ملي دفاع كند. مسوولي كه مسووليت به اين واضحي را نمي‌پذيرد چه مسوولي است، حالا بخواهيم بازي تداركاتي، پزشك و سرپرست و تغذيه را مقصر بدانيم! اين‌ها مشكل واقعي نيستند.

وي ادامه داد: از همين حالا بايد براي چهار سال ديگر برنامه ريزي كنيم، آسمان كه به زمين نيامده است. اما مرد عمل كسي است كه حاضر است در مقابل اين شكست هزينه بپردازد. در اين روزها همه موبايل‌ها خاموش مي‌شود، اگر اين باخت باعث بيداري شود شايد بزرگترين نعمت باشد. اگر عادت كنيم درست هزينه كنيم كسي جرات نمي‌كند در جايي كه مال او نيست بنشيند.

وي با ابراز تاسف از نتيجه به دست آمده گفت: تيم ما از حضور در جام جهاني باز ماند، درحالي كه اگر هزينه‌ها را درست پوشش مي‌داديم نگاه دنيا مي‌توانست به ما باشد. خصران اقتصادي و فرهنگي را چه كسي پاسخگو است. حضور ايران در اين شرايط حتي در عرصه سياسي هم به نفع ايران بود. چه كسي تاوان اين زيان‌ها را مي‌پردازد. ما از ميدان دور مانديم و بايد چهار سال ديگر صبر كنيم. در اين شرايط بايد افراد شايسته را نه بر مبناي رفاقت و نظام سياسي بلكه براساس توانمندي برگزينيم.

بازيكن اسبق تيم ملي “تعليق” را در ناكامي‌ها فوتبال موثر دانست وخاطرنشان كرد: علت تعليق دخالت دولت در ساختار غيردولتي بود و سازمان‌هاي بين المللي ورزش اين را قبول نمي‌كنند. نمي‌شود اساس‌نامه دولتي باشد و مديريت خصوصي. تا زماني كه دوستانه و با يك خردمنطقي و از سليقه هاي متفاوت استفاده نكنيم وضع همين است. تا زماني كه شايسته سالاري ايجاد نكنيم، تنگ‌نظري را كنار نگذاريم و با كج‌سليقگي در انتخاب نيروها فرصت‌ها را از دست بدهيم نبايد انتظار موفقيت داشته باشيم.

وي تاكيد كرد: دولت بايد كار نظارتي داشته باشد نه راهبردي. اصلا دولت نبايد وارد نظام اجرايي شود، در حالي كه حالا بيشتر مديران دولتي، دو شغله هاي سياسي‌اند.