دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر رييس‌جمهور: با ادغام بازرگاني و صنايع موافقم

رييس‌جمهور با تاكيد بر طي مراحل قانوني براي ادغام برخي وزارتخانه‌ها گفت كه با ادغام وزارت بازرگاني و صنايع موافق است.

به گزارش خبرنگار ايسنا، دكتر محمود احمدي‌نژاد كه در همايش بزرگداشت روز «صنعت و معدن» سخن مي‌گفت، با ابراز خرسندي از حضور در اين جلسه افزود: از بهترين محافل، محفل توليدكنندگان و صنعت‌گران كشور است؛ كساني كه دل ،‌انديشه و عشق آن‌ها در مسير اعتلاي ايران‌زمين قرار گرفته و در راه ساختن ايران‌زمين قدم برمي‌دارند، و من دست همه‌ي عزيزان را مي‌بوسم.

رييس‌جمهور در ادامه با اشاره به قدرداني از 65 نفر از صنعت‌گران و معدن‌كاران نمونه اظهار كرد: تمام كساني كه امروز براي اعتلا و عزت ايران‌زمين در خدمت صنعت و معدن كشور هستند، نمونه‌ هستند و ما موظفيم از آن‌ها تجليل كنيم.

وي هم‌چنين با اشاره به ظرفيت موجود در بخش توليد در كشور گفت: در طول اين سي سال كارهاي زيادي در زمينه‌ي توليد انجام شده كه بي‌نظير است، ولي باور عمومي من اين است كه ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي ما بسيار بالاتر از آن چيزي است كه تا امروز محقق شده و شاهد آن هستيم.

احمدي‌نژاد ادامه داد: امروز در شرايطي كه در تمام جهان يك مسابقه‌ي سنگين براي فتح قله‌هاي بلند ايجاد شده، ايران شايستگي ايستادن در بالاترين قله‌ها را دارد؛ چرا كه توانمندي‌هاي ما بي‌نظير است و ما همه بايد همت كنيم تا آن را بالفعل كنيم و من فكر مي‌كنم ما مي‌توانيم اين كار را انجام دهيم.

رييس‌جمهور هم‌چنين با اشاره به اين‌كه در موضع هسته‌يي دشمنان ما اهداف، سياسي و اقتصادي و علمي را دنبال مي‌كردند، گفت: در موضوع سياسي مي‌خواستند عزت و استقلال ما را در هم بشكنند و در واقع به دنبال شكستن استقلال ملت ايران بودند. هدف دوم آن‌ها هدف علمي و اقتصادي بود؛ آن‌ها به دنبال اين بودند و هستند كه علوم و فن‌آوري پيشرفته را در اختيار خود نگه دارند؛ به نحوي كه ديگر كشورها از علوم و فن‌آوري پيشرفته برخوردار نباشند و محتاج آن‌ها باشند. دشمنان ما در پي‌گيري اين دو هدف خود شكست خوردند؛ چنان كه هم در عرصه‌ي سياسي و اقتصادي فشارها و تحريم‌ها را ده‌ها برابر و سنگين‌ترين فشار سياسي و اقتصادي را به ما تحميل و تحريم بانكي اعمال كردند، ولي در هر دو جبهه اشاره‌شده شكست خوردند.

وي با بيان اين‌كه ايستادگي ملت ايران در اين عرصه بسيار مهم بود، اظهار كرد: البته بخشي از اين پيروزي ملت ايران و شكست آن‌ها، بدون ترديد به همت‌هاي شما صنعت‌گران برمي‌گردد. آن‌ها مي‌خواستند با فشارهاي خود كل توليد كشور را متوقف كنند و در واقع با تحريم‌ها مي‌خواستند بحران درست كنند و توليد كشور ما را از كار بيندازند؛ به نحوي كه نيازمند آن‌ها باشيم؛ ولي ما با افتخار اعلام مي‌كنيم علي‌رغم اين همه تهديد و فشار، امروز صنعت و معدن ايران به مراتب پيشرفته‌تر از سه سال و يا پنج سال قبل است و اين‌ها همه حاصل تلاش جامعه‌ي صنعتي و معدن كشور ماست.

