دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر توتونچي: تا دروغ و روابط ناصحيح حاکم است، فوتبال رشد نمي‌كند

بازيكن اسبق تيم‌ملي فوتبال ايران با اشاره به وضعيت نه‌چندان مطلوب مدارس فوتبال در كشورمان گفت : منشاء تمام موفقيت‌ها و گام نخست در راه اعتلاي فوتبال در هر كشور از مدارس فوتبال آغاز مي‌شود كه متاسفانه در ايران به اين امر مهم ، بي‌توجهي مي‌شود.
مجيد توتونچي در گفت‌وگوي اختصاصي با خبرنگار ايلنا افزود : مدارس فوتبال همچون آكادمي است كه بايد از تيم‌هاي پايه شروع شود تا نونهالان ، جوانان ، اميد و بزرگسالان طبق برنامه و اصول فوتبال ، فعاليت كنند.

وي تصريح كرد : فعاليت مدارس فوتبال در ايران راضي‌كننده نيست چرا كه از یک سو پول‌هاي كلان از خانواده‌ها مي‌گيرند و از سوی دیگر تعداد بسياري كودك را تحويل يك مربي مي‌دهند . طبق استاندارد و براساس معيارهاي جهاني ، حداكثر 15 تا 20 بازيكن را بايد در اختيار يك مربي قرار داد تا وي بتواند داشته‌ها و اطلاعات خود را به اين كودكان آموزش بدهد و این آمار با آمارهای موجود در مدارس فوتبال ایران به شدت مغایرت دارد .

بازيكن اسبق تيم‌ملي فوتبال ایران گفت : بايد باشگاه‌ها به صورت اجباري از سوي فدراسيون فوتبال موظف شوند تا تيم‌هاي پايه خود را فعال كنند. در چنين شرايطي اگر باشگاهي كوتاهي كرد مي‌توان از حضور تيم بزرگسالان اين باشگاه در رقابت‌هاي ليگ ممانعت به عمل آورد و اين مي‌تواند اهرم اجرايي فدراسيون باشد.

وي تصريح كرد: يكي ديگر از مشكلات مدارس فوتبال عدم بهره‌گيري از مربيان مجرب است . بايد پرسيد افرادي كه در حال حاضر در مدارس فوتبال مشغول به فعاليت هستند چه دوره‌هايي را گذرانده و چه مداركي را اخذ كرده‌اند.

توتونچي با اشاره به مدارس فوتبال در كشور امارات افزود: “فيلكوفر” مربي 65 ساله هلندي، كاپيتان طاهر بوسنيايي ، نجم ‌الدين سوداني و كاپيتان محرز تونسي از جمله مربيان و مسوولان مدارس فوتبال در امارات هستند كه هر كدام سابقه و رزومه بسيار خوبی دارند اما همين مربيان روزانه، ماهانه و سالانه موظف هستند تا اطلاعات و گزارش‌هاي مدارس فوتبال خود را به مقامات بالاتر و باشگاه‌هاي مربوطه ارائه دهند تا گروه فني آنها را مورد ارزيابي قرار دهد.

وي بیان کرد: كميته متخصص و فني تمام اين موارد را آناليز مي‌كند و خروجي همه مدارس فوتبال را تحت بررسي قرار مي‌دهد. از سوي باشگاه‌ها پاداش‌هاي ماهيانه به بازيكنان برتر پرداخت مي‌شود تا انگيزه‌اي باشد براي تلاش بيشتر. خروجي هر مدرسه فوتبال مورد بررسي قرار مي‌گيرد تا فرد يا گروهي حتي به فكر كم‌كاري هم نباشد چرا كه بدون تعارف با خاطيان برخورد مي‌شود.

كارشناس فوتبال كشورمان يادآور شد: مدارس فوتبال در امارات 10 ماه از سال مشغول به فعاليت هستند و در رده خود مسابقاتي را برگزار مي‌كنند تا علاوه بر آموزش ، در شرایط مسابقه نیز قرار بگیرند . اين مدارس تنها در 2 ماه سال تعطيل است تا كودكان استراحت كنند. در اين مدارس به كودكان از 100 درهم به بالا حقوق پرداخت مي‌شود اما در ايران از كودكان پول هم می گیرند.

وي با اشاره به شرايط مدارس فوتبال در امارات خاطر نشان کرد: در ابتداي ورود هر فرد، وزن، قد، وضعيت تحصيلي كودكان، تست هاي پزشكي، تست فني و مواردي اين چنيني را مورد ارزيابي قرار مي‌دهند و بعد به جذب كودكان اقدام مي‌شود اما هيچ‌كدام از موارد گفته شده تاكنون در مدارس فوتبال ايران رعايت نشده و اين تفاوت مدارس فوتبال ايران با امارات را نشان می دهد.

توتونچي اضافه کرد : مدارس فوتبال در امارات تفاوت‌هاي ديگري با مدارس فوتبال در ايران دارد كه از آن جمله مي‌توان به چند مورد ديگر نيز اشاره كرد. در مدارس فوتبال امارات براي هر رده سني يك زمين اختصاصي استاندارد در نظر گرفته مي‌شود .کادر تداركات، پزشك، روان‌شناس، مربي دروازه‌بان‌ها، سرمربي، مربيان و دستياران، آناليزورها و… موظف هستند در هر جلسه ،حضوري فعال داشته باشند چراكه در غير اين صورت با آنها برخورد لازم صورت مي‌گيرد.

وي به شيخ سعيد آل نهيان رئيس كميته جوانان باشگاه الوحده امارات اشاره كرد و گفت: وي هر روز از تمرينات و نحوه عملكرد مدارس فوتبال الوحده بازديد مي‌كند و همه مي‌دانند از ساعت 14:30 بعدازظهر به بعد او با حضور فيزيكي خود همه نكات را زير ذره‌بين دارد و بر همين اساس هيچ گروهي اجازه كم‌كاري به خود نمي‌دهد.

توتونچي از مدارس فوتبال ايران گلايه كرد و تاکید کرد: خودتان قضاوت كنيد چه تفاوت‌هايي بين ايران و امارات است ضمن اين كه امارات چند سالي است در اين زمينه سرمايه‌گذاري كرده و بايد ديد تفاوت ما با كشورهاي صاحب‌نام فوتبال جهان به چه ميزان است.

وي در پایان اظهار کرد: تا زماني كه در فوتبال ايران باند‌بازي و دروغ حاکم است و روابط جای ضوابط را گرفته طبیعی است که نمي‌توان انتظار خلق معجزه داشت . بايد در مقابل تمام زد و بندها در فوتبال ايران ايستاد. شايد آن زمان بتوان ادعا كرد در ايران گامي جهت رشد و اعتلاي مدارس فوتبال برداشته شده است.اميدوارم مسوولان مربوطه به خود بيايد تا شرايط مدارس فوتبال در ايران تغيير كند چرا كه با اين شيوه به هيچ جايي نخواهيم رسيد.