دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر فدرر یک گام تا قلب تاریخ

پسرک نتوانست رویای هفت دهه ناکامی را به واقعیت تبدیل کند. در آخر هم معلوم نشد آن همه ایمان و اعتماد به نفس که از آن دم می‌زد چطور به بی‌میلی و سرخوردگی تبدیل شد.

به نوشته وطن امروز؛ جامعه بریتانیا به‌رغم آن همه سر و صدا و لاف‌های گزاف نتوانست به نماینده اسکاتلندی‌اش افتخار کند. «اندی ماری» در یک «روز سگی» برابر همتای آمریکایی خود شکست خورد تا نشان دهد خیلی‌ زیاد زمان مانده تا او را با «فرد پری» افسانه‌ای مقایسه کنند.

نتیجه نبرد «اندی برابر اندی» سه بر یک به سود «رادیک» از ایالات متحده تمام شد تا «ماری» شانه‌هایش را بالا بیندازد و سرش را مدام به چپ و راست بچرخاند. شاید اینکه می‌گویند «اندی ماری» یا همان «تکنيسین چمن» آنقدرها هم بزرگ نیست بی‌خود نگفته‌اند.

پسر اسکاتلندی طوری از قهرمانی‌اش در این تورنمنت حرف می‌زد که خودش هم باورش شده بود در غیبت نادال، راجر فدرر را نیز می‌تواند مثل یک «پشه» زیر راکتش له کند اما این بار اعتماد به نفس زیادی کار دستش داد و از آن طرف بام افتاد! آن هم چه افتادنی؟!

شکست برابر مرد ششم تنیس [اندی رادیک] که تا حالا دو بار به فینال ویمبلدون راه یافته ولی در هر دو تورنمنت در کاراکتر تنیسور ناکام ایفای نقش کرده است. خب، البته نمی‌توان ارزش‌های رادیک را زیر سوال برد.

او در بازی نیمه نهایی جمعه بعدازظهر خیلی باهوش‌تر از همتای اسکاتلندی‌اش ظاهر شد و همین فاکتور کافی بود تا خودش را در فینال رودرروی قهرمان سوئیسی ببیند. شاید اندی ماری با حسرت به تماشای بازی رادیک- فدرر بنشیند ولی خواهد آموخت که قهرمانی تنها با لاف زدن به دست نمی‌آید.

و بدین ترتیب فدرر و رادیک باز هم در ویمبلدون به هم رسیدند. مردان شماره 2 و 6 حال حاضر تنیس دنیا پس از سال‌های 2004 و 2005 برای سومین بار برگزارکننده فینال سومین رقابت گرنداسلم تنیس خواهند بود. آیا رادیک آمریکایی می‌تواند طلسم سال پیش را بشکند و آواز قهرمانی سر بدهد یا آنکه ششمین قهرمانی « فداکسپرس» در ویمبلدون رقم خواهد خورد و او با 15 قهرمانی در رقابت‌های گرنداسلم تنیس دست‌نیافتنی خواهد شد؟

فدرر خجالتی در مرحله نیمه‌نهایی توماس (تامی) هاس آلمانی را پس از 2 ساعت و 2 دقیقه مبارزه از پیش رو برداشت. حریف هامبورگی فدرر که در آمریکا زندگی می‌کند، همانند دیدار یک‌هشتم نهایی اوپن فرانسه رقابتی دشوار را برای مرد شماره 2 تنیس جهان رقم زد.

هرچند فدرر که بزودی پدر خواهد شد برای هاس ژرمن بیش از اندازه قدرتمند بود و در 3 ست بازی را به سود خودش به پایان برد. حضور هاس در نیمه‌نهایی ویمبلدون در سال جاری بزرگ‌ترین موفقیت او در این رقابت‌ها به شمار می‌آید هرچند او برای چهارمین بار از راهیابی به فینال یک رقابت گرنداسلم تنیس باز می‌ماند. او پیش از این 3 بار در سال‌های 1999، 2002 و 2007 در اوپن استرالیا، نخستین گرنداسلم سال تنیس به نیمه‌نهایی رسیده ولی از راهیابی به فینال بازمانده بود. این تنیس‌باز 31 ساله در جدیدترین فهرست تنیس‌بازان دنیا از جایگاه 34 فعلی‌اش به مکانی در میان 20 بازیکن برتر دنیا راه پیدا خواهد کرد و دوباره بهترین تنیس‌باز آلمانی لقب خواهد گرفت.