رييس‌جمهور در ادامه با اشاره به بحران اقتصادي موجود در جهان گفت: شما اطلاع داريد كه با توجه به بحران به وجود آمده تقريبا در كشورهاي مدعي، منحني صنعت رو به پايين و بحران بسيار جدي‌تر از آن است كه با تزريق پول و برخي سخنراني‌ها و بازي‌هاي انحرافي مثل آنفلونزاي خوكي منحرف شود، يا اين كه مي‌خواستند اتفاقاتي را كه در كشور ما رخ داد به مساله به جهاني تبديل كنند؛ اين‌ها ذهن‌ها را از بحران به وجود آمده در عرصه‌ي اقتصادي جهان منحرف نمي‌كند و بحران به وجود آمده بيشتر از آن است كه با اين كارها بتوان آن را جمع و جور كرد.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه با وجود فشارها و تهديدها رشد ما در عرصه‌ي صنعت و معدن مثبت و روز‌افزون است، ادامه داد: امروز در شرايط بحران اقتصادي روي پاي خود ايستاده‌ايم و رشد توليد داشته‌ايم و قطعا در شرايط جلوتر، رشد ما بيشتر خواهد شد و بهتر مي‌توانيم امور را جلو ببريم، و اين‌ها همه نشان‌گر توانمندي‌هاي شماست و اين توانمندي‌هاست كه اميد ما را به دستيابي به افق‌هاي دور هر روز از روزهاي قبل زنده‌تر و بيشتر مي‌كند.

رييس‌جهمور هم‌چنين اظهار كرد: وقتي در فشارهاي سياسي و اقتصادي در برابر اين قلدرها ايستاديم بعد از توكل به خداوند به دست پرتوان شما صنعت‌گران اعتماد داشتيم.

وي با بيان اين‌كه ملت ايران ملت بزرگي است و بايد روي پاي خود بايستد، گفت: ما با كسي دعوا نداريم؛ ايران هيچ گاه متجاوز نبوده و به قصد كشورگشايي به كشوري حمله نكرده است؛ ايران هيچ وقت به دنبال تجاوز نبوده است، ما به دنبال صلح و برادري هستيم.

رييس‌جمهور هم‌چنين با تاكيد بر اين‌كه ملت ايران براي پيشرفت بايد به توانمندي‌هاي خود تكيه داشته باشد، گفت: ما بايد بر انديشه و استعداد ايراني تكيه كنيم در كنار اين كه از تجربيات ديگران نيز استفاده مي‌كنيم.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه صنعت و معدن موتور اقتصاد كشور را حركت مي‌دهد، اظهار كرد: هر موقع اين بخش با نشاط كار كند، به قسمت‌هاي ديگر نيز با سرعت حركت مي‌كند.

رييس‌جمهور هم‌چنين با بيان اين‌كه هدف دولت اين است كه خود را از رقابت با مردم كنار بكشد، اظهار كرد: ‌دولت رقيب شما صنعت‌گران نيست.

وي در ادامه با اشاره به پيشنهاد ارائه‌شده مبني بر اين‌كه استراتژي صنعتي تدوين شود، گفت: من با تدوين استراتژي صنعتي موافق هستم و اين استراتژي بايد با تكيه بر توانمندي‌هاي شما تدوين و به روز شود.

رييس‌جمهور ادامه داد: اما هر چقدر وزارت صنايع قوي باشد، نمي‌توان تصور داشت كه بتواند بهترين برنامه‌ي صنعتي را تدوين كند. زماني برنامه مناسب عملياتي و تدوين مي‌َشود كه بدنه‌ي اصلي كه مشغول كار صنعت و معدن هستند، در تهيه آن مشاركت فعال داشته باشد.

وي هم‌چنين با بيان اين كه يكي از موانع رشد صنعت و معدن بروكراسي است، گفت: يكي از دلايل سفرهاي استاني دورزدن بروكراسي بود. ما معتقديم بايد بروكراسي در خدمت توليد و صنعت كشور باشد نه اين كه ترمز آن‌ها باشد .

احمدي‌نژاد مانع دوم را منابع دانست و گفت: ما براي كار و توليد نيازمند منابع هستيم .

وي گفت: من در اينجا اعتقاد خود را مي‌گويم، گرچه ممكن است برخي با اين نظريه موافق نباشند. من باور ندارم كه بانك يك بنگاه اقتصادي است در كنار يك كارخانه صنعتي. بانك بايد يك نهاد پشتيبان و حمايت‌كننده از كارخانه‌هاي صنعتي و در خدمت توليد باشد.

رييس‌جمهور در ادامه با تشكر از كاركنان بانك‌ها افزود: همكاران ما در بانك‌ها خدمات فراواني انجام داده‌اند ولي ما بايد اين نگاه را اصلاح كنيم كه بانك يك بنگاه اقتصادي در كنار يك كارخانه‌ي صنعتي است .

وي گفت: در اصلاح سيستم بانكي مهم‌ترين مقاومت‌ها ، مقاومت‌هايي است كه در ذهن برخي شكل گرفته و ما بايد اين مقاومت‌ها را برداريم.

