دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر هتل کافي نداريم

هماهنگ کننده سازماني که اوکراين را براي ميزباني رقابتهاي جام ملتهاي اروپا در سال 2012 به همراه لهستان آماده مي کند، به مشکلاتي که اين کشور در مورد انجام سرمايه گذاريهاي لازم براي اين تورنمنت با آنها روبه رو شده، اعتراف کرده است.

به نوشته قدس؛ اين طور که پيداست بحران اقتصادي حال حاضر جهان باعث شده سرمايه گذاريهاي پيش بيني شده در بسياري از بخشها متوقف شوند و مشکلاتي عمده را براي اوکراين در راه آماده سازي اين کشور براي ميزباني دوره بعدي جام ملتهاي اروپا فراهم کنند.

اليا چولياک در اين باره اعلام کرده که مهمترين مسأله نگران کننده اين است که هتلهاي بايد از بخشهاي خصوصي تأمين شوند. پيش از بحران اقتصادي، چنين مشکلي وجود نداشت.
اوکراين بايد 72 هتل لوکس و مجلل براي جلب رضايت يوفا در اين مدت بسازد تا بتواند با شاخصه هاي تعيين شده از سوي اتحاديه فوتبال اروپا خود را تطبيق دهد.

چولياک گفته، بعيد مي داند سرمايه گذاران بخش خصوصي بتوانند پول لازم را براي ساخت 1500 اتاق در هتلهاي 5 ستاره که در شهرهاي «دونتسک» و «خارکف» نياز است، تهيه کنند. اوکراين که در سه ماهه اول سال با کسري بودجه 20 درصدي مواجه بوده، جزو کشورهايي است که درآستانه ورشکستگي قرار گرفته اند.

«کيف» سرمايه گذاريهايي معادل 15 ميليارد يورو براي رقابتهاي يورو 2012 پيش بيني کرده بود که قرار بود 10 ميليارد آن از سوي بخش خصوصي تأمين شود.

به اعتقاد چولياک، سرمايه گذاريها براي ساخت هتلها بايد تا 2 ميليارد يورو برسند و اين درحالي است که 750 ميليون يورو هم براي ساخت تجهيزات ورزشي نياز خواهد بود.

هماهنگ کننده اوکرايني علاوه بر اين به مشکلاتي که در پروسه مدرن ساختن پايانه هاي هوايي ايجاد شده و آنها هم به عهده بخش خصوصي است، اشاره کرد و گفت: ما همچنان معتقديم که رقابتهاي يورو 2012 فرصتي مناسب براي مدرن کردن کشور و توسعه تجهيزات داخلي ما خواهد بود.اوکراين تا سي ام نوامبر آينده فرصت دارد تا خود را با استانداردهاي تعريف شده از سوي کميته اجرايي يوفا تطبيق دهد.

اين کميته تاکنون چهارشهر لهستان و کيف را براي ميزباني مسابقات برگزيده و براي شهرهاي لئوپولي، دونتسک و خارکف خواستار ضمانتهاي بيشتري شده است. اين درحالي است که يوليا تيموشنکو نخست وزير اين کشوردر آخرين جلسه شوراي وزيران تضمين کرده که مقدمات آماده سازي اين کشور براي ميزباني رقابتهاي يورو 2012 بخوبي پيش مي روند و هيچ مشکلي در اين راه وجود ندارد. تيموشنکو گفت: قاطعانه مي گويم که همه چيز خوب پيش مي رود و ما همه ديدارهايي را که قرار است در شهرهاي اوکرايني برگزار شوند، ميزباني خواهيم کرد.

ميشل پلاتيني، رئيس يوفا اخيراً اعلام کرده که اوکراين با مشکلات عمده اي براي ساخت تجهيزات ورزشي روبه رو شده و حل آنها خيلي آسان به نظر نمي رسد و اظهارات چولياک هم در خصوص همين موضع گيري پلاتيني مطرح شده بودند. اما نخست وزير اوکراين ادعايي متفاوت دارد. اين مشکلات حتي زماني که يوفا اين کشور را همراه لهستان ميزبان دوره بعدي رقابتهاي يورو 2012 معرفي کرده بود، وجود داشتند و تا امروز راهي براي حل آنها پيدا نشده است.

بحران اقتصادي کنوني ضربه مهلکي به اقتصاد اين کشور وارد کرده و اگر اوکراين تا سي ام نوامبر آينده نتواند نظر مساعد يوفا را در شهرهايي که نام برده شد، جلب کند، لهستان بايد به تنهايي ميزبان بخش عمده اي از ديدارهاي جام ملتهاي اروپا در دوره بعدي باشد.