فدرر در صورت پیروزی در فینال امروز می‌تواند موفق‌ترین تنیسور تمام دوران لقب بگیرد. در صورت پیروزی این سوییسی او از پیت سمپراس آمریکایی عبور کرده و با 15 قهرمانی در رقابت‌های گرنداسلم از این نظر دست نیافتنی خواهد شد.

فداکسپرس که برای هفتمین بار پیاپی در فینال ویمبلدون حاضر خواهد شد، پس از بازی برابر هاس گفت: «تامی قدرتمند بود. این فینال برایم فرصتی بزرگ خواهد بود تا دوباره تاریخ را رقم بزنم». حریف او هم عنوان کرد:«شاید خوشحال‌تر از این نباشم چرا که رقابت‌هایی عالی را سپری کردم و بسیار به خودم افتخار می‌کنم».

فدرر که دیدارش با هاس زودتر از مسابقه رادیک ـ ماری پایان یافته بود، گفته بود برایش فرقی نمی‌کند در فینال با چه کسی روبه‌رو شود. البته درباره هواداران بریتانیایی تنیس این موضوع تفاوتی اساسی داشت. اندی ماری قرار بود به رویای 73 ساله آنها پایان بدهد ولی اینگونه نشد. اکنون بریتانیایی‌ها باید یک سال دیگر منتظر بمانند تا شاید در ویملبدون 2010 یک بریتانیایی در جنوب غربی لندن قهرمانی را جشن بگیرد.

اندی رادیک آمریکایی در دیدار نیمه‌نهایی تنها با ماری روبه‌رو نبود ولی دست‌آخر همه حاضران در ورزشگاه را مات و مبهوت کرد و به سکوت واداشت. این آمریکایی در زمین مرکزی 3 بر یک ماری اسکاتلندی را برد و گفت: «باید بهترین تنیسم را انجام می‌دادم تا به فینال می‌رسیدم. به ندرت کسی به من چنین فرصتی را داده بود. با این همه باید جوانمرد باشم. تمام فشارها روی ماری بود چرا که او میزبان بود و در خانه‌اش بازی می‌کرد. او امسال قدرتمندانه‌تر از من بازی می‌کرد و من تنها امروز کمی بهتر از او بودم. این تفاوت کوچکی است».

رادیک مرد شماره 6 تنیس دنیا برای سومین بار پس از سال‌های 2004 و 2005 به فینال ویمبلدون رسیده است ولی در هر 2 بار برابر فدرر حاضر و مغلوب شده است. فدرر برخلاف او در سال‌های 2003 تا 2007 قهرمان این رقابت‌ها شده است. رادیک درباره بازی پایانی هم گفت: «نمی‌دانستم که آیا در دوران ورزشم یک بار دیگر این فرصت را خواهم یافت تا دوباره در فینال یک رقابت گرنداسلم حاضر باشم یا خیر، اما اکنون این فرصت مهیا شده است. در مسابقه گذشته برابر فدرر همواره در آستانه برد بودم. اکنون باید یک بار دیگر خودم را مجهز و آماده کنم».

فدرر درباره مسابقه‌اش با رادیک هم گفت: «چند بار برابر رادیک بازی کرده‌ام». آنها تاکنون 20 بار برابر هم حاضر شده‌اند که آمارها برتری 18 بر 2 را به سود تنیسور سوییسی نشان می‌دهد. این تنیس‌باز 27 ساله همچنین گفت: «تامی هاس از رقابت‌های اوپن فرانسه بسیار قدرتمندتر شده است و از همین رو خوشحالم که برابر این حریف خطرناک می‌توانم به کارم ادامه بدهم. من تنیس بازی نمی‌کنم تا وارد تاریخ بشوم، با این حال این موضوع نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند».

فدرر در 47 بازی گذشته‌اش در رقابت‌های ویمبلدون تنها یک بار بازنده از زمین خارج شده است که آن هم فینال سال 2008 برابر رافائل نادال اسپانیایی بود؛ دیداری فانتزی و دراماتیک که طولانی‌ترین مسابقه تاریخ رقابت‌های ویمبلدون نیز لقب گرفت. در تاریخ رقابت‌های ویمبلدون پیت سمپراس با 7 قهرمانی رکورددار است.