احمدي‌نژاد اظهار كرد:‌ اين سخن من به اين معنا نيست كه كاركنان بانك‌ها زحمت نمي‌كشند، سخن اين است كه اگر سيستم بانكي خود را از حالت رقيب بنگاه‌هاي اقتصادي و كارخانه‌هاي صنعتي خارج كند و خود را خادم بنگاه‌هاي اقتصادي بداند تحولات بزرگي رخ مي‌دهد و كارها به سرعت جلو مي‌رود.

رييس‌جمهور هم‌چنين با بيان اين كه 5 ميليارد دلار براي سرمايه در گردش واحدهاي توليدي در نظر گرفته شده است، گفت: اين مقدار پول جدا از ارزي است كه براي سرمايه‌گذاري در خدمت وزارت صنايع قرار داده شده است.

وي هم‌چنين با بيان اين‌كه مشكلات هميشه وجود دارد و انجام هر كار مثبتي با مشكلاتي روبه‌روست، اظهار كرد: ما امروز به نقطه‌اي رسيده‌ايم كه بايد چند جهش صنعتي انجام دهيم و خود را به سطحي برسانيم كه شايسته ملت ايران است. من عميقا باور دارم كه با توجه به توانمندي‌هاي داخلي‌مان مي‌توانيم اين كار را انجام دهيم.

رييس‌جمهور هم‌چنين خطاب به اهالي صنعت و معدن گفت: نگاه شما بايد به بازارهاي جهاني باشد و بهره‌وري و انديشه و توليد توسط دست‌هاي شما محقق مي‌شود. امروز خوشبختانه در دانشگاه‌هاي ما توليدات علمي افزايش پيدا كرده و دانشگاه‌ها فارغ‌التحصيلان خوبي در عرصه‌ي صنعت دارند و شما اهالي صنعت بايد راه را باز و از اين فارغ‌التحصيلان استقبال و حمايت و با آنها ارتباط برقرار كنيد. بسيار مناسب است كه شما پروژه‌هاي صنعتي خود را به دانشگاه‌ها بدهيد و دولت نيز از اين امر حمايت مي‌كند.

وي در ادامه با بيان اين‌كه نگاه‌ها بايد به بازار جهاني باشد و ما به عنوان دولت در خدمت شما صنعت‌گران هستيم گفت: براي اينكه اقتصاد ما جهش پيدا كند بايد وارد بازار جهاني شويم؛ البته بايد جلوي واردات برخي كالاهاي نامرغوب و نامناسب گرفته شود.

رييس‌جمهور در ادامه با اشاره به پيشنهادها و مباحث مطرح‌شده درباره ادغام دو وزراتخانه بازرگاني و صنايع گفت: البته اين كار بايد مراحل خود را طي كند ولي من با اين پيشنهاد موافقم.

وي گفت: هدف، رشد توليد ملي است و بايد اين رشد در خدمت اعتلاي ايران اسلامي قرار بگيرد.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه صنعت ما بايد روي پاي خود بايستد، اظهار كرد: چندين سال قبل نظام ماركسيسم از هم فروپاشيد و اكنون نظام سرمايه‌داري به بن‌بست رسيده است و بايد جايگزيني به دنيا معرفي شود، ما نيز بايد در اين عرصه يعني معرفي الگو و جايگزين جديد نقش موثري داشته باشيم، ما بايد اخلاق توليد و روابط توليدمان را به دنيا صادر و معرفي كنيم، من باور دارم كه اين امر شدني است؛ البته بايد به سرعت داخل كشور را بسازيم و ايران را آباد كنيم تا بتوانيم الگوي خود را ارائه كنيم.

رييس‌جمهور هم‌چنين به ضرورت اصلاح قانون كار اشاره كرد و گفت: با محوريت وزارت صنايع و همكاري وزارت كار و معاونت حقوقي رياست‌جمهوري و با حفظ امنيت شغلي و كرامت كارگران بايد در اين قانون بازنگري شود تا در آن كار و روابط كار در خدمت كار، كارگران و كارفرماها و توليد كشور قرار بگيرد.

وي در پايان از برگزاري نشست مشترك هيات دولت و اهالي صنعت و معدن در آينده‌ي نزديك خبر داد.

بر اساس اين گزارش در اين مراسم علاوه بر رييس‌جمهور، داوودي معاون اول وي ، محرابيان وزير صنايع ، هاشمي رييس كميسيون صنعت و معدن در مجلس و تعدادي ديگر از نمايندگان و اهالي صنعت حضور داشتند.

در اين مراسم از 65 صنعت‌گر و معدن‌كار نمونه تقدير شد و با موافقت رييس‌جمهور قرار شد اين افراد به همراه 5 خبرنگار برگزيده در حوزه‌ي صنعت و معدن به حج عمره بروند.