دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر استفاده از GPRS و MMS امكانپذير نيست

سيستم ارسال پيامك سرانجام عصر روز چهارشنبه دهم تيرماه وصل شد اما به گفته مشتركان ارسال پيامك در سه روز گذشته همچنان با مشكلات و اختلالاتي روبه‌رو بوده و استفاده از سرويس GPRS و MMS هم امكانپذير نيست. از سويي اختلالات شبكه تلفن همراه نيز هم‌چنان ادامه دارد و اين موضوع مشتركان را با مشكلاتي روبه‌رو كرده است اما به گفته مسوولان مخابرات وجود چنين اختلالاتي طبيعي بوده و برطرف خواهند شد.

به گزارش ايسنا، پس از وصل مجدد شبكه پيامك برخي مشتركان با انبوه پيامك‌هايي مواجه شدند كه چندين بار برايشان ارسال شد، تا جايي كه اين پرسش ازسوي ربخي از رسانه‌ها مطرح شد كه آيا اين رويداد اقدامي براي جبران خسارت مالي است كه طي چند هفته گذشته تحمل شده و مي ـواند نوعي درآمدزايي باشد؟ اما مدير روابط عمومي شركت مخابرات ايران با رد اين موضوع گفت: مسلم است كه شبكه به صورت خودكار اين كار را انجام مي‌دهد.

داوود زارعيان درباره اينكه آيا مشترك ارسال كننده از بابت ارسال شدن چندباره پيام هزينه متحمل خواهد شد، تاكيد كرد: اگر مشتركي پيام خود را با فرض اين كه اين پيام ارسال نشده، چندين بار بفرستد، در آن زمان هزينه پيامك‌ها را خود مي‌پردازد، اما اگر احيانا به دليل اشكالات فني اين پيام چند بار ارسال شود فقط هزينه يك پيام از مشترك دريافت خواهد شد.

در رسانه‌ها همچنين آمده بود كه پس از وصل مجدد سيستم، برخي از پيامك‌هايي كه پيش از قطع سيستم ارسال شده بودن، پس از گذشت مدت زمان طولاني حدود 20 روزه تازه دريافت شده كه بعضا مربوط به پيام‌هاي انتخاباتي بوده و خود نوعي بار رواني خاصي ايجاد كرده است. زارعيان در پاسخ به اين سوال كه آيا امكان دارد پيامك‌هايي كه در طي چند هفته گذشته و از زمان قطع سيستم پيامك توسط مشتركان ارسال شده، توسط سيستم و بعد از وصل شبكه‌ ارسال شوند، گفت: چنين موضوعي امكان ندارد؛ زيرا پيامك‌ها بعد از ارسال به مدت 12 و حداكثر 24 ساعت در شبكه براي ارسال ذخيره مي‌شوند.

همچنين گفته شده بود كه مخابرات براي جبران خسارت مالي خود در قبوض اين دوره ميزان تعرفه مكالمات و يا پيامك‌ها را به نوعي افزايش خواهد داد كه مدير روابط عمومي شركت مخابرات در جواب به اين موضوع گفت: مشتركان به ما اعتماد داشته باشند و ما نيز به آن‌ها اعتماد داريم و به طور قطع هيچ افزايشي را نخواهيم داشت و هرگونه تغيير تعرفه‌يي جز از طريق مجاري قانوني انجام نشده و امكان‌پذير نيست.

پس از وصل مجدد سيستم ارسال پيامك عنوان شد كه سيستم ارزش افزوده GPRS ,MMS هم وصل مي‌شود، اما به گفته بسياري از مشتركان استفاده از اين سرويس‌ها امكان‌پذير نبوده و ظاهرا سيستم ارسال پيامك‌هاي انبوه توسط سه شركت طرف قرارداد با مخابرات نيز هنوز فعال نشده است كه مدير روابط عمومي شركت مخابرات ايران در اين زمينه هم گفت: اميدواريم اين سرويس‌ها نيز تا پايان هفته جاري وصل شوند.

اما زارعيان درباره اختلال در آنتن‌دهي شبكه تلفن همراه گفت: طبيعي است كه‌ وقتي براي مدتي در شبكه مشكل وجود داشته باشد، در راستاي عادي و نرمال كردن مشكلات فني و بازگرداندن شبكه به روال عادي اختلالاتي در شبكه به‌وجود آيد.

به گفته او درباره شبكه پيامك هم كل شبكه ارسال قطع شده بود؛ بنابراين عمليات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري با فعاليت يك تيم فني براي نرمال كردن شبكه در حال انجام بوده و سيستمي برروي شبكه در حال تعريف است كه با شبكه را با اختلال مواجه كرده است.

گفتني است تماس با هيچ‌يك از مسوولان مربوطه در شركت ارتباطات سيار ايران براي دريافت پاسخ شفاف و روشن و اطلاع‌رساني به مشتركان تلفن همراه درباره تمام موضوعات مطرح شده در گزارش فوق تا لحظه مخابره اين گزارش امكانپذير نشد. اين در حالي است كه هفته گذشته رييس سازمان بازرسي كل كشور و تعدادي از نمايندگان مجلس درباره قطع سيستم پيامك و اشكالات و اختلالات اجرايي ايجاد شده، پاسخگويي و توضيحات لازم از سوي وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات و مسوولان مربوطه را خواستار شده بودند.