دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر ويمبلدون مال من است

فدرر در فهرست افرادي که به عنوان رقباي اصلي خود آورده، علاوه بر رافائل نادال، اندي موراي را هم نام برده است. او همچنين به اندي راديک و رابين سادرلينگ که به امپراتوري رافائل نادال که 31 بازي متوالي را بدون شکست در رولند گروس فرانسه گذرانده بود ، پايان داد هم اشاره کرده است: من هم تجربه زيادي دارم و هم از نظر رواني به کسب اين موفقيت نزديک شده ام و اين قابليت را دارم که مسابقات ويمبلدون زيادي را فتح کنم، اما دوست دارم که امسال حتماً قهرمان اين رقابتها باشم.

راجر فدرر پس از اينکه ماه گذشته سرانجام در رقابتهاي رولند گروس پيروز شد، روي زمين نشست و اشک ريخت.

مرد سابق شماره يک جهان بار ديگر شهرت و محبوبيت قبلي را به دست آورده بود و بخوبي بار اولي که قهرمان يک مسابقه بزرگ شده و اشک ريخته بود، به ياد مي آورد.

فدرر زماني که 19 سال داشت، در تاريخ دوم جولاي 2001 در فينال ويمبلدون- رقابتي که براي او بيش از ديگر مسابقات اهميت دارد – مقابل پيت سمپراس 29 ساله اي که براي فتح هشتمين جام ويمبلدون خود به زمين مسابقه آمده بود، به مبازره پرداخت و او را مغلوب کرد.

او در آن زمان گفته بود: زماني که به عنوان يک تنيسور حرفه اي شناخته نشده بودم پس از هر مسابقه اي که شکست مي خوردم اشک مي ريختم، اما چنين کاري به اين خاطر نبود که فکر مي کردم آخر دنيا رسيده، براي اينکه واقعاً اين گونه هم نبود و تنيس همه چيز نيست. اما طبيعي است که خيلي ها مي توانند اين حس را کنترل کنند و بعضي ديگر نمي توانند. اما اشک ريختن پس از پيروزي در يک مسابقه درست از زماني که مقابل پيت سمپراس پيروز شدم برايم اتفاق افتاد.

از آن تاريخ به بعد، فدرر در بيشتر گرند اسلم هاي دنيا به مرحله نيمه نهايي رسيده و تاکنون تمام جامهاي بزرگ را بالاي سرش نگه داشته است. اکنون هشت سال پس از اولين پيروزي مهم فدرر، در حالي که مسابقات ويمبلدون از روز دوشنبه آغاز مي شوند، او به انگليس رفته تا رکورد افسانه اي پيت سمپراس – که 14 جام قهرماني در گرند اسلم است – را بشکند.

فدرر اين بار يک سال پس از شکست مقابل رافائل نادال در فينال ويمبلدون در طولاني ترين مسابقه تاريخ اين جام که 4 ساعت و 48 دقيقه به طول انجاميد، براي فتح ششمين جام ويمبلدون خود به اين رقابتها پا گذاشته است.

او با خنده مي گويد: وقتي دوباره به زمين چمن مي روي، سعي مي کني خودت و ذهنت را با قالب و شکل ساختاري آن وفق بدهي. من مي دانم چگونه خودم را به خوبي با اين شرايط هماهنگ کنم و لذت ببرم. انگليس را دوست دارم و به همين خاطر پس از چند ساعت احساس مي کنم در کشور خودم هستم.

برابر شدن تعداد قهرماني هاي فدرر در رقابتهاي گرند اسلم با رکورد سمپراس در طي اين سالها و با پيروزي ماه گذشته او در فينال مسابقات فرانسه، جايي که هيچ وقت نتوانسته بود اين عنوان را کسب کند- تلاش عالي و شايسته او را در راه رسيدن به هدفش نشان مي دهد. اگر فدرر با به دست آوردن جام ويمبلدون امسال بتواند از سمپراس پيشي بگيرد، نشان مي دهد که در حقييقت تلاشهاي او در اين راه در خور تقدير است.

زماني که چند هفته پيش راجر فدرر فينال رولند گروس را فتح کرد، پيت سمپراس گفته بود از او انتظار دارد پانزدهمين قهرماني گرند اسلم خود را در ويمبلدون به دست بياورد. بسياري از تنيسورهاي مطرح امروز دنيا اعتقاد دارند که راجر سعي دارد شهرت و برتري خود را در ويمبلدون مجدداً کسب کند.
«ليتون هويت» قهرمان سال 2002 مي گويد: راجر سعي مي کند بار ديگر شماره يک بودن خود را به دست بياورد و همه رقبا تلاش خواهند کرد براي شکست دادن او وارد زمين شوند. براي راجر فدرر يک مسأله ديگر هم وجود دارد و آن اين است که او مي خواهد شاهکار بزرگ رافائل نادال در سال 2008 که در طول يک فصل هم رولند گروس را در فرانسه و هم ويمبلدون را در انگليس فتح کرده بود، به دست آورد، تکرار کند. اين کاري است که از زمان بيون بورگ در سال 1980 کسي نتوانسته بود آن را تکرار کند و نادال به اين افتخار رسيد.

همچنين اگر او ويمبلدون امسال را فتح کند، دوباره به مرد شماره يک دنيا تبديل خواهد شد و با توجه به مصدوميت رافائل نادال اين موضوع خيلي دور از ذهن نيست. هرچند که راجر گفته، خيلي نگران اين موضوع نيست. در حال حاضر فدرر تمام تمرکز خود را بر روي اضافه کردن تعداد قهرمانيهاي خود گذاشته است. مسأله اي که با پيروزي او در فينال فرانسه بسيار پررنگتر از هميشه شده و حالا نوبت ويمبلدون رسيده است.

فدرر که همسرش تابستان امسال فرزندي به نام «لولين» را به دنيا خواهد آورد، مي گويد : من در حال حاضر با موفقيتهايي که داشتم، احساس رضايت مي کنم و همچنين سعي مي کنم به هدفي که دارم و سال پيش خيلي به آن نزديک شده بودم، دست يابم. بدون هيچ بي احترامي نسبت به ديگر تنيسورها مي گويم که گمان مي کنم امسال شکست دادن من سخت خواهد بود.