دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر دیدار اوباما از سوریه‌ در این شرایط ، بعید است

سرويس بين‌الملل ـ «جيمز استاينبرگ»، معاون وزير امور خارجه آمريكا، سفر باراك اوباما، رئيس‌جمهور ايالات متحده به سوريه را در حال حاضر، بعيد دانست.
به گزارش «العربیه»، معاون وزیر خارجه ایالات متحده، با اشاره به اظهارات تلويزيونی بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه در گفت‌وگو با شبكه «اسكای نيوز»، مبنی بر دعوت وی از اوباما برای ديدار از دمشق، گفت: چگونه ممكن است اين ديدار انجام گيرد و روابط بین دو كشور طبيعی شود، در حالی كه سوريه به فرستادن اسلحه به حزب‌الله همچنان ادامه داده و به جنگجويان خارجی، اجازه ورود به خاك عراق را می‌دهد و از سازمان حماس حمايت مالی می‌كند.
اين مقام آمريكايی همچنين تأكيد كرد كه سوريه باید از مداخله در امور داخلی لبنان دست بردارد.
برگ، اين اظهارات را در كنفراس سالانه مؤسسه «آسپين برای پژوهش» در شهر كوهستانی آسپين، هنگام شرح سياست‌های اوباما در قبال خاورميانه، بيان كرد.
به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، پيشتر، بشار اسد غير مستقيم از اوباما دعوت كرد تا از دمشق ديدار كند كه اين امر می‌تواند نشانه‌ای برای وجود امکان بهبودی تدريجی در روابط بين دو جانب باشد.
اسد روز جمعه در گفت‌وگو با شبكه تلويزيونی اسكای نيوز، با اشاره به احتمال ديدار اوباما از سوريه، اظهار داشت: ما از سفر وی به سوريه استقبال می‌كنيم و مطمئنا موضع من در اين باره روشن است.
رئیس‌جمهور سوریه در پاسخ به این كه آيا انتظار می‌رود وی به زودی با رئيس‌جمهور آمريكا دیدار كند، گفت: اين امر مربوط به او (اوباما) است و سپس با لبخندی افزود: «من از شما خواهش می‌كنم تا دعوت من را به او برسانيد.
اسد كه هنگام مصاحبه اختصاصی با اين شبكه تلويزيونی در كنار همسر خود نشسته بود و به زبان انگليسی سخن می‌گفت، ادامه داد: در صورت دیدار وی با اوباما، اين ديدار بدين معنی نيست كه گويا، آنها بر سر همه امور توافق دارند.
وی در ادامه اضافه كرد: ايالات متحده به عنوان يك قدرت بزرگ، نقش ويژه‌ای دارد و به نظر من، اوباما بايد تا حد امكان از بیشتر كشورهای جهان برای گفت‌وگو ديدار کند كه سوريه قطعا از جمله اين كشورهاست.
«اسماء اسد»، همسر بشار نیز در این گفت‌وگو، از اوباما و خانواده‌اش خواسته بود تا به زودی به سوریه سفر كنند. وی اظهار داشت: «حقیقت این است كه باراك اوباما و بشار اسد، هر دو جوان هستند و این بدان معناست كه این دو در شرایط موجود می‌توانند در جهان تغییر پدید آورند.»
وی افزود: «می‌توانم خود را در شرایطی ببینم كه میزبان خانواده اوباما در دمشق باشم و آنها در سفر به سوریه می‌توانند ضمن دیدار با مردم این کشور، از شیوه زندگی ما آگاه شوند و بدانند ما كیستیم و سوریه چه كشوری است.»
دعوت خانواده اسد از اوباما، در حالی عنوان شده كه آمریكا نیز اعلام كرده است به زودی سفیر جدید خود را در دمشق تعیین خواهد كرد.
پیش از این، واشنگتن پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان در فوریه 2005، «مارگریت اسكوبی»، سفیر خود در دمشق را فرا خوانده بود.
گفتنی است، آمريكا از زمان به قدرت رسيدن اوباما، گام‌هايی در راستای زمينه‌سازی برای گفت‌وگو با سوريه برداشته است.ماه گذشته نیز مقامات دولتی آمريكا از احتمال فرستادن سفير به سوريه پس از چهار سال قطع رابطه با این کشور عربی خبر دادند.
هرچند معاون وزیر خارجه آمریکا، چنین موضعگیری سرسختانه‌ای درباره دعوت غیر رسمی بشار اسد از اوباما در پیش گرفته است، از دو روز پیش تاکنون که این دعوت انجام گرفته است، مقامات کاخ سفید، موضع مثبت یا منفی نگرفته‌اند؛ البته شواهد نشان می‌دهد که مواضع اوباما در قبال منتقدان ایالات متحده به مراتب منطقی‌تر و نرم‌تر از کارشناسان و مقامات پایین‌تر در ایالات متحده است.
آنچه مسلم است، در صورت پاسخ مثبت اوباما به دعوت همتای جوان سوری‌اش، شاهد تغییرات مهمی در مناسبات آمریکا با کشورهای منتقدش در خاورمیانه خواهیم بود.